ЗАПОРІЗЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
КАФЕДРА ВІЙСЬКОВОЇ ПІДГОТОВКИ
-
ЗАТВЕРДЖУЮ
Завідувач кафедри військової підготовки Запорізького національного
технічного університету
К.В. АЛЬОХІН
«____»______________2011 р.
Методична розробка
для проведення занять зі студентами військово-облікової спеціальності «Збереження та ремонт боєприпасів, детонаторів, освітлювальних та сигнальних засобів, вибухових речовин»; військово-облікової спеціальності «Експлуатація та ремонт артилерійського озброєння і обладнання».
Розділ 3. “Тактична і тактико-спеціальна підготовка”
Підрозділ 3.2. “Тактико-спеціальна підготовка”
Підрозділ 3.2.2. “Технічне забезпечення”
Тема № 6 “Спеціальна підготовка особового складу підрозділів
технічного забезпечення.”
Заняття 1 “Підготовка спеціалістів служби РАО ”
Розглянуто на засіданні кафедри
військової підготовки
Запорізького національного
технічного університету
Протокол від ________2011 р. №__
м. Запоріжжя 2011 р.
Тема №6 Спеціальна підготовка особового складу підрозділів
технічного забезпечення.
Заняття 1 Підготовка спеціалістів служби РАО
Мета заняття: Вивчити документи, що визначають норми змісту
предметів РАО, розрахунок складу боєкомплекту озброєння та військових
запасів підрозділів і частин. Зрозуміти як проводиться визначення штатно-
табельної потреби підрозділів в озброєнні та боєприпасами, ВТМ.
Час: 2 години
Місце: клас РАО
Метод: Групове зі взводом
Учбові питання:
1. Підготовка особового складу підрозділів
2. Підвищення рівня спеціальної підготовки особового складу ремонтних
підрозділів.
Матеріальне забезпечення:
план-конспект;
плакати;
методичні розробки;
зразки плануючих та облікових документів.
План проведення заняття:
Вступна частина - 5 хв.
Основна частина - 70 хв.
Заключна частина - 5 хв.
Організаційно-методичні вказівки
Основна увага повинна бути спрямована на доведення до студентів знань, якими необхідно їм оволодіти для організації технічного забезпечення в умовах сучасного загальновійськового бою.
Заняття проводити також з метою формування та закріплення теоретичних знань з обліку і звітності по службі РАО і складання плану артилерійсько-технічного забезпечення (АТЗ).
Література:
Применение РТЧ и обеспечение войск ракетами и артиллерийским вооружением в бою. ВАА им. Калинина, 1979г.
Руководство по эксплуатации РАВ. ч 1. Москва, Военное издательство, 1988 г.
Наставление по обеспечению СВ, ч8. Москва, Военное издательство, 1987 г.
Руководство по учёту вооружения, техники, имущества и других материальных средств в ВС. ч1. Москва, Военное издательство, 1980 г.
- Служба ракетно-артиллерийского вооружения ПВАИУ – 1973г.
Хід заняття: і Вступна частина
1. Перевірити наявність особового складу.
2. Провести контрольне опитування з попередньої теми (мождиво шляхом
тестування).
3. Оголосити тему та мету заняття.
Іі Основна частина
Питання 1. Підготовка особового складу підрозділів
Підготовка фахівців служби РАО Технічна підготовка фахівців служби РАО поряд з технічною підготовкою військовослужбовців інших спеціальностей є основним предметом навчання для всіх родів військ і спеціальних військ. Планують і організують її відповідно до вимог наказів і директив Міністра Оборони, організаційних вказівок головнокомандуючих видами Збройних Сил, наказів на навчальний рік, відповідних керівництв по службах.
Техническую підготовку офіцерів служби проводять на зборах, командирських заняттях і шляхом самостійної роботи. Знання й практичні навички офіцери вдосконалюють у ході штабних і військових навчань.
Головне завдання технічної підготовки офіцерів служби РАО – навчити їх організовувати технічне забезпечення бою (маршу), керувати роботами й особисто виконувати операції технічного обслуговування й ремонту зразків РАО. На технічну підготовку офіцерів виділяють як правило не менш 50% навчального часу, що відводиться на командирську підготовку, яку проводять у вигляді зборів у кожному періоді навчання й занять по командирській підготовці.
Збори з офіцерами служби РАО проводять старші по службі начальники в масштабі з'єднання (частини) у кожний період навчання.
Заняття з офіцерами в системі командирської підготовки проводять по програмах, розробленим на рік.
З офіцерами родів військ і служб на заняттях по технічній підготовці вивчають особливості будови, технічного обслуговування й зберігання РАО, організують практичне проведення контрольного огляду зразків РАО, а також вивчають основні вимоги керівних документів по службах.
Водіння машин офіцерами, прапорщиками організують у робочий час за графіком, затвердженому командиром частини. Перелік вправ, що підлягають відпрацьовуванню, вказується в додатку до директиві начальника ГЛАВТУ МОУ.
Навчання прапорщиків служби (по посадах і спеціальностям) організують у кожному періоді навчання на зборах по відповідних програмах командирської підготовки. Методичну підготовку прапорщиків, що займають посади командирів підрозділів, проводять на методичних і показних заняттях разом з командирами взводів і їм рівним.
Крім того, офіцерів і прапорщиків служби можуть залучати на збори по вивченню нової техніки, збори по організації й проведенню допідготовки сержантів.
Сержантів служби готовлять у навчальних частинах і з'єднаннях. Командні, методичні й спеціальні знання й навички сержанти вдосконалюють на командирських і інструкторсько-методичних заняттях, а також учбово-методичних зборах.
Так, на початку кожного періоду навчання із сержантами проводять учбово-методичні збори тривалістю три - п'ять днів у масштабі частини. Інструкторсько-методичні заняття звичайно включають у ротний розклад занять перед відпрацьовуванням нової теми, по якій сержанти будуть проводити заняття з підлеглими. Командирську підготовку проводять на зборах (заняттях) по два дні на місяць(перший день - 8 годин, другий - 6 годин) у масштабі е батальйону (частини) по тематиці, викладеної в Програмі командирської підготовки сержантів.
Технічна підготовка водіїв машин включає: доподготовку молодих водіїв, підготовку водіїв на право керування транспортними засобами відповідних категорій, перепідготовку для роботи на машинах нових або інших марок, а також удосконалювання знань і навичок за фахом.
З усіма водіями (механіками-водіями), які призвані на дійсну військову службу та мають водійське посвідчення на право керування транспортними засобами будь-якої категорії, на початку зимового й літнього періодів навчання проводять двомісячну допідготовку, у ході якої вони засвоюють програму молодого солдата.. З військово службовцями усіх ВОС проводять спеціальні заняття по вивченню будови й технічного обслуговування та використання закріплених за ними зракзками ОВТ. Наприкінці допідготовки з водіями проводять тактико-спеціальне заняття зі здійсненням 500-км маршу. Зі спеціалістами ремонтних підрозділів – інші контрольні заходи.
Основним методом навчання є практичні заняття в пунктах технічного обслуговування й ремонту, у спеціальних класах, на автодромах і в польових умовах. Головна увага має приділятися прищеплюванню практичних навичок по виконанню ОВТ у складних умовах і виконанню робіт з їхнього технічного обслуговування, виявленню й усуненню несправностей за допомогою індивідуального та групових комплектів ЗИП. Всі практичні роботи спеціалісти служби РАО повинні виконувати на зразках РАО, які є у військовій частині.
Молодших фахівців з ремонту й технічного обслуговування техніки готують на двомісячних зборах, які проводять у масштабі з'єднання , на базі навчальних і лінійних військових частин або ремонтних підприємств, які мають відповідну навчальну базу. Перелік фахівців, місце й час проведення таких зборів затверджують щорічно головнокомандуючий сухопутних військ.
Молодших фахівців, готовлять із солдатів строкової служби, що мають родинні спеціальності, отримані в системі профтехосвіти й ДССАУ або на практичній роботі в народному господарстві. Цих військовослужбовців направляють на збори після проходження ними загальновійськової підготовки. У випадках коли посада фахівця-ремонтника сполучена з посадою водія, таких військовослужбовців направляють на збори після проходження ними двомісячної підготовки водіїв.
Навчання молодших фахівців на зборах організують по Програмі бойової підготовки підрозділів забезпечення, ремонту, обслуговування . Головну увагу приділяють вивченню виробничого устаткування й обов'язків з ремонту й обслуговуванню зразків РАО. Після закінчення навчання від всіх категорій молодших фахівців приймають заліки.
Фахівців, підготовка яких не передбачена програмами (слюсарі, токарі й ін.), навчають на зборах у військових частинах і з'єднаннях.
Знання й практичні навички молодші фахівці служби вдосконалюють у підрозділах по поверненню їх зі зборів у ході всієї наступної служби. При цьому основну частину програмних питань вони відпрацьовують практично на пункті технічного обслуговування й ремонту частини або в підрозділі. Крім того, фахівці ремонтних підрозділів беруть участь у відновленні реального ремонтного фонду в польових умовах при виході частин і підрозділів на тактичні навчання.
Для проведення занять з технічної підготовки в кожній військовій частині залежно від їхньої кількості обладнають класи: матеріальної частини; відпрацьовування нормативів технічного обслуговування техніки. Для відпрацьовування вправ по практичному водінню зразків РАО, бойовому використанню по призначенню обладнають автодроми, полигоні з розрахунку один-два на з'єднання, а при розміщенні з'єднання в декількох гарнізонах - по одному на кожний гарнізон. Для проведення занять використовують основні елементи парку, навчальні зразки ОВТ, експонати, навчальну літературу й інші навчальні матеріали й посібники.
Питання 2. Підвищення рівня спеціальної підготовки особового складу ремонтних підрозділів.
Якість ремонту й технічного обслуговування озброєння й техніки в бойових умовах, їх проведення в короткі рядки й у повному обсязі, у немалій ступені залежати й від рівня професійної підготовки фахівців-ремонтників. З метою удосконалення теоретичних знань по будові зразків ракетно-артилерійського озброєння, виробітку у військовослужбовців твердих практичних навичок з організації правильної експлуатації, дефектації, ремонту та технічного обслуговування штатних зразків озброєння й техніки частини, у ремонтних підрозділах планується й здійснюється технічна та спеціальна підготовка особового складу.
При організації цих видів підготовки фахівців необхідно враховувати їх кваліфікацію й досвід роботи, а також наявність години до початку бою.
Технічна й спеціальна підготовка особового складу ремонтних підрозділів передбачає:
- вивчення будови зразків озброєння й техніки, порядку виконання робіт по визначенню їх технічного стану - дефектації;
- навчання технології проведення ремонту та технічного обслуговування, правилам без аварійної експлуатації;
- удосконалення практичних навичок у проведенні евакуаційних та ремонтних робіт;
- освоєння та приведення в готовність до використання трофейних зразків озброєння й техніки.
Основною метою технічної та спеціальної підготовки є удосконалення знань особового складу ремонтних підрозділів з питань конструкції зразків озброєння і техніки та правил їх експлуатації, прищеплення твердих навичок у виявленні та усуненні відказів і несправностей. Навчання організуються за фахом і проводяться безпосередньо на зразках озброєння і на обладнанні рухомих майстерень.
Технічна та спеціальна підготовка проводитися при організації бойових дій, а також при знаходженні частини в другому ешелоні, на формуванні чи переформуванні. Заняття в ремонтних підрозділах організують начальники відповідних служб, а проводять командири підрозділів. Заняття можуть проводитися в різних формах. Так при підготовці до бою з особовим складом у залежності від обстановки та наявності часу організуються інструктажі, показані й практичні заняття.
Інструктажі проводяться у всіх випадках, незалежно від рівня підготовки особового складу. При цьому доводити до особового складу:
- обсяг та порядок роботи при підготовці озброєння й техніки до бою (маршу);
- особливості використання, порядок обслуговування та відновлення озброєння й техніки в ході виконання бойової задачі;
- напрям переміщення, місця та часу розгортання РЕГ (Рем.Г) частини (з'єднання), артилерійських складів і складів ВТМ, плануємі місця розгортання ЗППМ;
- частоти та позивні радіостанції радіомережі технічного забезпечення.
Показні та практичні заняття проводяться при наявності достатнього часу. Тематика та зміст показних зайняти визначається для кожної категорії особового складу в залежності від його фаху, практичного та бойового досвіду.
При цьому з особовим складом, за яким закріплені зразки озброєння й техніки, вивчаються:
- особливості їх використання в конкретних умовах бойової обстановки, місцевості, пори року, час доби;
- способи подолання водяних перешкод, інженерних загороджень, зон ураження, районів зруйнування, пожеж та інших важко прохідних перешкод;
- обсяг та порядок виконання робіт з технічного обслуговування й відновлення ресурсу, а також додаткових робіт при підготовці до бою (маршу) і в ході виконання бойових завдань.
При відсутності в особового складу достатнього досвіду та при наявності часу, з ним, окрім того, вивчаються:
- особливості будови та використання зразків озброєння й техніки;
- обсяг та порядок їх технічного обслуговування; правила водіння автомашин.
З особовим складом ремонтних підрозділів, крім того, у ході показних і практичних занять вивчаються:
- особливості ведення технічної розвідки;
- здійснення евакуації й ремонту озброєння й техніки в ході бої (маршу);
- особливості роботи в складі РЕГ та Рем.Г у нічних умовах;
- правила використання рухомих засобів обслуговування, евакуації та ремонту;
- питання захисту, охорони та самооборони.
На заняттях проводяться тренування по розгортанню рухомих майстерень, виконанню окремих робіт та нормативів. З особовим складом, який не має достатньої підготовки, крім того, вивчається побудова рухомих майстерень та правила використання їх обладнанням.
При підготовці до виконання завдань у бойових умовах з особовим складом ремонтних підрозділів будуть вивчаться заходь безпеки при виконанні робіт по евакуації та відновленню озброєння й техніки.
З командирами взводів та рот проводяться заняття з питань організації та здійснення ремонту й технічного обслуговування озброєння й техніки в умовах виконання ними майбутніх завдань у бою.
Для занять необхідно використовувати будь-яку вільну від роботи годину. Основними методами навчання особового складу доцільно вибирати розповідь з показом на агрегатах, вузлах, механізмах, схемах. Заняття проводяться таким чином, щоб розвивати у тих, хто навчається, самостійність у виборі форм і методів ремонту, навичок роботи з ремонтною документацією. До практичних робіт допускається особовий склад тільки після вивчення конструкції озброєння, вимог заходів безпеки та технології ремонту. При укомплектуванні частини новими зразками озброєння й техніки, організовуються заняття з освоєння їх, усім особовим складом. З усіма військовослужбовцями вивчаються сигнали управління, оповіщення та порядок дій по них.