
- •Вступ. Речовини живих організмів
- •Урок 5. Вода в живих організмах
- •Урок 14. Узагальнення та контроль знань з теми
- •Клітина
- •Урок 16. Будова клітин прокаріотів і еукаріотів
- •Урок 19. Ядро. Будова ядра. Функції ядра. Нуклеоїд прокаріотичних клітин
- •Цитоплазма, її компоненти
- •Урок 23. Одномембранні органели: ендоплазматична сітка, апарат Гольджи, лізосоми, вакуолі
- •Урок 24. Двомембранні органели. Мітохондрії та процес дихання. Пластиди і процес фотосинтезу
- •Клітина як цілісна система
- •Урок 29. Узагальнення та контроль знань з теми
- •Неклітинні форми життя
- •Урок 30. Віруси, їх будова, життєві цикли
- •Урок 31. Пріони, їх будова, поширення
- •Урок 32. Роль вірусів і пріонів у природі й житті людини
- •Урок 33. Профілактика вірусних хвороб людини
- •Урок 34. Профілактика ВІЛ-інфекції/СНІДу
- •Одноклітинні організми
- •Урок 35. Прокаріоти. Особливості їх організації та життєдіяльності
- •Урок 36. Бактерії. Роль бактерій у природі та житті людини
- •Урок 37. Профілактика бактеріальних хвороб людини
- •Урок 38. Особливості організації та життєдіяльності одноклітинних еукаріотів. Колоніальні організми
- •Урок 39. Узагальнення та контроль знань з теми
- •Багатоклітинні організми
- •Урок 40. Багатоклітинні організми без справжніх тканин
- •Урок 43. Органи багатоклітинних організмів
- •Урок 44. Регуляція функцій у багатоклітинних організмів
- •Урок 45. Колонії багатоклітинних організмів
- •Урок 46. Узагальнення та контроль знань з теми
- •Уроки академічного рівня
- •Неорганічні речовини
- •Урок 5. Вода в живих організмах
- •Урок 7. Узагальнення та контроль знань з теми
- •Органічні речовини
- •Урок 8. Історія вивчення органічних речовин
- •Урок 10. Взаємозв’язок будови органічних речовин з їх функціями
- •Урок 13. Регуляція роботи ферментів
- •Урок 16. Роль вітамінів, гормонів і факторів росту в життєдіяльності живих організмів
- •Урок 19. Узагальнення та контроль знань з теми
- •Клітина
- •Урок 21. Будова клітин прокаріотів і еукаріотів
- •Урок 22. Проблема походження еукаріотичної клітини
- •Урок 23. Клітинні мембрани. Особливості будови
- •Урок 24. Клітинні мембрани. Транспорт речовин через мембрани
- •Урок 26. Ядро. Будова ядра. Функції ядра. Нуклеоїд прокаріотичних клітин
- •Урок 27. Узагальнення та контроль знань з теми
- •Цитоплазма, її компоненти
- •Урок 31. Одномембранні органели: ендоплазматична сітка, апарат Гольджи
- •Урок 32. Одномембранні органели: лізосоми, вакуолі
- •Урок 34. Двомембранні органели. Пластиди і процес фотосинтезу
- •Урок 35. Узагальнення та контроль знань з теми
- •Клітина як цілісна система
- •Урок 38. Особливості процесу мейозу
- •Урок 39. Значення вивчення каріотипу для діагностування спадкових хвороб людини
- •Урок 41. Причини і способи загибелі клітин
- •Взаємодія клітин. Тканини
- •Урок 43. Стовбурові клітини
- •Урок 44. Взаємодія та диференціація клітин, утворення тканин і органів
- •Урок 47. Узагальнення та контроль знань з теми
- •Узагальнення
- •Урок 48. Принципи організації та функціонування молекулярного, клітинного і тканинного рівнів життя
204 |
Усі уроки біології. 10 клас. Стандарт і академічний рівень |
|
|
Урок 19. Узагальнення та контроль знань з теми
Мета уроку: узагальнити й закріпити знання про молекулярний рівень організації живої матерії.
Обладнання й матеріали: таблиці з теми, підручник, зошит. Базові поняття й терміни: молекулярнийрівеньорганізаціїжиття,
макромолекули, білки, ліпіди, вуглеводи, нуклеїнові кислоти.
Хід уроку
І. Організаційний етап
II. Обговорення та узагальнення матеріалів теми
Питання для бесіди
1.Чим живі системи відрізняються від неживих?
2.Яке значення має біологія для людини?
3.Які характерні особливості має молекулярний рівень життя?
4.Які функції в живих організмах виконують органічні речовини?
5.Які особливості притаманні основним групам органічних речовин?
6.Чи пов’язана будова органічних речовин з функціями, які вони виконують?
|
III. Контроль знань з теми |
|
|
Варіант І |
|
|
Виберіть одну правильну відповідь. |
|
1. |
Амінокислотою є: |
|
|
а) гліцин; |
б) фруктоза; |
|
в) віск; |
г) лактоза. |
2. |
Пептидний зв’язок є характерною рисою: |
|
|
а) білків; |
б) нуклеотидів; |
|
в) моносахаридів; |
г) ліпідів. |
3. |
Білки складаються: |
|
|
а) з моносахаридів; |
б) з амінокислот; |
|
в) з нуклеотидів; |
г) з ліпідів. |
4. |
Полісахаридом є: |
|
|
а) сахароза; |
б) крохмаль; |
|
в) глюкоза; |
г) галактоза. |
Уроки академічного рівня. Органічні речовини |
205 |
|
|
5. Установіть відповідність між термінами й визначеннями.
1 |
|
Урацил |
|
|
|
А |
Високомолекулярні полімери, |
||||
|
|
|
|
|
|
|
мономерами яких є амінокислоти |
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
2 |
|
Білки |
|
|
|
Б |
Процес порушення природної |
||||
|
|
|
|
|
|
|
структури білка без руйнування |
||||
|
|
|
|
|
|
|
пептидних зв’язків |
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
3 |
|
Жири |
|
|
|
В |
Азотиста основа, яка входить до |
||||
|
|
|
|
|
|
|
складу РНК |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
4 |
|
Денатурація |
|
|
|
Г |
Найпоширеніший клас ліпідів |
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
Д |
Біологічно активні речовини, які |
||||
|
|
|
|
|
|
|
виробляються грибами, бактері- |
||||
|
|
|
|
|
|
|
ями та іншими організмами та |
||||
|
|
|
|
|
|
|
згубно впливають на мікроорга- |
||||
|
|
|
|
|
|
|
нізми й ракові клітини |
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Відповідність |
1 |
|
|
|
2 |
|
3 |
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6. |
Розмістіть вуглеводи в послідовності за кількістю атомів Кар- |
||||||||
|
бону, які входять до складу молекули, від найменшої до най- |
||||||||
|
більшої: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
а) тріоза; |
|
|
|
б) пентоза; |
|
|||
|
в) тетроза; |
|
|
|
г) гексоза. |
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Послідовність |
|
1 |
|
2 |
|
3 |
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Варіант ІI |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Виберіть одну правильну відповідь. |
|
|||||||
1. |
Ліпідом є: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
а) гліцин; |
|
|
|
б) фруктоза; |
|
|||
|
в) аланін; |
|
|
|
г) віск. |
|
|||
2. |
Аспарагін — це: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
а) моносахарид; |
|
|
|
б) амінокислота; |
|
|||
|
в) азотиста основа; |
|
|
|
г) ліпід. |
|
|||
3. |
Полісахариди складаються: |
|
|
|
|
|
|||
|
а) з моносахаридів; |
|
|
|
б) з амінокислот; |
|
|||
|
в) з нуклеотидів; |
|
|
|
г) з ліпідів. |
|
|||
4. |
Наявність циклічних форм є характерною рисою: |
|
|||||||
|
а) білків; |
|
|
|
б) нуклеотидів; |
|
|||
|
в) моносахаридів; |
|
|
|
г) ліпідів. |
|

206 |
Усі уроки біології. 10 клас. Стандарт і академічний рівень |
|
|
5. Установіть відповідність між функціями і процесами.
1 |
Каталітична функція |
|
|
2 |
Регуляторна функція |
|
|
3 |
Транспортна функція |
|
|
4 |
Захисна функція |
|
|
А |
Активна робота гіпоталамусу |
|
|
Б |
Зниження енергії активації |
|
|
В |
Утворення еластину |
|
|
Г |
Доставка гемоглобіном кисню |
|
|
Д |
Синтез імуноглобулінів |
|
|
Відповідність |
1 |
2 |
3 |
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6.Розмістіть речовини в послідовності за кількістю залишків фосфатної кислоти від найменшої до найбільшої:
|
а) АМФ; |
|
|
|
б) АТФ; |
|
|||
|
в) глюкоза; |
|
|
|
г) АДФ. |
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Послідовність |
|
1 |
|
2 |
|
3 |
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Варіант ІII |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Виберіть одну правильну відповідь. |
|
|||||||
1. |
Запасається в клітинах рослин: |
|
|
|
|
|
|||
|
а) хітин; |
|
|
|
б) крохмаль; |
|
|||
|
в) глікоген; |
|
|
|
г) сало. |
|
|||
2. |
Пептидний зв’язок є характерною рисою: |
|
|||||||
|
а) білків; |
|
|
|
б) нуклеотидів; |
|
|||
|
в) моносахаридів; |
|
|
|
г) ліпідів. |
|
|||
3. |
Аденін — це: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
а) моносахарид; |
|
|
|
б) амінокислота; |
|
|||
|
в) азотиста основа; |
|
|
|
г) ліпід. |
|
|||
4. |
Незамінною амінокислотою в людини є: |
|
|||||||
|
а) пролін; |
|
|
|
б) треонін; |
|
|||
|
в) гліцин; |
|
|
|
г) аспарагін. |
|
|||
5. |
Установіть відповідність між термінами й визначеннями. |
1 Ферменти
2 ДНК
3 Вітаміни
АБілки, які складаються винятково із залишків амінокислот
БПроцес порушення природної структури білка без руйнування пептидних зв’язків
ВОрганічні сполуки, які регулюють обмін речовин та енергії в організмі

Уроки академічного рівня. Органічні речовини |
|
207 |
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Протеїни |
|
|
|
Г |
Клас білків, які виконують ката- |
||
|
|
|
|
|
|
літичну функцію |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Д |
Органічна сполука, яка зберігає |
||
|
|
|
|
|
|
спадкову інформацію |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Відповідність |
1 |
|
|
|
2 |
3 |
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6.РозмістітьвуглеводивпослідовностізакількістюатомівКарбону, які входять до складу молекули, від найбільшої до найменшої:
|
а) тріоза; |
|
|
|
б) пентоза; |
|
|||
|
в) тетроза; |
|
|
|
г) гексоза. |
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Послідовність |
|
1 |
|
2 |
|
3 |
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Варіант ІV |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Виберіть одну правильну відповідь. |
|
|||||||
1. |
Наявність залишку фосфатної кислоти є характерною рисою: |
||||||||
|
а) нуклеотидів; |
|
|
|
б) білків; |
|
|||
|
в) моносахаридів; |
|
|
|
г) гормонів. |
|
|||
2. |
Амінокислотою є: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
а) гліцин; |
|
|
|
б) фруктоза; |
|
|||
|
в) віск; |
|
|
|
г) лактоза. |
|
|||
3. |
Запасається в клітинах тварин: |
|
|
|
|
|
|||
|
а) хітин; |
|
|
|
б) глікоген; |
|
|||
|
в) крохмаль; |
|
|
|
г) соняшникова олія. |
|
|||
4. |
Структура білків, представлена α-спіраллю: |
|
|||||||
|
а) первинна; |
|
|
|
б) вторинна; |
|
|||
|
в) третинна; |
|
|
|
г) четвертинна. |
|
|||
5. |
Установіть відповідність між термінами й визначеннями. |
1 Вітаміни
2 Протеїни
3 Ферменти
4 ДНК
АБілки, які складаються винятково із залишків амінокислот
БПроцес порушення природної структури білка без руйнування пептидних зв’язків
ВОрганічні сполуки, які регулюють обмін речовин та енергії в організмі
ГКлас білків, які виконують каталітичну функцію
ДОрганічна сполука, яка зберігає спадкову інформацію
208 |
Усі уроки біології. 10 клас. Стандарт і академічний рівень |
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Відповідність |
1 |
2 |
3 |
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6.Розмістіть вуглеводи в послідовності за кількістю моносахаридів, які входять до складу молекули, від найбільшої до найменшої:
|
|
а) сахароза; |
|
|
|
|
|
б) крохмаль; |
|
|||
|
|
в) рибоза; |
|
|
|
|
|
г) рафіноза. |
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Послідовність |
|
1 |
|
|
|
2 |
|
3 |
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Варіант V |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Виберіть одну правильну відповідь. |
|
|||||||||
1. Нуклеїнові кислоти складаються: |
|
|
|
|
||||||||
|
|
а) з моносахаридів; |
|
|
|
|
|
б) з нуклеотидів; |
|
|||
|
|
в) з амінокислот; |
|
|
|
|
|
г) з ліпідів. |
|
|||
2. Незамінною амінокислотою в людини є: |
|
|||||||||||
|
|
а) триптофан; |
|
|
|
|
|
б) пролін; |
|
|||
|
|
в) аспарагін; |
|
|
|
|
|
г) валін. |
|
|||
3. Рибоза — це: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
а) амінокислота; |
|
|
|
|
|
б) моносахарид; |
|
|||
|
|
в) азотиста основа; |
|
|
|
|
|
г) ліпід. |
|
|||
4. Запасається в клітинах рослин: |
|
|
|
|
||||||||
|
|
а) хітин; |
|
|
|
|
|
б) крохмаль; |
|
|||
|
|
в) глікоген; |
|
|
|
|
|
г) сало. |
|
|||
5. Установіть відповідність між функціями і процесами. |
|
|||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
1 |
|
Захисна функція |
|
|
|
А |
Накопичення глікогену |
|
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
2 |
|
Структурна функція |
|
|
|
Б |
Утворення т-РНК сполуки з амі- |
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
нокислотою |
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
||||||
3 |
|
Каталітична функція |
|
|
В |
Відкладення восків на поверхні |
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
листка |
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
4 |
|
Енергетична функція |
|
|
Г |
Синтез хітину |
|
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
|
|
Д |
Зв’язування ферменту із субстратом |
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Відповідність |
|
1 |
|
|
|
2 |
|
3 |
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6.РозмістітьвуглеводивпослідовностізакількістюатомівКарбону, які входять до складу молекули, від найбільшої до найменшої:
а) тріоза; |
б) пентоза; |
в) тетроза; |
г) гексоза. |

Уроки академічного рівня. Органічні речовини |
209 |
|||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Послідовність |
|
1 |
2 |
|
3 |
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Варіант VІ |
|
|
|
|
|
|
|
|
Виберіть одну правильну відповідь. |
|
||||||
1. |
Білки складаються: |
|
|
|
|
|
||
|
а) з моносахаридів; |
|
|
б) з ліпідів; |
|
|||
|
в) з амінокислот; |
|
|
г) з нуклеотидів. |
|
|||
2. |
Структура білків, утворена з допомогою пептидних зв’язків: |
|||||||
|
а) первинна; |
|
|
б) вторинна; |
|
|||
|
в) третинна; |
|
|
г) четвертинна. |
|
|||
3. |
Дисахаридом є: |
|
|
|
|
|
|
|
|
а) сахароза; |
|
|
б) крохмаль; |
|
|||
|
в) глюкоза; |
|
|
г) целюлоза. |
|
|||
4. |
Незамінною амінокислотою в людини є: |
|
||||||
|
а) триптофан; |
|
|
б) глутамін; |
|
|||
|
в) метіонін; |
|
|
г) аспарагін. |
|
|||
5. |
Установіть відповідність між термінами й визначеннями. |
1 |
Денатурація |
|
|
2 |
Жири |
|
|
3 |
Білки |
|
|
4 |
Урацил |
|
|
АВисокомолекулярні полімери, мономерами яких є амінокислоти
БПроцес порушення природної структури білка без руйнування пептидних зв’язків
В Азотиста основа, яка входить до складу РНК
Г Найпоширеніший клас ліпідів
ДБіологічно активні речовини, які вироб ляються грибами, бактеріями та іншими організмами та згубно впливають на мікроорганізми й ракові клітини
Відповідність |
1 |
2 |
3 |
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6.РозмістітьвуглеводивпослідовностізакількістюатомівКарбону, які входять до складу молекули, від найменшої до найбільшої:
а) тріоза; |
|
|
б) гептоза; |
|
|
в) тетроза; |
|
|
г) декоза. |
|
|
|
|
|
|
|
|
Послідовність |
1 |
2 |
|
3 |
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ІV. Домашнє завдання