- •13 Зміст
- •Розділ 1. Слово як мовна одиниця і внесок її в скарбницю мудрості українського народу.
- •Розділ 2. Місце і роль елементів лексики в програмі початкової школи.
- •Розділ 3. Робота над словом як лінгводидактична проблема.
- •Розділ 4. Використання вправ з лексики:
- •4. 1 За дидактичною метою.
- •4. 2 За характером розумових операцій.
- •Місячної ночі
- •3 За ступенем самостійності у виконанні.
- •4. 4 За формою виконання.
- •Розділ 5. Методика опрацювання елементів лексики в початкових класах.
- •1 Робота над переносним значенням слів.
- •5. 2 Робота з багатозначними словами.
- •3 Робота над синонімами.
- •Хто дід?
- •5. 4 Робота над антонімами.
- •5.5 Робота над засвоєнням явищ омонімії.
- •6 Робота над засвоєнням елементів фразеології.
- •Розділ 6. Методичні рекомендації до уроків з навчання лексики.
- •1 Фрагменти уроків на введення лексичних одиниць.
- •Хід уроку
- •III. Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
- •Хід уроку
- •6. 2 Фрагменти уроків на закріплення елементів лексики.
- •Хід уроку
- •Хід уроку
- •IV. Закріплення вивченого матеріалу.
- •Хід уроку
- •IV. Вивчення нового матеріалу.
- •Висновки
- •Список використаної літератури
Розділ 6. Методичні рекомендації до уроків з навчання лексики.
1 Фрагменти уроків на введення лексичних одиниць.
З приходом дитини до школи починається цілеспрямований процес удосконалення дитячого мовлення на лексичному рівні. А перебуваючи на переддипломній практиці, я мала можливість в цьому переконатися. З метою ознайомлення учнів з лексичними одиницями розробила методичні рекомендації, які можуть бути використані студентами – практикантами під час проходження педагогічної практики.
При вивченні теми «Слово. Значення слова. Слово з прямим і переносним значенням» в 3 класі, пропоную, ось такий фрагмент уроку:
Тема. Слово. Значення слова. Слово з прямим і переносним значенням.
Мета: формувати уявлення про слова з прямим і переносним значенням;
розвивати вміння визначати значення слова в контексті, самостійно
використовувати слова з переносним значенням; збагачувати
словниковий запас;
виховувати уважне ставлення до мови, художнього слова.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
III. Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
Робота над загадкою.
Спробуйте відгадати загадку:
Без ніг, а ходить, без голови, а шумить, не страшний, а лякає. (Годинник)
Так що це? Правильно, годинник.
Які слова допомогли відгадати загадку? Назвіть їх. (Ходить,шумить, лякає)
А як же годинник може лякати? А ходити?
Діти, хіба це можливо?
А як же годинник шумить?
Зараз ми з вами зуміли побачити лише дві цікавинки із теми «Слово», але таких таємниць у слові чимало.
Тож давайте сьогодні і познайомимося з однією цікавою особливістю деяких слів – з прямим і переносним значенням.
Під час вивчення теми «Слова, що мають кілька значень» (введення терміну) [8] у 3 класі, пропоную використати такі фрагменти уроків:
Тема. Слова, що мають кілька значень.
Мета: познайомити учнів із багатозначними словами; формувати вміння
вживати їх в мовленні;
розширювати уявлення школярів про значення слова та його
використання в мові; розвивати мовлення учнів;
виховувати інтерес до вивчення цікавих мовних явищ.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
III. Повідомлення теми і мети уроку.
Постановка проблемного завдання.
Діти, послухайте текст. Подумайте, між ким могла відбутися така розмова.
«Яке я гарне! Тепле. Яскраве, дарую світ і тепло всьому живому. Усі радіють моїй появі!
Чим ти хвалишся? Ось я вмію літати, а маю однакове з тобою ім’я».
2. Перевірка сприйнятого на слух.
Між ким відбувається розмова?
Правильно, між сонечками. А які сонечка вам відомі? (сонечко –комаха, сонечко – явище природи).
Що ви можете цікавого розповісти про сонечко?
Отже, сьогодні ми з вами познайомимось зі словами, які можуть мати не одне, а декілька значень. У мовознавстві такі слова називають багатозначними.
Хід уроку
IV. Вивчення нового матеріалу.
Спостереження над мовним матеріалом.
Подивіться на дошку (ілюстрації гребінця – для волосся, гребінця – півня).
Про що можуть сказати нам ілюстрації? Як ви гадаєте скільки значень має слово гребінець?
Подивіться на ілюстрації, у кого справжній гребінець?
Отже, в українській мові є слова, що можуть мати декілька значень.
Робота над вправою – дізнавайкою.
Послухайте речення та скажіть, яким значенням вони відрізняються одне від одного.
« - Ой, на горі вогонь горить. Дитина вогнем горить».
Які значення має слово «вогонь»? (в першому значенні – це розпалене багаття, а в другому – висока температура).