Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
ОБЕРІГ_ПРОГРАМА РАННІЙ ВІК.doc
Скачиваний:
312
Добавлен:
22.02.2016
Размер:
1.58 Mб
Скачать

Дитина раннього віку (від 1 до 2 років)

Дитина раннього віку (від 1 до 2 років)

  • Фізичний розвиток

Вікові особливості

У першому півріччі 2-го року життя триває інтенсивний фізичний розвиток дітей та подальший розвиток їхньої вищої нервової діяльності. Підвищується працездатність нервової системи, внаслідок чого до 1 року 6 міс тривалість неспання збільшується до 4-4,5 год. Умовні рефлекси формуються значно швидше, але довго ще залишаються нестійкими, утворені навички вимагають тривалого підкріплення. Порівняно слабкою є рухливість нервових процесів, також слабко розвинені гальмівні процеси, внаслідок чого діти важко переносять різкі зміни звичних умов життя.

Діти хворобливо реагують на незначні похибки в догляді за ними та залежні від умов життя, швидко стомлюються, надзвичайно вразливі.

Рухи дитини 1 року – 1 року 3 міс. займають майже весь час її неспання. Можливість самостійно пересуватися створюють сприятливі умови для психічного розвитку дитини.

Після 1 р. 6 м. діти стають фізично більш витривалими, захворюваність серед дітей цього віку значно меншою. Різко підвищується працездатність нервової системи. До 2 років дитина може не спати близько 5 год. Вона легше пристосовується до нових умов.

Суттєвого значення для фізичного розвитку дитини набувають рухи. Вони викликають прилив крові до м'язів і тим самим поліпшують їх живлення. Дитині властива велика потреба в русі. Рух є одним із джерел радості дитини. Рухи та вправи впливають на психічний розвиток малюка, сприяють розвитку орієнтування в довколишньому. Завдяки рухам руки та пальців дитина пізнає властивості предметів.

Упродовж першого року життя, малюк опановує багато рухів, удосконалюється його ходьба, він вчиться переступати через невеликі перешкоди (наприклад, покладені на підлозі брусочки), підніматись і спускатися з гірки, котити до іншої дитині кульку тощо.

Основні завдання

Збереження і зміцнення здоров’я

  • спрямовувати роботу на забезпечення охорони та зміцнення здоров’я дітей;

  • формувати елементарні культурно-гігієнічні навички;

  • забезпечити безпеку життєдіяльності дітей;

  • залучати до загартовування;

  • сприяти пізнавальній активності: пояснювати значення фізичних вправ та загартовування для зміцнення здоров’я.

І півріччя (від 1 року до 1 року 6 місяців)

Формування культурно-гігієнічних навичок

- привчати самостійно мити руки (підставляти їх під струмінь води, змивати мильну піну), охоче вмиватися, гратися з водою;

- вчити користуватися носовичком, повідомляти про свої фізіологічні потреби;

- дати поняття про те, що потрібно їсти чистими руками;

- привчати дитину охоче їсти різноманітні страви;

- виробляти уміння їсти ложкою, самостійно пити з чашки, тримаючи її обома руками; їсти першу страву з хлібом;

- вчити самостійно сідати на стілець, який присуває до столу дорослий; після їди, за словесною вказівкою дорослого, присувати свій стілець на місце.

  • заохочувати допомагати дорослим під час одягання і роздягання.

Забезпечення безпеки життєдіяльності

- ознайомлювати з тим, що небезпечні дії можуть призвести до травматизму (наприклад, гратися з дрібними іграшками, використовуючи їх не за призначенням – брати до рота, засовувати у вухо);

- наочно показати небезпечні предмети (праску, сірники, ніж, виделку, ножиці) та пояснити сутність понять: «можна» - «не можна».