Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
10.pdf
Скачиваний:
185
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
1.13 Mб
Скачать

236 Усі уроки біології. 10 клас. Стандарт і академічний рівень

Заповнення разом з учнями таблиці

Будова та функції двомембранних органел. Мітохондрії

Органели

Особливості будови

Основні функції

 

 

 

Мітохон-

Органели, форма яких може бути дуже різно-

Основна функ-

дрії

манітною. У деяких клітинах здатні рухатися

ція мітохон-

 

і змінювати свою форму. Мають дві мембрани

дрій — вироб­

 

(зовнішню і внутрішню), між якими розта-

лення енергії

 

шований міжмембранний простір. Внутрішнє

в результаті

 

середовище мітохондрій називається матрик-

процесів

 

сом. Внутрішня мембрана мітохондрій утво-

біологічного

 

рює трубчасті вирости — кристи. Зовнішня

окиснення.

 

мембрана гладенька. У матриксі містяться

Вони також

 

кільцеві молекули мітохондріальної ДНК,

синтезують ряд

 

специфічні транспортні й рибосомальні РНК

необхідних для

 

та рибосоми прокаріотичного типу. Нові міто-

цього процесу

 

хондрії утворюються шляхом поділу старих

білків

 

 

 

IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів

Дати відповіді на питання:

1.Які особливості будови мають мітохондрії?

2.Які функції виконують мітохондрії?

3.Які особливості будови мітохондрії дозволяють їй ефективно виконувати свої функції?

V. Домашнє завдання

Урок 34. Двомембранні органели. Пластиди і процес фотосинтезу

Цілі уроку: розглянути особливості будови та функції двомембранних органел на прикладі пластид; проаналізувати зв’язок особ­ ливостей будови пластид із функціями, які вони виконують; ознайомити учнів із механізмами процесу фотосинтезу.

Обладнання й матеріали: таблиці «Будова рослинної клітини», «Будова тваринної клітини», «Будова мембрани», мікрофотографії мітохондрій і різних типів пластид, постійні препарати рослинних клітин.

Уроки академічного рівня. Цитоплазма, її компоненти

237

 

 

Базові поняття й терміни: клітина, двомембранні органели, пластиди, хлоропласти, хромопласти, лейкопласти,фотосинтез,тилакоїди,грани, строма,ламели,прокаріотичнірибосоми.

Хід уроку

І. Організаційний етап

II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів

Питання для бесіди

1.Які особливості будови мають мітохондрії?

2.Які функції виконують мітохондрії?

3.Які особливості будови мітохондрії дозволяють їй ефективно виконувати свої функції?

III. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя з елементами бесіди

Пластиди, як і мітохондрії, є двомембранними органелами. Їх форма може бути дуже різноманітною. Виділяють три основ­ ні типи пластид — хлоропласти (зелені), хромопласти (червоні, оранжеві або жовті) і лейкопласти (безбарвні). Мембрани пластид бувають зовнішньою і внутрішньою. Внутрішня мембрана хлоропластів утворює вирости — ламели. Ламели можуть утворювати окремі замкнені мішечки — тилакоїди. Тилакоїди можуть об’єднуватися у групи — грани, які з’єднуються між собою з допомогою ламел. Внутрішнє середовище пластид називається стромою. Як і мітохондрії, пластиди мають власну ДНК у формі кільцевих молекул і рибосоми прокаріотичного типу. Розмножуються вони шляхом поділу. У деяких випадках пластиди одного типу можуть перетворюватися на інший. Наприклад, у разі пожовтіння листя восени хлоропласти перетворюються на хромопласти.

Ці органели виконують різні функції. У них можуть накопичуватися запасні поживні речовини. З допомогою різних пластид рослини забезпечують забарвлення окремих своїх частин у різний колір. Але найголовнішою функцією є здійснення фотосинтезу. Цю функцію виконують хлоропласти. У результаті фотосинтезу з вуглекислого газу й води з допомогою сонячної енергії утворюються

238

Усі уроки біології. 10 клас. Стандарт і академічний рівень

 

 

вуглеводи. Цей процес складається з двох основних фаз — світлової і темнової.

У ході світлової фази спочатку кванти світла вловлюються пігментом хлорофілом, який розташований на мембранах тилакоїдів. Енергія квантів переходить до електронів, які захоплюються молекулами-переносниками. Енергія цих електронів використовується в тилакоїдах для синтезу АТФ. Втрачені електрони заміняються електронами з атомів Гідрогену молекул води, які під дією світла, у результаті фотолізу, розпадаються на Гідроген і Оксиген. Звільнені атоми Оксигену взаємодіють між собою й утворюють молекули кисню, що виділяється як побічний продукт реакції. Утворені в результаті відриву електрона від атомів Гідрогену протони підхоплюються іншими молекуламипереносниками. Це молекули динуклеотиди, скорочена назва яких НАДФ. Приєднуючи до себе протони, вони стають акумуляторами хімічної енергії (НаДФ H2 ) і можуть використовуватися

увідновних процесах.

Утемновій фазі фотосинтезу за рахунок енергії НаДФ H2 і АТФ, які утворилися під час світлової фази з вуглекислого газу, утворюються молекули глюкози. Сукупність реакцій, які задіяні в цьому процесі, називається циклом Кальвіна.

Убільшості рослин світлова й темнова фази фотосинтезу відбуваються в хлоропласті одночасно, а для фіксації вуглекислого газу використовуються трикарбонові сполуки. Такий тип цього процесу

називають C3-фотосинтезом. Проте, ряд рослин, особливо ті, які живуть у жаркому кліматі в умовах дефіциту вологи, використовують інші варіанти фотосинтезу. Вони розносять світлову й темнову фази або в просторі, або в часі. Це дозволяє суттєво економити воду й дає ще деякі переваги.

Фотосинтеззатипомтовстолистих(таканазваданатому,щоцей варіант широко використовують саме рослини родини Товстолисті — каланхое, бріофілюм, очіпок тощо) розводить світлову й темнову фази фотосинтезу в часі. Рослини, які його використовують, інтенсивно поглинають вуглекислий газ через свої продихи вночі. Удень, для економії вологи, продихи закриваються, а зв’язаний

уночі запас СО2 використовується у циклі Кальвіна.

Так звані С4-рослини (наприклад, кукурудза) використовують просторове розведення реакцій світлової та темнової фаз фотосин-

тезу. Фіксація СО2 з використанням чотирикарбонових сполук і синтез глюкози відбувається в них у різних клітинах. Такий тип фотосинтезу в умовах жаркого клімату є більш ефективним, ніж звичайний його варіант.

Уроки академічного рівня. Цитоплазма, її компоненти

239

 

 

Заповнення разом з учнями таблиці

Будова та функції двомембранних органел. Пластиди

Органели

Особливості будови

Основні функції

 

 

 

Пластиди

Органели, форма яких може бути дуже

Основна функ-

 

різноманітною. Мають дві мембрани

ція пластид —

 

(зовнішню і внутрішню), між якими

здійснення

 

розташований міжмембранний простір.

процесу фото-

 

Внутрішнє середовище пластид назива-

синтезу. Вони

 

ється стромою. Внутрішня мембрана може

також син-

 

утворювати структури у вигляді сплоще-

тезують ряд

 

них мішечків — тилакоїдів. Зовнішня

необхідних для

 

мембрана гладенька. У стромі містяться

цього процесу

 

кільцеві молекули мітохондріальної ДНК,

білків, можуть

 

специфічні транспортні й рибосомальні

забезпечувати

 

РНК та рибосоми прокаріотичного типу.

забарвлення

 

За забарвленням розрізняють зелені (хло-

органів рослин

 

ропласти), жовто-помаранчеві або червоні

і накопичувати

 

(хромопласти) і безбарвні (лейкопласти).

резервні речо-

 

Нові пластиди утворюються шляхом по-

вини

 

ділу

 

 

 

 

IV. Лабораторна робота

Вивчення будови двомембранних органел Мета: ознайомитися з будовою двомембранних органел, устано-

вити зв’язок між структурою і функціями цих структур. Обладнання й матеріали: мікрофотографії мітохондрій і різних

типів пластид, постійні препарати рослинних клітин.

Хід роботи

1.Розгляньте препарати з клітинами рослин і замалюйте рослинні клітини. Позначте на малюнках різні типи пластид.

2.Розгляньте на мікрофотографії будову хлоропласта. Замалюйте її. Вкажіть на малюнку зовнішню і внутрішню мембрани, ламели, тилакоїди, грани, рибосоми.

3.Розгляньте на мікрофотографії будову мітохондрії. Замалюйте її. Вкажіть на малюнку зовнішню і внутрішню мембрани, кристи, рибосоми.

4.Зробіть висновок, у якому поясніть зв’язок між особливостями будови й функціями двомембранних органел.

V. Домашнє завдання

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]