Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
інформація для ознайомлення Microsoft Word.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
16.11.2019
Размер:
77.82 Кб
Скачать

Інформація для само ознайомлення.

Військова слава козаків.

Що ви знаєте про цю зброю? Сагайдак.

(запозичнення з монгольської) — назва повного набору для лучника - лук разом зі шкіряною сумкою або дерев'яним футляром зі стрілами, пізніше просто колчан зі стрілами.

Лук використовували як знаряддя для полювання, так і як зброю.

За козацької доби лук значною мірою поступився місцем ручній вогнепальній зброї, але у середовищі запорожців зберігався практично до кінця існування Січі (це підтверджують і тогочасні малюнки козака «Мамая»). Таку специфіку січовиків можемо пояснити тим, що вони переважно спіткалися у прикордонній боротьбі з ватагами кочової татарської людності, котра була слабко озброєною й активно використовувала луки. Поряд із цим у середовищі запорожців в умовах постійного збройного протистояння активно розвивались засоби розвідувально-диверсійної діяльності, які іноді потребували «тихої» метальної зброї. Щодо стрільби з луку, то вправний стрілець міг випустити за хвилину до 20 стріл на відстань від 200 до 500 кроків. Коли воїн стріляв з коня політ стріли збільшувався майже вдвічі.

Серед провідників запорозьких козаків шанувальниками луку були Д.Байда-Вишневецький (зображений на портреті з луком і стрілою в правиці) та особливоП.Конашевич-Сагайдачний. Останній навіть мав козацьке прізвисько, що походило від татарської назви шкіри дикого козла, котрою обшивались спеціальні пристрої — «колчани» для збереження стріл (згодом «сагайдаками» називали самі ці пристрої). Для носіння лука використовували налуч, що повторювала форму половини лука. У сагайдаці зберігалось три десятки стріл.

Що вам відомо про бойове парусно-гребне судно запорожців (чайку)?

Французький інженер Ґійом Боплан, який у XVII столітті перебував на польській службі і займався будівництвом фортець в Україні писав:

«Козаки будують човни довжиною 60, шириною від 10 до 12, і глибиною і 12 футів. Човни ці без кіля, дно їх складається з видовбаної вербової або липової колоди, довжиною близько 45 футів, воно обшивається з боків на 12 футів догори дошками, завдовжки від 10 до 12, і завширшки1 фут і прибиваються одна до одної так точно, як і при побудові річкових суден... Довжина човна поступово збільшується догори: це ясніше видно із прикладеного малюнка. На ньому можна помітити товсті канати з очерету, які обвиті ликами або глодом й, як зв'язані бочечки, обхоплюють човен від корми до носа... Човни козацькі, маючи з кожного боку по 10-15 весел, плавають на веслах швидше за турецькі галери... Помічають же ворожий корабель чи галеру швидше, ніж турки помітять їх човни, що піднімаються над морською поверхнею не більше ніж на 2,5 фути». Кожну чайку будувало не менше 69 майстрів, протягом 15 днів.озброєння чайки 4 – 6 гармат.

Існують кілька версій походження назви «чайка»:

  1. Назва походить від птаха чайки і підкреслює легкість, швидкісність маневреність човна.

  2. «Чайка» походить від татарського «каїк» «чаїк», тобто «круглий човен».

  3. Назва пішла від староруської назви невеликого судна «шайки», яке широко застосовувалося ушкуйниками (через розбійницькі повадки ушкуйників назва судна перенеслася і на його команду).

Тактичні задачі:

Завдання 1.

Уявіть собі, що ви на чайках рухаєтесь по Чорному морю. На захід від себе ви побачили місто, яке охороняла турецька ескадра. У яку пору дня вам потрібно розпочати бій, щоб виграти?

Завдання 2.

Біля міста Синоп козаки зустрілись із турецькими військами, які чисельно значно переважали їх. На який турецький корабель стратегічно вірно буде розпочати наступ у першу чергу?

Завдання 3.

Запам’ятався туркам вересневий день 1621 р. Під Хотином 100 тисяч турецьких воїнів вели бій із запорозькими козаками. Два штурми пройшли безуспішно. На третій штурм турки пішли під захистом тварин, женучи перед собою верблюдів, мулів та ін. худобу.

Що зробили запорозькі козаки?

Завдання 4.

В битві під Берестечком в червні 1851р. у найтрагічніший момент Визвольної війни Іван Богун врятував українську армію від знищення.159-ти тисячна армія польсько-шляхецького війська оточила козацький табір з трьох боків, а з четвертого боку були непрохідні болота. Іван Богун організував вихід козаків з лещат облоги. Як він це зробив?

«Далі, далі…»

Для того щоб відповісти на запитання ведучих треба ознайомитися з інформацією за темами: «Торгівля запорожців », «Острів Хортиця»,

«Попередники українських козаків».

Тут вы можете оставить комментарий к выбранному абзацу или сообщить об ошибке.

Оставленные комментарии видны всем.