Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Лекція №17. Запліднення.doc
Скачиваний:
25
Добавлен:
28.02.2016
Размер:
239.62 Кб
Скачать

Викликання суперовуляції

Трансплантація зародків може бути ефективною в тому випадку, коли за один прийом від донора буде одержано декілька статевих клітин. А це можливо лише в результаті штучного викликання суперовуляції. Обробці ж підлягають лише ті тварини, які позитивно реагують на введення гормональних препаратів (див. вимоги до донорів), які вводяться суворо в середині астрального циклу (лютеальній фазі, тобто при наявності функціонуючого жовтого тіла розміром біля 1 см), зберігаються і використовуються у відповідності до вимог інструкції.

Суперовуляцію вважають досягнутою, якщо відбулося виділення не менше трьох яйцеклітин (в окремих випадках у тварин їх овулює 100 і більше), однак основна мета гормональної обробки – одержання в результаті суперовуляції 10-20 яйцеклітин.

Викликати суперовуляцію можна шляхом застосування гонадотропина СЖК чи очищеного ФСГ. Ці гормони застосовують в окремо чи в комплексі з гонадотропін-рилізинг-гормоном, простагландинами, естрогенами, хоріоничним гонадотропіном.

Гонадотропін СЖК одержують з сироватки вагітних кобил в період з 40-го по 130-й дні жеребості. Головна його перевага полягає в тому, що він має довгий (50...120 год.) період напіврозпаду, завдяки чому для викликання суперовуляції достатньо однократного введення тварині всієї дози препарату, що дозволяє скоротити витрати праці і зменшити стресову дію на тварин. До переваг ГСЖК можна також віднести їх доступність.

Активність ГСЖК виражають в інтернаціональних одиницях (ІО) або мишачих (м.о.) дії (одна ІО еквівалентна 2...2,5 м.о.). Звична доза ГСЖК, що застосовується для індукції суперовуляції, складає 2500...3000 ІО.

Головний же недолік полягає у його високих антигенних властивостях, що імунізує оброблених тварин і робить проблематичним повторне використання донорів. Однак попередити небажані явища можна введенням антисироватки на СЖК.

Однак при використанні очищеного ФСГ одержують більш стабільні результати. Препарати ФСГ дають таку ж ефективність, але їх важче одержати. Їх одержують з гіпофізу тварин (частіше за все свиней) або ж сечі клімактеричних жінок. ФСГ має нетривалий (біля 6 год.) період напіврозпаду, у зв’язку з чим, для підтримки необхідної для суперовуляції концентрації в крові, його вводять в організм на протязі 4...5 днів вранці і ввечері з інтервалом між ін’єкціями 12 год.

Використовуються різні схеми викликання суперовуляції з використанням ФСГ, але найбільшого поширення набули схеми з введенням доз, що знижуються, із загальною дозою гормону 32 та 50 мг.

Препарати ФСГ також мають різні назви у залежності від фірми-виробника: ФСГ-П (США), фоллітропін (Литва), "ФСГ-СУПЕР" (Росія), фоллікотропін (Чехія) та ін.

Загальноприйняті методики викликання суперовуляції передбачають введення через 48...56 год. після початку обробки гонадотропінами простагландину F2α чи його синтетичного аналогу клопростенолу (0,5...1 мг), в результаті чого ознаки охоти настають через 48...72 год. Найбільш широко використовуються в наш час як лютеолітичні засоби препарати Естрофан, Ремофан (Спофа), Аніпрост (Уфимський вітамінний за­вод), а також Ензапрост (Угорщина), Еструмат (Англія), Простін (США).

Естрогени вводяться для підвищення заплідненості, а хоріонічний гонадотропін – для прискорення овуляції.

В оброблених тварин число овуляцій варіює від 0 до 50, частіше – 10-15. Це залежить від дози і якості гормональних препаратів, індивідуальних особливостей тварин та ряду інших факторів. Збільшення дози ГСЖК збільшує число зрілих фолікулів, але й процент овуляцій може знизитись. Великі дози препарату нерідко викликають утворення кіст яєчників, геморагічних фолікулів чи їх лютеїнізацію. Деякі тварини зовсім не реагують на введення гонадотропних гормонів; таких корів може бути до 40%. Існує і ряд інших проблем. Так, велика кількість фолікулів, що визрівають, призводе до подовження процесу овуляції на декілька діб, а це негативно відображається на заплідненості яйцеклітин і приживленості їх після пересадки реципієнтам. При множинних овуляціях заплідненість знижується, частина запліднених яйцеклітин втрачається внаслідок збільшення яєчника і нездатності лійки яйцепроводу сприймати їх. На результати обробки чинять вплив порода, вік тварин, сезон року (в зимові місяці число овуляцій знижується), лактація та ін.

Інший підхід одержання достатньої кількості зародків, який знаходиться в стадії розробки, - одержання яйцеклітин без посередньо з яєчників з подальшим створенням умов для їх визрівання та запліднення in vitro.

Нижче наводяться схеми викликання су­перовуляції у корів та телиць-донорів ембріонів.

Загальна доза на обробку препарату ФСГ-П (США) – від 32 до 50 мг. Ін’єкують гормон два рази в день з інтервалом 12 год.

Дні циклу:

8-12-й Ранок (8-00) ФСГ-П 6 мг

Вечір (20-00) ФСГ-П 6 мг

9-13-й Ранок (8-00) ФСГ-П 5 мг

Вечір (20-00) ФСГ-П 5 мг

10-14-й Ранок (8-00) ФСГ-П З мг + клопростенол 500 мкг

(естрофан, ремофан, суперфан, клатрапростин)

Вечір (20-00) ФСГ-П 3 мг + клопростенол 250 мкг

11-15-й Ранок (8-00) ФСГ-П 2 мг

Вечір (20-00) ФСГ-П 2 мг

(0) 12-16-й Статева охота. Осіменіння о 20 год.

(1) Осіменіння о 8 год. і 20 год.

  1. Вилучення ембріонів

Ірландський спосіб

Дні циклу:

16-17-й 1500-3000 ОД ГСЖК внутрішньом’язево

19-20-й 10 мг естрадіол-бензоату внутрішньом’язево

21-й Статева охота (0 день). 1500-3000 ОД хоріонічного

гонадотропіна внутрішньовенно

1-й Перше осіменіння

2-й Друге осіменіння

5-й Хірургічне вилучення зародків

6-8-й Нехірургічне вилучення зародків

Датський спосіб

Дні циклу:

8-12-й 1500-3000 ОД ГСЖК внутрішньом’язево

10-14-й 25 мг ПГ-Ф2α чи 500 мкг клопростенола внутрішньом’язево

Через 48 год. 0 Статева охота

1-й Перше осіменіння

2-й Друге осіменіння

6-8-й Нехірургічне вилучення зародків

Тут вы можете оставить комментарий к выбранному абзацу или сообщить об ошибке.

Оставленные комментарии видны всем.