Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
11 сынып жаңа 2012.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
10.35 Mб
Скачать

IV. Сабақтың түрі: Аралас сабақ.

V. Әдіс-тәсілдер: Жаңа сабақты түсіндіру.

VI. Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

2.Үй тапсырмасын сұрау.

3.Жаңа сабақты түсіндіру.

4.Жаңа сабақты бекіту.

5.Сабақты қорытындылау, үйге тапсырма.

І.Үй жұмысын сұрау.

Өткен тарауды қайталай отырып, жаңа сабақпен байланыстыру. Оқушыларға түсіндіру, баяндау.

II. Жаңа сабақты түсіндіру.

1. Электромагниттік құбылыстар туралы түсініктердің дамуы.

2. 1860 – 1865ж Максвелл Фарадей идеяларын дамытты. Электромагниттік өріс идеясын жасады.

3. Максвелл теңдеулері туралы ұғымдар.

4. Магнит өрісі өзгергенде айнымалы электр өрісінің пайда болуы. Қорытынды: Магнит өрісінің кез келген өзгерісі қоршаған кеңістікте құйынды электр өрісін туғызады.

5. Электр өрісі өзгергенде айналмалы магнит өрісі пайда болады. Максвелл пікірінше айналмалы электр өрісі магнит өрісін туғызады.

Iiі.Сабақты бекіту:

Бекіту үшін сұрақтар.

1. Фарадейдің қандай идеялары Максвеллдің жалғасын тапты?

2. Құйынды электр өрісінің көзі.

3. Максвелл теориясына кіретін негізгі физикалық шамаларды атаңдар.

4. Қандай толқынды электромагниттік толқын дейді?

5. Электромагниттік толқынның вакуумдегі және ортадағы таралу жылдамдығын қалай анықтаған?

6. Электромагниттік толқынның таралу бағытын қалай анықтауға болады?

IV.Жеке оқушылармен жұмыс. Өз деңгейлеріне сай тапсырмалар беру. Дарынды оқушылармен № 140, 141, 142 есептері арқылы жұмыс істеу. Үлгерімі төмен оқушыларға үлестірмелі материалдар беру.

Дарынды оқушылармен жұмыс

Үлгерімі төмен оқушылармен жұмыс

1

2

3

4

5

V.Қорытынды: Сабаққа қатысуына қарай оқушыларды тиісінше бағалау.

VI.Үйге тапсырма: §3.1. Максвелл теориясының идеялары.

17 - сабақ Күні, айы_______________

I. Сабақтың тақырыбы: Электромагниттік толқындар шығару. Герц тәжірибесі.

ІІ. Сабақтың мақсаты:

  1. Білімділік. Герц тәжірибесі туралы түсінік беру.

  2. Дамытушлылық. Электромагниттік толқынның даму тарихы. Оқушыларға тақырыпты түсіндіре отырып, олардың ойлау қабілеттерін дамыту.

  3. Тәрбиелілік. Оқушыларға ғылыми түсінік, кәсіби бағдар беру.

ІІІ. Сабақтың көрнекілігі: Дидактикалық материалдар, плакаттар, интерактивті тақта.

IV. Сабақтың түрі: Аралас сабақ.

V. Әдіс-тәсілдер: Жаңа сабақты түсіндіру.

VI. Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

2.Үй тапсырмасын сұрау.

3.Жаңа сабақты түсіндіру.

4.Жаңа сабақты бекіту.

5.Сабақты қорытындылау, үйге тапсырма.

I. Жаңа сабақты түсіндіру.

1. 1887 – 1888ж электромагниттік толқындардың эксперимент жүзінде ашылуы.

2. Ашық вибраторды 3.7 және 3.8 суреттер арқылы түсіндіру.

3. Герц тәжірибесін түсіндіру.

II.Сабақты бекіту:

Бекіту үшін сұрақтар.

1. Таратқыш және қабылдағыш вибраторларда ұшқындық аралық қандай рөл атқарады?

2. Контурдағы электромагниттік тербелістер кезінде неліктен энергия шығындалады?

3. Жабық тербелмелі контурды ашық контурмен алмастырған. Осы кезде еркін электр тербелістері неге тез өшеді?

Бекіту үшін есептер шығару.

№ 3.3.2.

Бер: 𝜆 = 400 м Шешуі: м/с

𝜈 = 1000 Гц N = c/υ = 750

N - ?

III.Жеке оқушылармен жұмыс. Өз деңгейлеріне сай тапсырмалар беру.

Дарынды оқушылармен жұмыс

Үлгерімі төмен оқушылармен жұмыс

1

2

3

4

5

IV.Қорытынды: Сабаққа қатысуына қарай оқушыларды тиісінше бағалау.

V.Үйге тапсырма: §3.3. Электромагниттік толқындар шығару. Герц тәжірибесі.

18 - сабақ Күні, айы_______________

I. Сабақтың тақырыбы: Электромагниттік толқындардың энергиясы.

ІІ. Сабақтың мақсаты:

  1. Білімділік. Электромагниттік толқындардың энергиясы туралы мәлімет.

  2. Дамытушылық. Электромагниттік толқындардың энергиясы туралы мәліметті кеңейту, формулаларын беру, қорыту жолдарын түсіндіру.

  3. Тәрбиелілік. Электромагниттік толқындардың энергиясы туралы мәліметті кеңейту.

ІІІ. Сабақтың көрнекілігі: Әдістемелік құралдар, плакаттар, интерактивті тақта.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]