Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
5 сын. .т. 1-2 чтв саб. ж. 2013-14.docx
Скачиваний:
3
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
87.85 Кб
Скачать

IV. Жаңа сабақты бекіту.

  1. Түркі дәуірі немесе көне түркі дәуірі деп қай кезеңді айтамыз?

  2. 2. Қытай деректері бойынша түріктер кімдердің ұрпақтары деп есептелінеді?

  3. 3. Ескі сына жазуларда түріктер өздерін қандай атпен жазған?

  4. Түріктер мен жужандар арасындағы соғыс қай жылдары болды?

  5. Түрік қағанаты құрамында өмір сүрген халықтарды атаңдар.

  6. Түрік хандарының сенімді көмекшілері болғандар?

  7. Түрік қағандығы халқының басым бөлігінің негізгі кәсібі не болды?

  8. «Татсыз түрік жоқ» деп жазған кім?

V. Бағалау:

  1. Даукенов М. - ­­­­­­­_________;

  2. Нұржанова А. - ­­­­­­­_________;

  3. Смағұлова Г. - ­­­­­­­_________.

VI. Үйге тапсырма: 21 параграф, оқу, мазмұндау.

Сынып: 5 «а». Сабақ №:____________ Күні:_______________

Сабақтың тақырыбы: Шығыс даналары.

Сабақтың мақсаты:

  • ІХ-ХІІ ғасырларда ғылымның дамуы және сол кезеңде өмір сүрген Қазақ жерінің ғалымдары туралы, олардың ғылымның дамуына қосқан үлестері туралы оқып білу;

  • Тарихи тұлғаға мінездеме беріп, оны өз ойымен корытындылай білуге дағдыландыру. Тарихи тілмен сауатты сөйлеуге үйрету. Ғылымға дұрыс баға беруге дайындау;

  • Біртуар ғалымдардың бойындағы жақсы қасиеттерді, үлгіні оқушылардың өз бойларына қалыптастыруға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас

Әдісі: баяндау, сұрақ-жауап

Сабақтың жоспары : I. Ұйымдастыру кезеңі.

II. Үй тапсырмасын тексеру.

III. Жаңа сабақ.

IV. Жаңа сабақты бекіту.

V. Бағалау.

VI. Үйге тапсырма.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

  • Оқушылармен амандасу.

  • Оқушыларды түгендеу.

  • Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.

II. Үй тапсырмасын тексеру.

Мына сөздерді түсіндір:

«Тат» -

Соғды –

Теле –

Жужан –

Түрік –

  1. «Түрік» атауы алңаш рет қай деректерде аталады ?

  2. Түрік-жужан қарым-қатынастардың ерекшеліктері ?

Жаңа сабақтың жоспары.

  1. Қазақстан аумағындағы ғылымның алғашқы көріністері.

  2. Әл-Фараби – Шығыстың ұлы ғұламасы.

III. Жаңа сабақ.

Ертедегі түріктер VI өзіне ғана тән алфавиттік жүйесі мен емлесі бар руна (сына) жазуын дүниеге әкелды. Алғаш рет түрік жазуы туралы деректер Византия тарихшысы Менандр Протектордың жазбаларында айтылады. Ежелгі түрік жазуының көне ескерткіштеріне түрік көсемдері – Білге қаған, Клтегін, Төныкөкке салынған ескерткіштерде жазулар жатады. Бұл ескерткіш Моңғолиядағы Орхон өзені бойынан табылған.

Әл-Фараби Қазақстанның ғана емес бүкіл Орта Азия халықтары мен әлемінің Аристотельден кейінгі екінші ұстаз болып есептеледі. Әл-Фарабидің философия, математика, физика, логика, этика, тіл білімі, жаратылыстану, география, астрономия, медиция, музыка салаларынан көптеген еңбектері бар.

IV. Жаңа сабақты бекіту.

  1. Қазақстан аумағы мен Орта Азияжан шыққан қандай ғалымдардыбілесіндер ?

V. Бағалау:

  1. Даукенов М. - ­­­­­­­_________;

  2. Нұржанова А. - ­­­­­­­_________;

  3. Смағұлова Г. - ­­­­­­­_________.

VI. Үйге тапсырма: 21, 24 параграфтар, оқу, қосымша деректердітабу.

Сынып: 5 «а». Сабақ №:____________ Күні:_______________

Сабақтың тақырыбы: Ұлы Жібек жолы, маңызы.

Сабақтың мақсаты:

  1. Ұлы Жібек жолының пайда болуын және тек сауда мен шаруашылықты дамытушы ғана емес, халықаралық қатынастар мен мәдениетті таратушы жол ретінде маңызын ашып көрсету;

  2. Ертедегі сауда жолдарының бағыттары мен оның бойындағы гүлденген мәдениет ошақтарының дамуын бүгінгі күндегі жағдайымен салыстыра отырып бағалау;

  3. Еңбексүйгіштікке, мәдениетті түсіне білуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас

Әдісі: баяндау, сұрақ-жауап

Сабақтың жоспары : I. Ұйымдастыру кезеңі.

II. Үй тапсырмасын тексеру.

III. Жаңа сабақ.

IV. Жаңа сабақты бекіту.

V. Бағалау.

VI. Үйге тапсырма.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

  • Оқушылармен амандасу.

  • Оқушыларды түгендеу.

  • Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.

II. Үй тапсырмасын тексеру.

  1. Шығыс әлемінде ғылым саласында өзінді көрсеткен тұлғаларды атап шығу ?

  2. Шығыс әлемінің екінші ұстазы деп кімді атаған ?

  3. Шығыс әлеміндегі ғылым қай аймақтарда жақсы дамыған ?

  4. Орта Азия мен Қазақстандағы ғылым орталықтары болған қалаларды атау ?

Жаңа сабақтың жоспары.

  1. Ұлы Жібек жолының пайда болуы.

  2. Ұлы Жібек жолыньщ бағыттары мен Қазақстан қалалары.

  3. Ұлы Жібек жолы сауда және халықаралық қатынастар жолы.

  4. Ұлы Жібек жолының бойымен мәдениеттің таралуы.

  5. Оңтүстік және солтүстік арасындағы сауда-керуен жолдары.