Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Уроки розвитку звязного мовлення 4 клас Microsoft Office Word (2).doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
672.26 Кб
Скачать

Додаткові матеріали

Він увесь чорний,

Дуже моторний,

Завжди кричить «крак!»

Здогадались? Це ж

(Грак)

Народ про граків

  • Грак прилетів – через місяць сніг зійде.

  • Якщо граки прилетіли прямо на гнізда – буде дружна весна.

  • Граки на гнізда сіли – через три тижні можна сіяти.

  • Ранній приліт граків – на теплу весну.

  • Якщо граки прилетіли до середини березня – літо буде мокре, а сніг зійде рано.

  • Граки зграями над гніздами в’ються : то сядуть, то знову піднімуться – погода зміниться.

  • Граченята – ранні пташенята.

Граки

Добрий день вам, малюки,

Ми уславлені граки!

Чорнокрилі! Чорноокі!

Чорногруді! Чорнобокі!

Перші прилітаємо,

Лиш розтане сніг.

З весною вітаємо

Радо ми усіх!

Грак

По полю ходить грак поважно,

Роздивляється уважно.

Не сховається комаха

Від дзьобатого птаха.

Знищить він і гризунів,

Походивши кілька днів.

Н.О. Сапун

Горобці

Горобці на гілку сіли,

Зграйкою зібрались, полетіли.

Горе злісним шкідникам,

Попелицям і жукам.

Ці птахи бувають в шкоді,

Склюють сонях на городі.

Але й знищують комах.

Горобець - корисний птах.

Н.О. Сапун

Синиця

Жовтогруду синичку всі добре знають,

Взимку їй діти допомагають.

Повісять в садках свої годівнички

Для старанної трудівниці-синички.

Віддячить вона нам навесні,

Коли садки покриються цвітом рясним.

Обстежить дерева і під кущами,

Щоб зеленіли, омиті дощами.

Н.О. Сапун

Урок 5

Переказ тексту. Шкідливість куріння

Мета: розвивати у дітей вміння складати план тексту і писати за ним переказ; закріплювати орфографічну грамотність дітей; активізувати словниковий запас школярів; виховувати дбайливе ставлення до свого здоров’я.

Обладнання: плакати із зображенням шкідливого впливу куріння на здоров’я людини.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Доброго здоров’я, діти,

доброго вам дня.

Хай вам ясно сонце світить

у вікно щодня.

Хай сміється мирне небо

і дивує світ.

А Земля нехай дарує

вам барвистий цвіт.

Бо здоров’я, любі діти,

в світі головне.

А здоровий і щасливий –

щастя не мине.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Як хочеш швидко підрости

І розвиватися як слід,

Себе повинен вберегти

і захищатися від бід.

Яке життя довкіл прекрасне!

Росинка на траві блищить.

Яке чарівне сонце ясне

І неповторна кожна мить!

Й життя у кожного єдине

І неповторне лиш одне,

А ти у світі цім – Людина!

І хай біда тебе мине.

Бесіда

  • Що потрібно робити для того, щоб швидко підростати і розвиватися як слід? (Треба берегти себе, дбати про своє здоров’я і захищатися від бід).

  • Чому ми повинні дбати про себе і своє здоров’я? (Тому що життя у кожного єдине).

  • Добери прикметники до слова «життя». (Цікаве, щасливе, безрадісне, веселе, сумне, творче, важке).

  • Звичайно, на світі є безліч цінностей, але найголовніша для кожного з нас – це щасливе життя. Його не стане, і все втратить сенс. Що на вашу думку може зробити життя щасливим? Розмісти слова в порядку значущості для себе.

(Дружна сім’я, великий будинок, добре оплачувана робота, здоровя, освіта, гроші, гарна зовнішність і надійні друзі).

  • Що ви поставили на першому місці? (Здоров’я).

  • «Здоровий не знає, який він багатий», - каже українська приказка. І не даремно. Адже здоров’я не купиш ні за які гроші. Це найбільше багатство людини. Без нього вона не може бути щасливою. А що ж таке здоров’я?

  • Здоров’я – це не лише відсутність хвороб або фізичних вад, а й фізичне, духовне благополуччя.

Точніше, здоров’я – це той спосіб життя, який обираєм для себе. Давно доведено, що все, що робить людина, відбивається на її здоров’ї. Людина – господар свого життя, і лише вона обирає, як їй жити.

  • Які чинники негативно впливають на людське життя? (Злість, лінь, егоїзм, жадібність, заздрість, шкідливі звички).

  • Що таке звички? (Це манера поведінки, що стала постійною).

  • Які бувають звички? (Шкідливі і корисні).

  • Хоч ви ще маленькі, але повинні розуміти, що життя дається один раз. Його треба гідно прожити. Слід зробити все можливе, щоб продовжити наше життя якомога довше. А для цього з раннього дитинства потрібно турбуватися про своє здоров’я. Що саме для цього треба робити?

(Щоранку робити зарядку, чистити зуби, дружити зі спортом, любити воду, загартовуватись).

  • Якщо ви будете робити все це кожного дня, то це стане вашими корисними звичками?

  • Та, на жаль, діти інколи набувають дуже шкідливих, згубних для організму звичок. І замість того, щоб швидко рости і розвиватися, здоровими крокувати по життю, вони шкодять своєму здоров’ю. Що означає вислів «шкідливі звички»? (Шкідливі звички – звички, що шкодять здоров’ю людини і всім оточуючим. Вони послаблюють волю людини, порушують здоров’я, завдають багато болю та страждань).

Є погані звички й гарні, хай погані йдуть від нас,

А хороші звички, славні, набувайте в добрий час!

  • Які ви знаєте шкідливі звички?

  • Так, шкідливих звичок є багато: алкоголізм, тютюнопаління, наркоманія. Як ви гадаєте, для чого деякі діти починають набувати цих недобрих звичок? (Хочуть похизуватись перед іншими дітьми, копіювати дорослих, виглядати дорослими).

  • А головне, що діти не розуміють того, що цих звичок неможливо позбутися. Ці підлітки стають їхніми рабами і шкодять не лише собі, а й здоров’ю оточуючих. Так, наприклад, тютюновий дим вражає не лише курців. Вдихання повітря, насиченого ним, згубно діє на організм людини, особливо дитини. Якщо курять у вашій присутності, ви вдихаєте тютюновий дим і стаєте «пасивними курцями».

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

  • Більше про таку звичку як куріння ви дізнаєтеся з тексту, над яким ми будемо працювати сьогодні. Складемо план цього тексту, побудуємо письмовий переказ.

ІV. Робота над складанням переказу тексту