Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Нікопольське педагогічне училище.docx
Скачиваний:
19
Добавлен:
07.02.2016
Размер:
98.01 Кб
Скачать

6. 2 Фрагменти уроків на закріплення елементів лексики.

Під час вивчення теми «Слово. Значення слова. Слово з прямим і переносним значенням» в 3 класі, на закріплення вивченого матеріалу з цієї теми, пропоную такі фрагменти уроків.

Тема. Слово. Значення слова. Слово з прямим і переносним значенням.

Мета: закріпити знання учнів про пряме та переносне значення слів;

закріпити вміння учнів визначати значення слова в контексті;

розвивати мовлення учнів, мислення пам'ять, увагу, спостережливість,

виховувати культуру мовлення, бажання вчитися.

Тип уроку: урок закріплення і систематизації знань.

Хід уроку

  1. Актуалізація опорних знань.

  1. Робота з картками.

  • Діти, на картках підкресліть слова, вжиті в прямому значенні, однією лінією, а потім – в переносному – двома лініями.

Золотий годинник – золоті руки

Гостре слово – гострий ніж

Гарячий погляд – гарячий камінь

Залізна воля – залізна стріла.

  1. Робота біля дошки.

  • Допишіть до поданих словосполучень, вжитих у прямому значенні, словосполучення вжиті в переносному значенні.

Каштанове листя – каштанове волосся.

Весела дівчина – веселе літо.

Сизий голуб – сизий туман.

Хід уроку

IV. Закріплення вивченого матеріалу.

  1. Вибірковий диктант.

  • Діти, виберіть і запишіть тільки словосполучення, у яких є слова з переносним значенням.

Ласкавий вітерець – ласкаве кошеня; м’яка подушка – м’який характер; золота осінь – золота обручка; сумує дівчина – сумують квіти.

Вивчаючи таку тему, як «Слова, протилежні за значенням (антоніми)» [8] в 3 класі, можу запропонувати такий фрагмент нестандартного уроку :

Тема. Слова, протилежні за значенням (антоніми).

Мета: ознайомити дітей з антонімами та його терміном;

розвивати уявлення про лексичне значення слів, уміння

користуватися ним для образного зіставлення контрастних явищ

навколишньої дійсності;

виховувати свідоме ставлення школярів щодо вивчення рідної мови.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Форма проведення: урок – подорож.

Хід уроку

IV. Вивчення нового матеріалу.

  1. Робота з дієсловами – антонімами.

  • Мандруємо далі. Зупинимося на вулиці, де живуть слова, що мають протилежне значення. Такі слова часто зустрічаються в прислів’ях.

  • Прочитайте прислів’я, записані на дошці.

Хто добре починає, той добре і …

Руйнувати легше, ніж…

Праця життя продовжує, а лінь ….

  • Якими словами треба закінчити ці прислів’я?

  • Яке значення мають слова – назви дій у кожному прислів’ї?

  • Випишіть слова з протилежним значенням.

(Один учень працює біля дошки. Робота перевіряється за допомогою карток – світлофорів).

Висновки

В Державному стандарті загальної початкової освіти робота над словом висувається на одне з чільних місць, з огляду на ту важливу роль, яку відіграє лексика в комунікативно спрямованому оволодінні учнями мовою.

Діти приходять до школи з різним запасом слів, значення яких їм відомі. Першокласники, які оволоділи значною кількістю слів рідної мови, повноцінно сприймають, а отже, розуміють звернене до них мовлення.

Переддипломну практику я проходила в КЗ «НСЗШ № 9», в 2 – а класі. Під час проходження практики досить часто опрацьовувала на уроках рідної мови елементи лексики з теми «Слово», серед них були такі: слова, близькі та протилежні за значенням, з прямим та переносним значенням (переважно на уроках читання), початкові уявлення про фразеологізми. Для успішного засвоєння учнями лексики використовувала різні види вправ (див. дод.1). Вправи варіювала відповідно до вимог програми та формувала такі знання, уміння і навички:

  • по – перше, вчила учнів розпізнавати слова, близькі і протилежні за значенням;

  • по – друге, вчила виявляти в ряді слів ті, що є близькими або протилежними за значенням;

  • по – третє, ознайомлювала учнів із фразеологізмами;

  • по – четверте, вчила учнів виявляти і добирати слова за допомогою вчителя і самостійно;

  • по – п’яте, вчила виявляти і добирати синоніми і антоніми (без уживання термінів) зі значенням дії [ 2].

З упевненістю можу довести, що кінцевою метою вивчення елементів лексики в початкових класах є теоретично обґрунтована та перевірена в процесі навчання ефективність виконання методики для збагачення активного словника учнів.

А предметом є спеціально розроблені лексичні вправи як засіб формування активного словника учнів з метою його урізноманітнення.

Лише цікаво та грамотно організована робота на уроках рідної мови дасть учням не лише міцні знання, а й навчить вільно користуватися всім різномаїттям нашої мови.

Тому, виходячи із завдань курсової роботи, аналізу педагогічної теорії і практики у сучасній школі, ідей розвитку словникового запасу учнів, треба вимагати від вчителя більш раціонального добору і використання лексичних вправ, для реалізації цієї мети я розробила методичні рекомендації, які можуть бути використані як студентами – практикантами, так і вчителями шкіл.

Позитивним в своїй роботі вважаю тісний взаємозв’язок теорії з практикою, який дав змогу апробувати дібрані вправи, саме на переддипломній практиці.

Отже, повноцінний мовленнєвий розвиток учнів буде реалізовуватись через послідовне та чітко дозоване залучення елементів лексики та методично правильне опрацювання їх у навчальному процесі.