Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
10.pdf
Скачиваний:
185
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
1.13 Mб
Скачать

56

Усі уроки біології. 10 клас. Стандарт і академічний рівень

 

 

Індивідуальні потреби людей у органічних речовинах суттєво залежать від їхнього способу життя, рівня фізичних навантажень та індивідуальних особливостей організму. Тому для визначення власного раціону бажано порадитися зі спеціалістом-дієтологом.

Для закріплення отриманих знань учні виконують практичну роботу.

IV. Практична робота

Оцінка продуктів харчування за їх хімічним складом Мета: закріпити навички оцінки продуктів харчування за їх хі-

мічним складом.

Обладнання й матеріали: таблиці «Хімічний склад і калорійність основних продуктів харчування», «Функції та джерела вітамінів», підручник.

Хід роботи

1.Ознайомтесь із таблицею хімічного складу й калорійності продуктів харчування та основними джерелами вітамінів.

2.Визначте список продуктів харчування та їх кількість, достатню для забезпечення потреб людини вагою 60 кг, якій щодоби треба отримувати 80 г білків, 100 г жирів та 360 г вуглеводів загальною енергетичною цінністю 2 700 — 2 800 ккал.

3.Укажіть, які продукти їй обов’язково треба вживати для забезпечення потреби у вітамінах.

4.Зробіть висновки й запишіть у зошит.

V. Домашнє завдання

Урок 14. Узагальнення та контроль знань з теми

Мета уроку: узагальнити й закріпити знання про історію біології, методи біологічних досліджень та молекулярний рівень організації живої матерії.

Обладнання й матеріали: таблиці з теми, підручник, зошит. Базові поняття й терміни: біологія, методи досліджень, спосте-

реження, експеримент, моделювання, моніторинг, молекулярний рівень організації життя, макромолекули, білки, ліпіди, вуглеводи, нуклеїнові кислоти.

Урокистандартного/академічногорівня.Вступ.Речовиниживихорганізмів 57

Хід уроку

І. Організаційний етап

II. Обговорення та узагальнення матеріалів теми

Питання для бесіди

1.Чим живі системи відрізняються від неживих?

2.Яке значення має біологія для людини?

3.Які характерні особливості має молекулярний рівень життя?

4.Які функції в живих організмах виконують неорганічні речовини?

5.Які особливості притаманні основним групам органічних речовин?

6.Чи пов’язана будова органічних речовин з функціями, які вони виконують?

III. Контроль знань з теми

Варіант І

Виберіть одну правильну відповідь.

1.

Прокаріотичні організми вивчає:

 

а) бактеріологія;

 

 

б) зоологія;

 

в) мікологія;

 

 

г) герпетологія.

2.

До мікроелементів належить:

 

 

а) Оксиген;

 

 

б) Купрум;

 

в) Нітроген;

 

 

г) Гідроген.

3.

Білки складаються:

 

 

 

 

а) з моносахаридів;

 

 

б) з амінокислот;

 

в) з нуклеотидів;

 

 

г) з ліпідів.

4.

Полісахаридом є:

 

 

 

 

а) сахароза;

 

 

б) крохмаль;

 

в) глюкоза;

 

 

г) галактоза.

5.

Установіть відповідність між явищами та рівнями організації

 

живої матерії, на яких вони відбуваються.

 

 

 

 

 

1

Молекулярний рівень

 

А

Утворення Великого бар’єрного

 

 

 

 

рифу коралами

 

 

 

 

 

2

Біосферний рівень

 

Б

Перетворення личинки на дорос-

 

 

 

 

лу комаху

 

 

 

 

 

3

Популяційно-видовий

 

В

Перетворення пропластид на хло-

 

рівень

 

 

ропласти

 

 

 

 

 

4

Організмовий рівень

 

Г

Фотоліз води

 

 

 

 

 

 

 

 

Д

Нерестова міграція осетрових риб

 

 

 

 

 

58

 

Усі уроки біології. 10 клас. Стандарт і академічний рівень

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Відповідність

1

2

3

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.Розмістіть вуглеводи в послідовності за кількістю атомів Карбону, які входять до складу молекули, від найменшої до найбільшої:

 

а) тріоза;

 

 

 

б) пентоза;

 

 

в) тетроза;

 

 

 

г) гексоза.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Послідовність

 

1

 

2

 

3

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Варіант ІI

 

 

 

 

 

 

 

 

Виберіть одну правильну відповідь.

 

1.

Мохи вивчає:

 

 

 

 

 

 

 

 

а) альгологія;

 

 

 

б) бріологія;

 

 

в) ентомологія;

 

 

 

г) арахнологія.

 

2.

Аспарагін — це:

 

 

 

 

 

 

 

 

а) моносахарид;

 

 

 

б) амінокислота;

 

 

в) азотиста основа;

 

 

 

г) ліпід.

 

3.

Полісахариди складаються:

 

 

 

 

 

 

а) з моносахаридів;

 

 

 

б) з амінокислот;

 

 

в) з нуклеотидів;

 

 

 

г) з ліпідів.

 

4.

Наявність циклічних форм є характерною рисою:

 

 

а) білків;

 

 

 

б) нуклеотидів;

 

 

в) моносахаридів;

 

 

 

г) ліпідів.

 

5.

Установіть відповідність між функціями та процесами.

 

1

Каталітична функція

 

 

2

Регуляторна функція

 

 

3

Транспортна функція

 

 

4

Захисна функція

 

 

А

Активна робота гіпоталамусу

 

 

Б

Зниження енергії активації

 

 

В

Утворення еластину

 

 

Г

Доставка гемоглобіном кисню

 

 

Д

Синтез імуноглобулінів

 

 

Відповідність

1

2

3

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.Розмістіть речовини в послідовності за кількістю залишків фосфатної кислоти від найменшої до найбільшої:

а) АМФ;

б) АТФ;

в) глюкоза;

г) АДФ.

Урокистандартного/академічногорівня.Вступ.Речовиниживихорганізмів 59

Послідовність

 

1

2

 

3

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Варіант ІII

 

 

 

 

 

 

 

Виберіть одну правильну відповідь.

 

1.

Постійне спостереження за процесами в екосистемах — це:

 

а) моніторинг;

 

 

б) біотехнологія;

 

 

в) експеримент;

 

 

г) екологія.

 

2.

Пептидний зв’язок є характерною рисою:

 

 

а) білків;

 

 

б) нуклеотидів;

 

 

в) моносахаридів;

 

 

г) ліпідів.

 

3.

Аденін — це:

 

 

 

 

 

 

 

а) моносахарид;

 

 

б) амінокислота;

 

 

в) азотиста основа;

 

 

г) ліпід.

 

4.

Незамінною амінокислотою у людини є:

 

 

а) пролін;

 

 

б) треонін;

 

 

в) гліцин;

 

 

г) аспарагін.

 

5.

Установіть відповідність між термінами й визначеннями.

1 Ферменти

2 ДНК

3 Вітаміни

4 Протеїни

АБілки, які складаються винятково із залишків амінокислот

БПроцес порушення природної структури білка без руйнування пептидних зв’язків

ВОрганічні сполуки, які регулюють обмін речовин та енергії в організмі

ГКлас білків, які виконують каталітичну функцію

ДОрганічна сполука, яка зберігає спадкову інформацію

Відповідність

1

2

3

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.Розмістіть події в послідовності від найдавнішої до найновішої: а) винайдення світлового мікроскопа; б) винайдення електронного мікроскопа; в) розшифровка генома людини; г) розшифровка структури ДНК.

Послідовність

1

2

3

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

60

Усі уроки біології. 10 клас. Стандарт і академічний рівень

 

 

 

 

Варіант ІV

 

 

Виберіть одну правильну відповідь.

1.

Учення про біосферу заснував:

 

 

а) І. І. Мечников;

б) С. Г. Навашин;

 

в) І. І. Шмальгаузен;

г) В. І. Вернадський.

2.

Амінокислотою є:

 

 

а) гліцин;

б) фруктоза;

 

в) віск;

г) лактоза.

3.

До мікроелементів належить:

 

 

а) Цинк;

б) Фосфор;

 

в) Сульфур;

г) Нітроген.

4.

Структура білків, представлена α-спіраллю:

 

а) первинна;

б) вторинна;

 

в) третинна;

г) четвертинна.

5.

Установіть відповідність між термінами й визначеннями.

1 Наукова теорія

2 Систематика

3 Гіпотеза

4 Мікологія

АНаука, що вивчає видове розмаїття живих істот

БУзагальнення певної системи фактів і закономірностей

В Наука, яка вивчає гриби

ГЗакономірність, що, як правило, не має винятків, яку можна пояснити тільки певним чином

ДНауково обґрунтоване припущення, висунуте для пояснення факту, який безпосередньо не спостерігається

1

2

3

4

Відповідність

6.Розмістіть хімічні елементи в послідовності за їхнім умістом

уживих клітинах від найменшого до найбільшого:

а) Au;

 

б) O;

 

в) N;

 

г) Fe.

 

 

 

 

 

 

 

Послідовність

1

2

 

3

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урокистандартного/академічногорівня.Вступ.Речовиниживихорганізмів 61

 

 

Варіант V

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Виберіть одну правильну відповідь.

 

 

 

1. Еволюційну теорію запропонував:

 

 

 

 

 

а) М. Шлейден;

 

 

 

 

 

б) Ч. Дарвін;

 

 

 

в) Г. Мендель;

 

 

 

 

 

г) С. Г. Навашин.

 

2. Незамінною амінокислотою у людини є:

 

 

 

 

 

а) триптофан;

 

 

 

 

 

б) пролін;

 

 

 

в) аспарагін;

 

 

 

 

 

г) валін.

 

 

 

3. Органогенним елементом є:

 

 

 

 

 

 

 

 

а) Гідроген;

 

 

 

 

 

б) Калій;

 

 

 

 

 

в) Аурум;

 

 

 

 

 

г) Купрум.

 

4. Запасається в клітинах рослин:

 

 

 

 

 

а) хітин;

 

 

 

 

 

б) крохмаль;

 

 

 

в) глікоген;

 

 

 

 

 

г) сало.

 

 

 

5. Установіть відповідність між функціями та процесами.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

Захисна функція

 

 

 

 

А

Накопичення глікогену

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

Структурна функція

 

 

 

 

Б

Утворення т-РНК сполуки з амі-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

нокислотою

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

Каталітична функція

 

 

 

В

Відкладення восків на поверхні

 

 

 

 

 

 

 

 

 

листка

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

Енергетична функція

 

 

 

Г

Синтез хітину

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Д

Зв’язування ферменту із субстра-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

том

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Відповідність

 

1

 

 

 

2

 

3

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6. Розмістіть вуглеводи в послідовності за кількістю атомів Карбону, які входять до складу молекули, від найбільшої до най-

меншої:

 

 

 

 

а) тріоза;

 

б) пентоза;

 

в) тетроза;

 

г) гексоза.

 

 

 

 

 

 

 

 

Послідовність

1

 

2

 

3

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Варіант VІ

 

 

 

 

Виберіть одну правильну відповідь.

 

1. Наука, що вивчає клітини:

 

 

 

 

а) генетика;

 

б) орнітологія;

 

в) цитологія;

 

г) гістологія.

 

62Усі уроки біології. 10 клас. Стандарт і академічний рівень

2.Структура білків, утворена з допомогою пептидних зв’язків:

 

а) первинна;

б) вторинна;

 

в) третинна;

г) четвертинна.

3.

Дисахаридом є:

 

 

а) сахароза;

б) крохмаль;

 

в) глюкоза;

г) целюлоза.

4.

До макроелементів належить:

 

 

а) Ванадій;

б) Молібден;

 

в) Селен;

г) Натрій.

5. Установіть відповідність між термінами й визначеннями.

1

 

Денатурація

 

 

 

А

Високомолекулярні полімери,

 

 

 

 

 

 

 

мономерами яких є амінокислоти

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

Жири

 

 

 

Б

Процес порушення природної

 

 

 

 

 

 

 

структури білка без руйнування

 

 

 

 

 

 

 

пептидних зв’язків

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

Білки

 

 

 

В

Азотиста основа, яка входить до

 

 

 

 

 

 

 

складу РНК

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

Урацил

 

 

 

Г

Найпоширеніший клас ліпідів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Д

Біологічно активні речовини, які

 

 

 

 

 

 

 

виробляються грибами, бактері-

 

 

 

 

 

 

 

ями та іншими організмами та

 

 

 

 

 

 

 

згубно впливають на мікроорга-

 

 

 

 

 

 

 

нізми й ракові клітини

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Відповідність

1

 

 

 

2

 

3

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.Розмістіть події в послідовності від найдавнішої до найновішої: а) створення клітинної теорії; б) створення теорії еволюції Ч. Дарвіна;

в) створення бінарної системи біологічної номенклатури; г) створення синтетичної теорії еволюції.

1

2

3

4

Послідовність

ІV. Домашнє завдання

Повторити матеріали теми.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]