Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
11 сынып жаңа 2012.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
10.35 Mб
Скачать

IV. Сабақтың түрі: Аралас сабақ.

V. Әдіс-тәсілдер: Жаңа сабақ түсіндіру.

VI. Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

2.Үй тапсырмасын сұрау.

3.Жаңа сабақты түсіндіру.

4.Жаңа сабақты бекіту.

5.Сабақты қорытындылау, үйге тапсырма беру.

I. Жаңа сабақты түсіндіру.

1. Жарық интерференциясы туралы толық мәлімет беру.

2. Юнг әдісі.

3. Френель әдісі.

4. Жұқа пленка әдісі.

а) өтетін жарықта

б) шағылған жарықта

5. Ньютон сақиналары.

ІІ.Сабақты бекіту:

1. Қос шоқты интерференция алу әдістерін атап өтіңдер.

2. Инелік қанатының түсі әр түрлі болу себебі.

3. Жарықты сөндіруге бола ма? Болса қалай?

4. Голография дегеніміз не?

5. Интерференцияның тұрмыста қолданылуына мысал келтіріңдер.

IІІ.Жеке оқушылармен жұмыс. Өз деңгейлеріне сай тапсырмалар беру. Дарынды оқушыларға № 4.3.3.; 4.3.4.; 4.3.7 есептерді шығарту. Үлгерімі төмен оқушыларға үлестірмелік материалдар беру.

Дарынды оқушылармен жұмыс

Үлгерімі төмен оқушылармен жұмыс

1

2

3

4

5

ІV.Қорытынды: Оқушыларға деңгейлік тарсырмалар беру арқылы қорытындылау,

бағалау.

V.Үйге тапсырма: §4.3. Жарықтың интерференциясы. № 4.3.7.; 4.3.8.; 4.3.9. есептер.

26 - сабақ Күні, айы_______________

I. Сабақтың тақырыбы: Зертханалық жұмыс. Жарықтың интерференциясын және дифракциясын бақылау.

ІІ. Сабақтың мақсаты:

  1. Білімділік. Жарықтың интерференциясын және дифракциясын бақылау.

  2. Дамытушылық. Зертханалық жұмыс жасай отырып, оқушылардың білімін арттыру.

  3. Тәрбиелілік. Оқушыларды топпен жұмыс істеуге үйрету.

ІІІ. Сабақтың көрнекілігі: Зертханалық жұмысқа қажетті приборлар.

IV. Сабақтың түрі: Зертханалық жұмыс.

V. Әдіс-тәсілдер: Оқушылармен приборлар арқылы жұмыс жасау.

VI. Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі

2.Жаңа сабақты түсіндіру.

3.Жаңа сабақты бекіту.

4.Сабақты қорытындылау, үйге тапсырма беру.

I. Жұмыстың барысы.

1. Екі шыны пластинаны мұқият сүртіңдер, екеуін қосып, оларды бір-біріне саусақпен қыысыңдар.

2. Пластиналарды күңгірт реңде шағылған жарықта қараңдар. Осы кезде пластиналарды олардан жарқырап шағылған жарық болмайтындай етіп ұстаңдар.

3. Пластиналардың жанасатын жерлерінде пайда болатын айқын түрлі-түсті тұйық сызықтарды бақылаңдар.

4. Алынған интерференциялық көріністің ақ қабатының қалыңдығына сай физикалық және орналасуының өзгерістерін бақылаңдар.

5. Интерференцияны өтетін сәуледе бақылап көріңдер.

Жарықтың дифракциясын бақылау.

1. Фотопленкада ені 0,5 мм саңылау жасаңдар.

2. Саңылауды вертикаль етіп, көзге тақап ұстаңдар.

3. Саңылау арқылы вертикаль олрналасқан шамның қылына қарап отырып, екі жағындағы түрлі-түсті жолақтарды бақылаңдар.

4. Саңылаудың енін 0,8 мм-ге өзгерте отырып, дифракциялық спктрдің қалай өзгеретінін бақылаңдар.

ІІ.Сабақты бекіту:

1. Жарықтың интерференциясы кез келген жағдайда бола ма?

2. Қай жарықта интерференцияны бақылау оңай: өтетін немесе шағылған?

3. Егер саңылаудың жолына жарық сүзгіштерін қойса, дифракциялық кескін қалай өзгерер еді?

4. Дифракциялық спектрдің дисперсиялық спектрден айырмашылығы неде?

ІІІ.Қорытынды: Оқушылардың жұмыс істеуіне қарай бағалау.

ІV.Үйге тапсырма: §4.1.; 4.4. тақырыптарды қайталау.

27 - сабақ Күні, айы_______________

I. Сабақтың тақырыбы: Жарықтың дифракциясы. Дифракциялық тор.

ІІ. Сабақтың мақсаты:

  1. Білімділік. Жарықтың дифракциясы туралы түінік. Дифракциялық тор, оның түрлері.

  2. Дамытушылық. Дифракциялық тордың жұмыс істеу принципі.

  3. Тәрбиелілік. Оқушыларды өз бетінше жұмыс жасауға, есеп шығаруға үйрету.

ІІІ. Сабақтың көрнекілігі: Электронды оқулық, плакаттар, слайдтар, дифракциялық тор.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]