Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
5 сын. .т. 1-2 чтв саб. ж. 2013-14.docx
Скачиваний:
3
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
87.85 Кб
Скачать

IV. Жаңа сабақты бекіту.

  1. Қазақ хандығын құрған ағайынды-інілі Керей мен Жәнібек қай ханның ұрпақтары болды ?

  2. Қазақ хандығы қай аумақта құрылды ?

  3. Қазақ хандығындағы басқару салты бойынша кімдер хан тағына отыра алатын еді ?

V. Бағалау:

  1. Даукенов М. - ­­­­­­­_________;

  2. Нұржанова А. - ­­­­­­­_________;

  3. Смағұлова Г. - ­­­­­­­_________.

VI. Үйге тапсырма: 21, 24 параграфтар, оқу, қосымша деректердітабу.

-

Сынып: 5 «а». Сабақ №:____________ Күні:_______________

Сабақтың тақырыбы: Қазақ ағартушылары, ұлы ғалымдар.

Сабақтың мақсаты:

  • Қазақстан аумағына шыққан жөнінде білім беру;

  • Қазақ, алаш атаулары жөніндегі пікірлер мен болжамдармен таныстыра отырып, оқушылардың танымдық кабілеттерін дамыту;

  • Ел тарихын, жер тарихын, әулет тарихын білуге, құрметтеуге, елін сүюге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас

Әдісі: баяндау, сұрақ-жауап, дәріс.

Сабақтың жоспары : I. Ұйымдастыру кезеңі.

II. Үй тапсырмасын тексеру.

III. Жаңа сабақ.

IV. Жаңа сабақты бекіту.

V. Бағалау.

VI. Үйге тапсырма.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

  • Оқушылармен амандасу.

  • Оқушыларды түгендеу.

  • Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.

II. Үй тапсырмасын тексеру.

  1. Абылай хан билікке қай жылы келді ?

  2. Оның шын есімі ?

  3. Неше жыл бойы елді биледі ?

Жаңа сабақтың жоспары.

  1. Ұлы Жібек жолының пайда болуы.

  2. Ұлы Жібек жолыньщ бағыттары мен Қазақстан қалалары.

  3. Ұлы Жібек жолы сауда және халықаралық қатынастар жолы.

  4. Ұлы Жібек жолының бойымен мәдениеттің таралуы.

  5. Оңтүстік және солтүстік арасындағы сауда-керуен жолдары.

III. Жаңа сабақ.

Ш. Уәлихановтың замандастары - ғалымдар, жазушылар оның еңбегін жоғары бағалады. Ш.Уәлиханов - қазақтың ғұлама - ғалымы. Түркістан мен Қазақстанды, Орта Азия халықтарының тарихы мен мәдениетін зерттеуші. Ол аз ғана 30 жылдық ғұмырында ұлы істер тындырып кетті. Қазақ халқының тарихы мен оның тұрмысын ғылыми тұрғыда терең зерттеудің негізін салды. Ш. Уәлиханов Шығыс Түркістанға сапары кезінде ұланғайыр материалдар жинады: әсіресе оның қарындашпен салған суреттерінің маңызы зор. Ш.Уәлихановтың ғылыми мұрасы Қазақстан және Ресей халықтары тарихының күрделі проблемасын қамтыды. Шоқан Уәлихановтың қызметіне Орыс географиялық қоғамы мен Ресей ғалымдарының атынан баға беріп келіп, шығыстанушы ғалым, академик Н. Веселовский былай деп жазды: «Шоқан Шыңғысұлы Уәлиханов шығыстану ғылымында аққан жұлдыздай жарқ етті де жоқ болды. Орыс ориенталисттері оны ілуде бір кездесетін ғажайып дарын иесі деп таныды және одан түркі халықтарының тағдыры жөнінде ұлы да маңызды жаңалықтар ашады деп күткен еді».

IV. Жаңа сабақты бекіту.

  1. Шоқан Уәлиханов Абылай ханға кім болып келеді?

А) жиені; Ә) шөбересі; Б) немересі.

  1. Шоқан қашан дүниеге келді?

А)1835 жылы; Ә) 1842 жылы; Б)1822 жылы.

  1. Шоқанның азан шақырып қойған аты.

А) Мұхаммедғали; Ә) Мұхаммедиар; Б) Мұхаммедханафия.

  1. Шоқанның тәрбиесіне әсер еткен кім?

А) әкесі; Ә) анасы; Б)әжесі.

  1. Шоқан оқыған Сібір Кадет корпусы қай қалада орналасқан?

А) Орынбор; Ә) Омбы; Б)Орск.

  1. Шоқанның әскери атағы қандай?

А) корнет; Ә) кадет; Б)эсер.

  1. 1858-1859 жылдары Шоқан қай елге сапар шекті?

А) Қоқан; Ә)Қашғария; Б) Қырғыз елі.

  1. Шоқан қырғыздың қандай атақты жырын қағазға түсірді?

А) «Арқалық батыр»; Ә) «Манас»; Б) «Сайын батыр».

  1. Шоқан қай жылы қайтыс болды?

А)1805 жылы; Ә) 1802 жылы; Б)1809 жылы.

  1. Шоқанның бес томдық еңбектерін құрастырып, жариялаған жерлес ғалым кім?

А) Қ. Сәтбаев; Ә) Ә. Марғұлан; Б) Ш. Шөкин.