Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
10.pdf
Скачиваний:
185
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
1.13 Mб
Скачать

Уроки академічного рівня. Узагальнення

269

 

 

 

4.

Тканиною тварин є:

 

 

а) ксилема;

б) нервова;

 

в) камбій;

г) механічна.

5.

Установіть відповідність між термінами.

1

Основна тканина

 

 

2

Покривна тканина

 

 

3

Провідна тканина

 

 

4

Меристоматична

 

тканина

 

 

А

Нейроглія

 

 

Б

Епідерма

 

 

В

Камбій

 

 

Г

Флоема

 

 

Д

Запасаюча тканина

 

 

Відповідність

1

2

3

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.Розмістіть етапи енергетичного обміну в послідовності від першого до останнього:

а) розщеплення мономерів до проміжних сполук; б) розщеплення макромолекул на мономери;

в) окиснення проміжних сполук до низькомолекулярних речовин; г) надходження органічних речовин у організм.

Послідовність

1

2

3

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІV. Домашнє завдання

Узагальнення

Урок 48. Принципи організації та функціонування молекулярного, клітинного і тканинного рівнів життя

Цілі уроку: узагальнити уявлення учнів про особ­ ливості організації молекулярного, клітинного і тканинного рівнів життя; обговоритиособливостіфункціонування живих систем на цих рівнях.

270

Усі уроки біології. 10 клас. Стандарт і академічний рівень

 

 

Обладнання й матеріали: таблиціабослайдипрезентації«Хімічний склад живих організмів», «Органічні речовини живих організмів», «Будова прокаріотичної клітини», «Будова клітини тварин»,«Будоваклітинирослин»,«Особ­ ливості будови й різноманіття вірусів», «Тканини тварин», «Тканини рослин».

Базові поняття й терміни: молекулярний рівень життя, клітинний рівень життя, тканинний рівень життя, біохімія, цитологія, гістологія.

Хід уроку

І. Організаційний етап

II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів

Питання для бесіди

1.Які хімічні елементи входять до складу живих організмів?

2.Які органічні речовини є в живих організмах?

3.Які особливості будови має прокаріотична клітина?

4.Які особливості будови має клітина тварин?

5.Які особливості будови має клітина тварин?

6.Які особливості будови мають тканини тварин?

7.Які особливості будови мають тканини рослин?

8.На які органи поділяється тіло рослин?

IІІ. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів

Учитель проводить бесіду з учнями, нагадуючи їм основні властивості живих систем та рівні організації живого.

Основні властивості живого

Властивість

Характеристика властивості

живого

 

Певний хімічДля всіх живих систем є характерним певне співвідний склад ношення за вмістом різних хімічних елементів, яке

відрізняється від співвідношення за вмістом хімічних елементів у неживих системах, і наявність певних груп речовин, що називають органічними речовинами

БагаторівнеБіологічні системи мають кілька рівнів організації, вість організації кожному з яких притаманні певні риси й особливості

Уроки академічного рівня. Узагальнення

271

 

 

 

 

 

 

Властивість

Характеристика властивості

 

живого

 

 

 

 

 

Наявність об-

Усі живі системи можуть функціонувати лише за умови

міну речовин

існування обміну речовин та енергії з навколишнім

 

 

середовищем. Припинення обміну призводить до при-

 

пинення життєдіяльності живої системи

 

Здатність до

Наявність обміну речовин вимагає від живих систем

 

саморегуляції

здійснення постійної регуляції своїх внутрішніх проце-

 

сів та процесів узаємодії з навколишнім середовищем.

 

Відсутність або порушення саморегуляції призводить

 

до припинення процесів обміну

 

 

 

 

Подразливість

Це здатність адекватно реагувати на зовнішні або вну-

 

 

трішні впливи. Подразливість живої системи є основою

 

її ефективної саморегуляції, бо без одержання адекватної

 

інформації щодо впливів будь-яка регуляція неможлива

 

 

Здатність до

Будь-якаживасистемаздатнадосамовідтворення.Неможли­ ­

розмноження

вістьрозмноженняпризводитьдовимиранняживоїсистеми

 

 

Здатність до

Усі живі системи протягом індивідуального існування

розвитку

поступово видозмінюються (процес онтогенезу). Крім

 

того, вони змінюються і в процесі еволюції

 

 

 

 

Головні рівні організації живих систем: молекулярний; клітинний; органо-тканинний; організмений; екосистемний; біосферний.

Робота в групах

Клас поділяється на групи по три-п’ять учнів, кожна з яких обговорює проблемне питання. Потім групи повідомляють свої варіанти розв’язання поставлених питань і ставлять питання до доповідачів з інших груп.

Можливі проблемні питання для обговорення

1.Чому співвідношення атомів хімічних елементів у неживій природі й живих організмах відрізняються?

2.Які особливості будови великих органічних молекул дають їм можливість ефективно виконувати свої функції?

3.Чому для зберігання спадкової інформації живі організми використовують ДНК, а не білки чи ліпіди?

4.Яким чином у клітині еукаріотів могло з’явитися ядро?

5.Яким чином у клітині еукаріотів міг з’явитися цитоскелет?

6.Яким чином у клітині еукаріотів могли з’явитися двомембранні органели?

7.В яких випадках організмам потрібен апоптоз?

8.Які фактори впливають на гістогенез і органогенез?

ІV. Завдання на літо

Навчальне видання

Серія «12-річна школа»

Задорожний Костянтин Миколайович

УСІ УРОКИ БІОЛОГІЇ. 10 клас Стандарт і академічний рівень

Навчально-методичний посібник

Головний редактор К. М. Задорожний

Редактор Л. В. Мариненко Коректор О. М. Журенко

Технічний редактор О. В. Лєбєдєва Комп’ютерне верстання Є. С. Островський

Підп. до друку 30.06.2010. Формат 60×90/16. Папір газет. Гарнітура Шкільна. Друк офсет. Ум. друк. арк. 17,0. Зам. № 10—07/05—05.

ТОВ «Видавнича група “Основа”».

Свідоцтво суб’єкта видавничої справи ДК № 2911 від 25.07.2007. Україна, 61001 Харків, вул. Плеханівська, 66.

Тел. (057) 731-96-32. E-mail: bio@osnova.com.ua

Віддруковано з готових плівок ПП «Тріада+» Свідоцтво суб’єкта видавничої справи ДК № 1870 від 16.07.2007.

Харків, вул. Киргизька, 19. Тел.: (057) 757-98-16, 757-98-15.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]