- •Вступ. Речовини живих організмів
- •Урок 5. Вода в живих організмах
- •Урок 14. Узагальнення та контроль знань з теми
- •Клітина
- •Урок 16. Будова клітин прокаріотів і еукаріотів
- •Урок 19. Ядро. Будова ядра. Функції ядра. Нуклеоїд прокаріотичних клітин
- •Цитоплазма, її компоненти
- •Урок 23. Одномембранні органели: ендоплазматична сітка, апарат Гольджи, лізосоми, вакуолі
- •Урок 24. Двомембранні органели. Мітохондрії та процес дихання. Пластиди і процес фотосинтезу
- •Клітина як цілісна система
- •Урок 29. Узагальнення та контроль знань з теми
- •Неклітинні форми життя
- •Урок 30. Віруси, їх будова, життєві цикли
- •Урок 31. Пріони, їх будова, поширення
- •Урок 32. Роль вірусів і пріонів у природі й житті людини
- •Урок 33. Профілактика вірусних хвороб людини
- •Урок 34. Профілактика ВІЛ-інфекції/СНІДу
- •Одноклітинні організми
- •Урок 35. Прокаріоти. Особливості їх організації та життєдіяльності
- •Урок 36. Бактерії. Роль бактерій у природі та житті людини
- •Урок 37. Профілактика бактеріальних хвороб людини
- •Урок 38. Особливості організації та життєдіяльності одноклітинних еукаріотів. Колоніальні організми
- •Урок 39. Узагальнення та контроль знань з теми
- •Багатоклітинні організми
- •Урок 40. Багатоклітинні організми без справжніх тканин
- •Урок 43. Органи багатоклітинних організмів
- •Урок 44. Регуляція функцій у багатоклітинних організмів
- •Урок 45. Колонії багатоклітинних організмів
- •Урок 46. Узагальнення та контроль знань з теми
- •Уроки академічного рівня
- •Неорганічні речовини
- •Урок 5. Вода в живих організмах
- •Урок 7. Узагальнення та контроль знань з теми
- •Органічні речовини
- •Урок 8. Історія вивчення органічних речовин
- •Урок 10. Взаємозв’язок будови органічних речовин з їх функціями
- •Урок 13. Регуляція роботи ферментів
- •Урок 16. Роль вітамінів, гормонів і факторів росту в життєдіяльності живих організмів
- •Урок 19. Узагальнення та контроль знань з теми
- •Клітина
- •Урок 21. Будова клітин прокаріотів і еукаріотів
- •Урок 22. Проблема походження еукаріотичної клітини
- •Урок 23. Клітинні мембрани. Особливості будови
- •Урок 24. Клітинні мембрани. Транспорт речовин через мембрани
- •Урок 26. Ядро. Будова ядра. Функції ядра. Нуклеоїд прокаріотичних клітин
- •Урок 27. Узагальнення та контроль знань з теми
- •Цитоплазма, її компоненти
- •Урок 31. Одномембранні органели: ендоплазматична сітка, апарат Гольджи
- •Урок 32. Одномембранні органели: лізосоми, вакуолі
- •Урок 34. Двомембранні органели. Пластиди і процес фотосинтезу
- •Урок 35. Узагальнення та контроль знань з теми
- •Клітина як цілісна система
- •Урок 38. Особливості процесу мейозу
- •Урок 39. Значення вивчення каріотипу для діагностування спадкових хвороб людини
- •Урок 41. Причини і способи загибелі клітин
- •Взаємодія клітин. Тканини
- •Урок 43. Стовбурові клітини
- •Урок 44. Взаємодія та диференціація клітин, утворення тканин і органів
- •Урок 47. Узагальнення та контроль знань з теми
- •Узагальнення
- •Урок 48. Принципи організації та функціонування молекулярного, клітинного і тканинного рівнів життя
240 |
Усі уроки біології. 10 клас. Стандарт і академічний рівень |
|
|
Урок 35. Узагальнення та контроль знань з теми
Мета уроку: узагальнити й закріпити знання про клі тинний рівень організації живої матерії.
Обладнання й матеріали: таблиці «Будова клітини», «Клітини рослин», «Клітини тварин», підручник, зошит.
Базові поняття й терміни: клітина,прокаріоти,еукаріоти,органели, ядро, мітохондрія, пластиди, лізосоми, комплекс Гольджи, ендоплазматична сітка, цитоскелет, вакуоль, клітинна мембрана, рибосома.
Хід уроку
І. Організаційний етап
II. Обговорення та узагальнення матеріалів теми
Питання для бесіди
1.Як вивчають будову клітин?
2.Чим відрізняються клітини прокаріотичних і еукаріотичних організмів?
3.Яке значення для клітини мають одномембранні органели?
4.Яке значення для клітини мають двомембранні органели?
5.Яке значення для клітини мають немембранні органели?
|
III. Контроль знань з теми |
|
|
Варіант І |
|
|
Виберіть одну правильну відповідь. |
|
1. |
Клітинний сік заповнює: |
|
|
а) вакуоль; |
б) цитоскелет; |
|
в) лейкопласт; |
г) ядро. |
2. |
Органелою руху є: |
|
|
а) джгутик; |
б) мітохондрія; |
|
в) хлоропласт; |
г) лізосома. |
3. |
Світлова фаза фотосинтезу здійснюється: |
|
|
а) у тилакоїдах; |
б) у стромі; |
|
в) у цитоплазмі; |
г) у лізосомі. |
4. |
У ході реакцій світлової фази фотосинтезу відбувається: |
|
|
а) синтез білків; |
б) синтез глюкози; |
|
в) фотоліз води; |
г) синтез ліпідів. |
Уроки академічного рівня. Цитоплазма, її компоненти |
241 |
|
|
5. Установіть відповідність між термінами й визначеннями.
1 Цитоскелет
2 Органели
3 Вібріони
4 Компартменти
АПрокаріотичні організми з клітинами у формі коми
БТимчасові вирости цитоплазми, які забезпечують пересування клітини
ВСистема мікротрубочок і мікрониток, яка є опорою клітини й бере участь у її русі
ГОкремі функціональні ділянки клітини, на які вона поділена плазматичними мембранами
ДПостійні клітинні структури, що виконують певні функції
Відповідність |
1 |
2 |
3 |
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6.Розмістіть етапи фотосинтезу в послідовності від останнього до першого:
а) реакції світлової фази; б) транспорт синтезованих моносахаридів до місця використання; в) реакції темнової фази;
г) уловлення світла фотосистемами.
Послідовність |
|
1 |
|
2 |
|
3 |
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Варіант ІI |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Виберіть одну правильну відповідь. |
|
|||||||
1. |
Етап енергетичного обміну, до якого належить цикл Кребса: |
||||||||
|
а) підготовчий; |
|
|
|
б) безкисневий; |
|
|||
|
в) кисневий; |
|
|
|
г) світлова фаза. |
|
|||
2. |
Перший етап біосинтезу білка: |
|
|
|
|
|
|||
|
а) реплікація; |
|
|
|
б) трансляція; |
|
|||
|
в) транскрипція; |
|
|
|
г) зворотна транскрипція. |
||||
3. |
Циліндр із мікротрубочок, частина клітинного центру: |
|
|||||||
|
а) центріоль; |
|
|
|
б) криста; |
|
|||
|
в) тилакоїд; |
|
|
|
г) рибосома. |
|
|||
4. |
Органелою з подвійною мембраною є: |
|
|||||||
|
а) клітинний центр; |
|
б) хромопласт; |
|
|||||
|
в) лізосома; |
|
|
|
г) рибосома. |
|
242 |
Усі уроки біології. 10 клас. Стандарт і академічний рівень |
|
|
5. Установіть відповідність між термінами і процесами.
1 |
Трансляція |
|
|
2 |
Транскрипція |
|
|
3 |
Дихання |
|
|
4 |
Синтез ДНК |
|
|
А |
Синтез ДНК-полімерази |
|
|
Б |
Фотоліз води |
|
|
В |
Синтез РНК-полімерази |
|
|
Г |
Взаємодія т-РНК та і-РНК в рибосомі |
|
|
Д |
Синтез АТФ |
Відповідність |
1 |
2 |
3 |
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6.Розмістіть етапи синтезу білків у послідовності від останнього до першого:
а) транскрипція; б) трансляція;
в) дозрівання і-РНК; г) утворення просторової структури білка.
Послідовність |
|
1 |
|
2 |
|
3 |
|
4 |
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Варіант ІII |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Виберіть одну правильну відповідь. |
|
|||||||||
1. |
З мікротрубочок і мікрофіламентів складається: |
|
|||||||||
|
а) вакуоль; |
|
|
|
|
|
б) цитоскелет; |
|
|||
|
в) лейкопласт; |
|
|
|
|
|
г) хромосома. |
|
|||
2. |
Органелою з подвійною мембраною є: |
|
|||||||||
|
а) клітинний центр; |
|
|
|
б) хромопласт; |
|
|||||
|
в) лізосома; |
|
|
|
|
|
г) рибосома. |
|
|||
3. |
Темнова фаза фотосинтезу здійснюється: |
|
|||||||||
|
а) у тилакоїдах; |
|
|
|
|
|
б) у стромі; |
|
|||
|
в) у рибосомах; |
|
|
|
|
|
г) у цитоплазмі. |
|
|||
4. |
До автотрофного живлення не здатні: |
|
|||||||||
|
а) зелені водорості; |
|
|
|
|
|
б) залізобактерії; |
|
|||
|
в) тварини; |
|
|
|
|
|
г) червоні водорості. |
|
|||
5. |
Установіть відповідність між термінами й визначеннями. |
||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||
1 |
Гіалоплазма |
|
|
|
А |
Частина цитоплазми, прозорий |
|||||
|
|
|
|
|
|
|
розчин органічних і неорганічних |
||||
|
|
|
|
|
|
|
сполук у воді |
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|||||
2 |
Лейкопласти |
|
|
|
Б |
Органела, що складається зі сто- |
|||||
|
|
|
|
|
|
|
пок сплощених цистерн, розташо- |
||||
|
|
|
|
|
|
|
ваних навколо ядра |
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Уроки академічного рівня. Цитоплазма, її компоненти |
243 |
|
|
3 |
Мітохондрії |
|
|
4 |
Комплекс Гольджи |
|
|
ВБезбарвні пластиди різноманітної форми
ГВнутрішній уміст клітини, за винятком ядра
ДОрганели, оточені подвійною мембраною, основною функцією яких є синтез АТФ
Відповідність |
1 |
2 |
3 |
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6.Розмістіть етапи енергетичного обміну в послідовності від першого до останнього:
а) цикл Кребса; б) розщеплення поживних речовин; в) гліколіз;
г) транспорт продуктів розщеплення у клітини.
Послідовність |
|
1 |
|
|
|
2 |
|
3 |
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Варіант ІV |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Виберіть одну правильну відповідь. |
|
|||||||||
1. |
Органела, в якій накопичуються продукти синтезу: |
|
|||||||||
|
а) ядро; |
|
|
|
|
|
б) апарат Гольджи; |
|
|||
|
в) рибосома; |
|
|
|
|
|
г) центріоль. |
|
|||
2. |
Другий етап біосинтезу білка: |
|
|
|
|
|
|||||
|
а) реплікація; |
|
|
|
|
|
б) трансляція; |
|
|||
|
в) транскрипція; |
|
|
|
|
|
г) транспірація. |
|
|||
3. |
Безбарвною пластидою є: |
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
а) вакуоль; |
|
|
|
|
|
б) цитоскелет; |
|
|||
|
в) лейкопласт; |
|
|
|
|
|
г) мітохондрія. |
|
|||
4. |
У ході реакцій темнової фази фотосинтезу відбувається: |
|
|||||||||
|
а) синтез білків; |
|
|
|
|
|
б) синтез глюкози; |
|
|||
|
в) фотоліз води; |
|
|
|
|
|
г) синтез ліпідів. |
|
|||
5. |
Установіть відповідність між термінами й визначеннями. |
||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||
1 |
Гіалоплазма |
|
|
|
А |
Частина цитоплазми, прозорий |
|||||
|
|
|
|
|
|
|
розчин органічних і неорганічних |
||||
|
|
|
|
|
|
|
сполук у воді |
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|||||
2 |
Лейкопласти |
|
|
|
Б |
Органела, що складається зі сто- |
|||||
|
|
|
|
|
|
|
пок сплощених цистерн, розташо- |
||||
|
|
|
|
|
|
|
ваних навколо ядра |
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
244 |
|
Усі уроки біології. 10 клас. Стандарт і академічний рівень |
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Мітохондрії |
|
|
|
В |
Безбарвні пластиди різноманітної |
||||
|
|
|
|
|
|
|
форми |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Комплекс Гольджи |
|
|
|
Г |
Внутрішній уміст клітини, за ви- |
||||
|
|
|
|
|
|
|
нятком ядра |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Д |
Органели, оточені подвійною |
|||
|
|
|
|
|
|
|
мембраною, основною функцією |
|||
|
|
|
|
|
|
|
яких є синтез АТФ |
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Відповідність |
|
1 |
|
|
|
2 |
|
3 |
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6.Розмістіть етапи фотосинтезу в послідовності від першого до останнього:
а) реакції світлової фази; б) транспорт синтезованих моносахаридів до місця використання; в) реакції темнової фази;
г) уловлення світла фотосистемами.
Послідовність |
|
1 |
|
2 |
|
3 |
|
4 |
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Варіант V |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Виберіть одну правильну відповідь. |
|
|||||||||
1. |
З мікротрубочок і мікрофіламентів складається: |
|
|||||||||
|
а) вакуоль; |
|
|
|
|
|
б) цитоскелет; |
|
|||
|
в) лізосома; |
|
|
|
|
|
г) лейкопласт. |
|
|||
2. |
У процесі хемосинтезу залізобактерії окиснюють: |
|
|||||||||
|
а) солі Феруму; |
|
|
|
|
|
б) амоніак; |
|
|||
|
в) озон; |
|
|
|
|
|
г) сірководень. |
|
|||
3. |
У ході реакцій фотосинтезу не відбувається: |
|
|||||||||
|
а) синтез білків; |
|
|
|
|
|
б) синтез глюкози; |
|
|||
|
в) фотоліз води; |
|
|
|
|
|
г) виділення кисню. |
|
|||
4. |
Темнова фаза фотосинтезу здійснюється: |
|
|||||||||
|
а) у тилакоїдах; |
|
|
|
|
|
б) у вакуолях; |
|
|||
|
в) у стромі; |
|
|
|
|
|
г) у цитоплазмі. |
|
|||
5. |
Установіть відповідність між термінами й визначеннями. |
||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||
1 |
Світлова фаза фото- |
|
|
|
А |
Хемотрофи,якіодержуютьенергіюза |
|||||
|
синтезу |
|
|
|
|
рахунок окиснення сполук Феруму |
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||
2 |
Залізобактерії |
|
|
|
Б |
Сукупність реакцій фотосинтезу, які |
|||||
|
|
|
|
|
|
|
відбуваються в матриксі хлороплас- |
||||
|
|
|
|
|
|
|
тів і за наявності світла, і в темряві |
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Уроки академічного рівня. Цитоплазма, її компоненти |
245 |
|
|
3 |
Темнова фаза фото- |
|
синтезу |
|
|
4 |
Нітрифікуючі бактерії |
|
|
ВХемотрофи, які одержують енергію за рахунок окиснення сполук Нітрогену
ГФермент, який каталізує синтез молекули РНК на молекулі ДНК
ДСукупність реакцій фотосинтезу, які відбуваються на мембранах тилакоїдів за наявності світла
Відповідність |
1 |
2 |
3 |
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6.Розмістіть етапи фотосинтезу в послідовності від першого до останнього:
а) реакції світлової фази; б) транспорт синтезованих моносахаридів до місця використання; в) реакції темнової фази;
г) уловлення світла фотосистемами.
Послідовність |
|
1 |
|
2 |
|
3 |
4 |
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Варіант VІ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Виберіть одну правильну відповідь. |
|
||||||||
1. |
Утвір внутрішньої мембрани хлоропласта: |
|
||||||||
|
а) центріоль; |
|
|
|
|
|
б) криста; |
|
||
|
в) хромосома; |
|
|
|
|
|
г) тилакоїд. |
|
||
2. |
Речовина, що є основою внутрішнього вмісту мітохондрії: |
|||||||||
|
а) клітинний сік; |
|
|
|
|
|
б) матрикс; |
|
||
|
в) цитозоль; |
|
|
|
|
|
г) каріоплазма. |
|
||
3. |
Органела, в якій є ДНК, але відсутні хромосоми: |
|
||||||||
|
а) комплекс Гольджи; |
|
|
|
б) лізосома; |
|
||||
|
в) хлоропласт; |
|
|
|
|
|
г) ядро. |
|
||
4. |
Комплекс, у складі якого багато актину: |
|
||||||||
|
а) хромосома; |
|
|
|
|
|
б) глікокалікс; |
|
||
|
в) клітинна стінка; |
|
|
|
|
|
г) цитоскелет. |
|
||
5. |
Установіть відповідність між термінами й визначеннями. |
|||||||||
|
|
|
|
|
|
|
||||
1 |
Трансляція |
|
|
|
А |
Пластиди, забарвлені в жовтий |
||||
|
|
|
|
|
|
|
або червоний колір |
|
||
|
|
|
|
|
|
|
||||
2 |
Комплекс Гольджи |
|
|
|
Б |
Сукупність реакцій біохімічного |
||||
|
|
|
|
|
|
|
синтезу, у результаті яких із речо- |
|||
|
|
|
|
|
|
|
вин, що потрапили в клітину, синте- |
|||
|
|
|
|
|
|
|
зуються необхідні для неї речовини |
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|