Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Metodichka_Elektronika_Z1_Lisitsa.doc
Скачиваний:
2
Добавлен:
05.03.2016
Размер:
1.72 Mб
Скачать

Лабораторна робота № 16

«Дослідження лічильників на Т-тригерах»

1. Мета роботи

1.1. Дослідження роботи двійкового послідовного лічильника.

1.2. Дослідження роботи двійкового послідовного віднімаючого лічильника.

1.3. Дослідження роботи недвійкового послідовного лічильника.

2. Порядок виконання роботи

Ознайомитися з лабораторним стендом (панель № 11, 12, кнопка 12). У роботі схеми всіх лічильників збираються на основі трьох D-тригерів (DD5, DD6, DD7), прямі виходи яких підключені до світлодіодних індикаторів Q3, Q2, Q1. При цьому перший тригер (DD5) відповідає молодшому розряду лічильника і його виходом є Q1, а старшому розряду відповідає третій тригер (DD7) з виходом на індикатор Q3. Для установки тригерів в початковий стан використовується кнопка «СБР» на панелі управління. Синхронізуючі (тактові) імпульси подаються від генератора імпульсів «ГИ»: одиночні – при натисненні кнопки «ПУСК», безперервні – при натисненні кнопки «АВТ».

Дослідження роботи двійкового послідовного

додаючого лічильника

2.1. Накреслити і зібрати схему лічильника на трьох Т-тригерах (див. лаб. роботу №15, рис. 1), використовуючи D-тригери стенду (DD5, DD6, DD7). Для цього потрібно з'єднати провідниками вхід «D» і вихід «Q» кожного тригера. Потім підключити вхід «С» другого тригера (DD6) до інверсного виходу першого тригера (DD5), а вхід «С» третього тригера (DD7) до інверсного виходу другого тригера (DD6).

2.2. Натиснути кнопку «СБР», встановивши початковий стан лічильника 000, коли всі три світлодіода не світяться. Натискаючи кнопку «ПУСК» подавати тим самим одиночні тактові імпульси (синхронізуючі) на вхід «С» першого тригера, і рахуючи ці імпульси від першого до восьмого, фіксувати по індикаторах Q3, Q2, Q1 стан виходів кожного розряду.

2.3. Скласти таблицю станів лічильника і накреслити часові діаграми його роботи по тактах.

2.4. Зняти осцилограми імпульсів на вході лічильника і на прямих виходах тригерів за допомогою двоканального осцилографа.

Дослідження роботи двійкового послідовного

віднімаючого лічильника

2.5. Накреслити і зібрати схему трьохрозрядного послідовного віднімаючого лічильника на Т-тригерах (див. лаб. роботу №15, рис. 1). Для цього слід використовувати з'єднання входу «D» і виходу «Q» кожного тригера (як в п. 2.1) і підключити вхід «С» другого тригера до прямого виходу першого тригера, а вхід третього тригера – до прямого виходу другого тригера.

2.6. Натиснути кнопку скидання, встановивши початковий стан лічильника 111. Натискаючи кнопку «ПУСК» і рахуючи вихідні імпульси від першого до восьмого фіксувати по індикаторах стан виходів Q3, Q2, Q1.

2.7. Скласти таблицю станів лічильника і накреслити часові діаграми його роботи по тактах.

Дослідження роботи недвійкового послідовного лічильника

Недвійковим послідовним лічильником називають лічильник у якого Кс≠2n, де n – число тригерів.

Одним із способів реалізації недвійкового лічильника полягає у використанні входів «R» – скидання в початковий стан тригерів двійкового лічильника до закінчення циклу, тобто рахунок починається з нуля, а закінчується числом (Кс–1).

Наприклад, при Кс = 5 стан виходів Q3, Q2, Q1 міняється послідовно в порядку: 000–001–010–011–100. При появі кодової комбінації «010» здійснюється примусове скидання тригерів лічильника в нуль і далі рахунок повторюється. Використовуючи інверсні входи «R» тригерів слід на них подавати через елемент «3ІНІ» (DD4) сигнали з виходів тригерів Q3, Q2, Q1, відповідаючий коду «010».

2.8. Накреслити і зібрати лічильник з Кс = 5 (див. лаб. роботу №15, рис. 1). Для цього зібрати двійковий лічильник (п.2.1), підключити входи елементу «3ІНІ» до виходів тригерів, які відповідають кодовій комбінації заданого коефіцієнта рахунку, в даному випадку – «010». Вихід елементу «3ІНІ» підключити до гнізда «R» скидання тригерів в нуль.

2.9. Натиснути кнопку «СБР» встановивши початковий стан лічильника – 000. Натискаючи кнопку «ПУСК» і зчитуючи вхідні (тактові) імпульси фіксувати по індикаторах стан виходів Q3, Q2, Q1.

2.10. Скласти таблицю станів лічильника і накреслити тимчасові діаграми його роботи по тактах.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]