Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
11 сынып жаңа 2012.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
10.35 Mб
Скачать

IV. Сабақтың түрі: Аралас сабақ.

V. Әдіс-тәсілдер: Өткен материал мен жаңа материалды салыстыру, топтау.

VI. Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі.

  2. Үй тапсырмасын сұрау.

  3. Жаңа сабақты баяндау.

  4. Жаңа сабақты бекіту.

  5. Сабақты қорытындылау, уй тапсырмасын беру.

І. Үй тапсырмасын тексеру.

1. Қандай тербелістер еркін тербелістер деп аталады?

2. Гармоникалық тербелістердің анықтамасын беріңдер.

3. Гармоникалық тербелістердің теңдеуін жазыңдар.

4.Тербелмелі жүйенің меншікті циклдік жиілігі деп нені айтамыз?

5. Тербеліс периоды деген не?

6. Томсон формуласын жазыңдар.

7. Тербеліс фазасы деген не?

II. Жаңа сабақтың қысқаша мазмұны:

Механикалық тербелістер мен электромагниттік тербелістер арасындағы байланыс табиғаты әр түрлі, бірақ тербеліс теңдеулері математикалық тұрғыдан алғанда бірдей

Электромагниттік тербелістер

Механикалық тербелістер

1

2

3

4

5

Осы кесте арқылы және берілген суреттер бойынша оқушыларға түсіндіру.

Тербелмелі процестер кезіндегі электр және механикалық шамалардың арасындағы сәйкестік.

Механикалық тербелістер

Электромагниттік тербелістер

координата

амплитуда A

жылдамдық

үдеу

масса m

серіппенің қатаңдығы k

күш F

потенциалдық энергия

кинетикалық энергия

электр заряды q

максимал заряд

ток күші i=

ток күшінің өзгеру жылдамдығы

индуктивтік L

сыйымдылыққа кері шама

кернеу U

электр өрісінің энергиясы

магнит өрісінің энергиясы

II. Сабақты бекіту.

1) Берілгені: Шешуі:

q=44 q=CU, C = = = 40 мкФ

U=110 В

С - ?

2) Берілгені: Шешуі:

L=0,1 Гн ,

ω=1000 рад/с

С - ?

III.Жеке оқушылармен жұмыс.

Өз деңгейлеріне сай тапсырмалар беру. Есептер шығарту.

Дарынды оқушылармен жұмыс

Үлгерімі төмен оқушылармен жұмыс

1

2

3

4

5

IV.Қорытынды: Оқушыларды тиісінше бағалау.

V.Үйге тапсырма: §1.3 №1.24, № 1.25, № 1.27

5-сабақ Күні, айы ________________

I. Сабақтың тақырыбы: Векторлық диаграммалар әдісі.

ІІ. Сабақтың мақсаты:

  1. Білімділік. Векторлық диаграммалар тәсілімен есептер шығару, талдау.

  2. Дамытушылық. Векторлық диаграммалар тәсілімен координата, жылдамдық және үдеуді түсіндіру.

  3. Тәрбиелілік. Салыстырулар жасай отырып, тербелістер теңдеуін жазу.

ІІІ. Сабақтың көрнекілігі: Плакаттар, векторлық диаграммалар.

IV. Сабақтың түрі: Аралас сабақ.

V. Әдіс-тәсілдер: Жаңа сабақты салыстырулар жасай отырып түсіндіру.

VI. Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі.

  2. Үй тапсырмасын сұрау.

  3. Жаңа сабақты түсіндіру.

  4. Жаңа сабақты бекіту.

  5. Сабақты қорытындылау, үй тапсырмасын беру.

І. Үй тапсырмасын тексеру.

1. 5 суретпен жұмыс.

2. 1-кестемен жұмыс.

3. Математикалық маятниктің тербелістерін тербелмелі контурдағы электромагниттік тербелістерімен салыстыру.

4. Үйге берілген есептерді тексеру.

II. Жаңа сабақтың қысқаша мазмұны:

Гармоникалық тербелістертің теңдеуі.

А векторының горизонталь оське проекциясы:

;

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]