Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
ОТВБМ Заболотний.doc
Скачиваний:
6
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
577.02 Кб
Скачать

Вступ

Кераміка - загальна назва широкої групи штучних кам'яних матеріалів, що отримуються формуванням з глиняних сумішей з мінеральними і органічними добавками з подальшою сушкою і випаленням. На старогрецькій мові «керамос» означало гончарну глину, а також вироби з обпаленої глини.

Простота технології і невичерпна сировинна база для виробництва керамічних виробів найрізноманітніших видів зумовили їх широке і повсюдне поширення. Цьому сприяли також висока міцність, довговічність і декоративність кераміки. І в даний час кераміка залишається одним з основних будівельних матеріалів, вживаних практично у всіх конструктивних елементах будівель і споруд.

Підлоги з плиток міцні, довговічні, вогнестійкі. Матеріал, з якого складаються керамічні вироби після випалення, називають керамічним черепком.

Керамічні матеріали для підлоги відносяться до типа виробів з щільним кам'яним черепком, що спікся, з водопоглинанням 4% і менш; вони непрозорі, мають раковистий злам.

Наявність плиток різних розмірів, форм і забарвлення (від білого до чорного) дає можливість при крівлі підлоги викладати різні архітектурні узори.

У країнах з теплим кліматом підлоги з керамічної плитки застосовують у всіх приміщеннях, включаючи гостині і спальні кімнати. У Україні підлоги з плиток прийнято владнувати в приміщеннях з сирим режимом експлуатації до підвищеними гігієнічними вимогами (санітарно-технічні вузли, лабораторії, лікарні і т. п.). В даний час у зв'язку з появою підлоги, що підігрівається, круг приміщень, де доцільно застосовувати керамічні плитки для підлоги, розширюватиметься.

Облицювання керамікою - один з самих економічно ефективних видів обробки інтер'єрів приміщень. Хоча первинна вартість такого облицювання вища за багато інших видів обробки, але з врахуванням дуже високої

довговічності кераміки, кінець кінцем, керамічне облицювання виявляється вигіднішим. Розрахунки екологічності керамічного облицювання також вказують, що вона і з цієї точки зору виявляється одна з кращих.

1. Призначення і основні властивості продукції, що випускається.

Справжній стандарт ДСТУ 6787-2001[1] поширюється на глазуровані і неглазуровані керамічні плитки для підлоги (далі - плитки), призначені для покриття підлоги усередині приміщень житлових і суспільних будівель і в побутових приміщеннях промислових будівель, а також для покриття підлоги в лоджіях і на балконах (неглазуровані плитки).

Відповідно до вимог ДСТУ 6787-2001[1] плитки для підлоги можуть бути одно- і багатоколірні (килимово-візерунчасті), з гладкою, шорсткою (витисненою) або рифленою лицьовою поверхнею. За формою плитки бувають квадратні, прямокутні, трикутні, шестигранні і восьмигранні з вкладишами або без них. Тильна сторона плитки має рифлену поверхню з висотою виступів до 1,3 мм. Промисловість випускає також плінтусні плитки - прямі, кутові (ліві, праві і ін.), всього до 15 типів плиток. Розмір однієї сторони плиток, що випускаються, вагається від 50 до 212 мм при товщині 8-13 мм. Але більшість заводів випускають плитки розміром 100 х 100 мм, завтовшки 8 мм. Відхилення по розмірах сторін плиток не повинні перевищувати ±3 мм, по товщині + 1-2 мм. Косокутність плиток допускається не більше 0,5 мм.

За якістю плитки ділять на три сорти.

Плитки з розміром сторін до 50 мм включно (48 х 48 і 20 х 20 мм) відносяться до групи виробів, званих килимовою мозаїкою (ДСТУ 6140-52[2]). Товщина таких плиток для підлоги 6-8 мм. Килимові плитки діляться на два класи: А і Б. Водопоглинання плиток класу А не більше 1%. класу Б - не більше 4%. Втрата в масі при стиранні для плиток класу А не більше 0,1 г/см2. Вимоги по морозостійкості до плиток для підлоги не пред'являються.

Розміри, форму і кількість рифлень встановлює підприємство-виробник, при цьому висота (глибина) рифлень має бути не менше 0,5 мм.

Плитки повинні виготовлятися відповідно до вимог справжнього стандарту за технологічним регламентом, затвердженим підприємством-виробником.

Стандарт не поширюється на плитки, призначені для покриття підлоги, концентрованих кислот, що піддаються дії, і лугів.

Вимоги. Сфери застосування глазурованих плиток, що рекомендуються, залежно від міри зносостійкості приведені в таблиці 1.

Таблиця 1

Значення ізносостійкості

Сфера застосування

1-4

Для покриття підлоги у ваннах і туалетних кімнатах житлових будівель

3, 4

Для покриття підлоги у ваннах, душових, вмивальних, туалетних кімнатах і побутових приміщеннях промислових будівель

4

Для покриття підлоги у ваннах, душових, вмивальних, туалетних кімнатах і побутових приміщеннях громадських будівель

Величина межі міцності при вигині|згині| окремого зразка|взірця| має бути не менше 80 % значення, що нормується в таблиці 2.

Таблиця 2

Найменування показника

Значення для плиток

неглазурованих

глазурованих

Водопоглинання %, не більш

3,5

4,5

Межа міцності при вигині, МПа, не менше, для плиток завтовшки:

до 9,0 мм включ.

28,0

28,0

св. 9,0 мм

25,0

25,0

Зносостійкість (по кварцевому піску), г/см2, не більш

0,18

Зносостійкість, міра

1-4

Термічна стійкість глазурі °С

125

Морозостійкість, число циклів, не менше

25

Твердість глазурі по Моосу, не менше

5

Водопоглинання плиток має бути не більше 4%, а втрата в масі після стирання не більше 0,1 г/см2.