Тема 10. Планування праці
Задача 10.1
На підприємстві працює 50 робітників. Їх питома вага в загальній чисельності ПВП – 80 %. На обробку деталі витрачали 8 хв., а після запровадження організаційно-технічних заходів трудомісткість склала 6 хв. Річний обсяг продукції – 400 тис. деталей на рік, фонд робочого часу складає 1700 год. Відсоток виконання норм складає 120 %. Зниження трудомісткості відбулося с 1 липня поточного року.
Визначити економію робочої сили і зростання продуктивності праці в розрахунку на чисельність робітників і на всю чисельність ПВП.
Розв’язання:
Ечис. = Q · (Тбаз. - Тзв.) / (Фроб.часу · Квик.норм.)
Ечис. = (400000 · (8 - 6) / (1700 · 1,2 · 60)) · = 3 робітника
ПП = Ечис. · 100% / (Ч - Ечис.) = 3 · 100 / (50 - 3) = 6,38%
ПП = Ечис.*100% / (Ч80% - Ечис.) = 3*100 / (50*0,8 - 3) = 8,11%
Відповідь: економія робочої сили становить 3 робітника. Продуктивність праці в розрахунку на чисельність робітників становить 6,38%, а Продуктивність праці в розрахунку на всю чисельність ПВП становить 8,11%.
Тема 11. Аналіз звітності і аудит у сфері праці
Задача 11.1
Визначте, яке з двох металургійних підприємств у звітному році спрацювало більш продуктивно? Необхідні дані у таблиці.
Підприємство |
Базисний рік |
Звітний рік |
||
|
Обсяг виробництва, тис. грн. |
Чисельність ПВП, осіб |
Обсяг виробництва, тис. грн. |
Чисельність ПВП, осіб |
№1 |
260000 |
3450 |
295000 |
3470 |
№2 |
520000 |
4720 |
601000 |
4880 |
Розв’язання:
Qпп=100 – ((%∆Ч/%∆Q)*100)
Знаходимо відсоток приросту чисельності (%∆Ч):
%∆Ч1=((3470-3450)/3450)*100=0,6%
%∆Ч2=((4880-4720)/4720)*100=3,4%
Знаходимо відсоток приросту продукції (%∆Qпп):
%∆Q1=((295000-260000)/260000)*100=13,5%
%∆Q2=((6010000-520000)/520000)*100=15,6%
Знаходимо питому вагу продукції, отриману за рахунок приросту продуктивності праці:
Qпп1=100- (0,6/13,5)*100=95,6%
Qпп2=100- 93,4/15,6)*100=78,2
Відповідь: у звітному році продуктивніше спрацювало перше підприємство.
Задача 11.2
Бригада у складі 20 робітників виконала роботу по збірці устаткування. Розподіл робітників і робіт по тарифних розрядах у таблиці.
Розряди |
Коефіцієнти |
Чисельність робітників |
Обсяг годин, тис нормогодин |
1 |
1 |
- |
- |
2 |
1,13 |
- |
8 |
3 |
1,29 |
6 |
12 |
4 |
1,48 |
- |
10 |
5 |
1,71 |
6 |
- |
6 |
2 |
8 |
- |
Підрахуйте середню годину тарифну ставку робітників та виконаних ними робіт і зробіть висновки на основі розрахунків чи ефективно використовується робоча сила і фонд заробітної плати в даному випадку.
Розв’язання:
Підрахуємо середній тарифний коефіцієнт бригади робітників і робіт.
Кс =(Σ коефіцієнт * чисел. роб) / загал. Чисел. роб
Кс(робітників) = (1,29*6+1,71*6+2*8)/(6+6+8)=1,7
Кс(робіт) = (1,13*8+1,29*12+1,48*10)/(8+12+10)=1,31
Тс =Т1*Кс
Тс (робітників) = 3,98 * 1,7 = 6,76 грн.
Тс (робіт) = 3,98 * 1,3 = 5,17 грн.
Підприємство переплачує робітникам.
Перевитрати = (6,76 – 5,17) * 176 * 20 = 5632 грн. (за 1 міс.)
Треба: зменшити З/П, або змінити бригаду, або ускладнити роботу.
Відповідь: середня година тарифна ставка робітників становить 6,76 грн. та середня година тарифна ставка виконаних ними робіт 5,17 грн. Підприємство переплачує робітникам, треба зменшити З/П, або змінити бригаду, або ускладнити роботу
Задача 11.6
Підприємство, яке налічує 865 працівників і працює в одну зміну, на протязі звітного місяця мало простій через відключення струму 6 робочих днів з 22-х. Однак заробітну плату по частковому безробіттю сплачено лише 112 робітникам, а інші отримали її повністю як за відпрацьований час. Підрахуйте рівень прихованого безробіття за звітний місяць.
Розв’язання:
ФРЧ (фонд робочого часу)
ФРЧ = 22 * 865 = 19030 людино / днів
Втрати ФРЧ
Загальні витрати ФРЧ = 6 * 865 = 5190 л / д
Враховані втрати ФРЧ = 6 * 112 = 672 л / д
Не враховані втрати ФРЧ = 5190 – 672 = 4518 л / д
Рівень прихов. безробіття = (4518 / 19030) * 100% = 24%
(Рівень загал. безробіття = (5190 / 19030) *100% = 27,3%)
(Рівень врахов. безробіття = (672 / 19030) *100% = 3,5%)
Відповідь: рівень прихованого безробіття за звітний місяць становить 24%.
Задача 11.7
Розрахувати планову чисельність основних робітників, необхідних для виготовлення впродовж місяця продукції за замовленням іншого підприємства, якщо:
обсяг виробництва згідно угоди з підприємством-замовником – 30 тис. штук виробів;
трудомісткість виготовлення одного виробу на даному підприємстві - 1,2 нормо-годин;
режим роботи підприємства - двозмінний з тривалістю робочої зміни 8 годин;
втрати робочого часу за різними причинами в середньому становлять 4%;
середній рівень виконання норм - 108% .
Розв’язок
= =34722,22
Фчасу=К-ть.змін*Тзміни*Роб.дні*К-ть.робітн.зміни
К-ть роб.зміни= 34722,22/(2*8*22)=99
Заг.к-ть=99*2=198 робітників
Задача 11.8
Розрахувати річний тарифний фонд заробітної плати робітників-почасовиків, якщо:
чисельність робітників за розрядами становить:
І розряд – 4 особи, ІІ розряд – 12 осіб, ІІІ розряд – 26 осіб, IV розряд – 39 осіб, V розряд – 58 осіб, VI – 49 осіб;
тарифна ставка на місяць робітника першого тарифного розряду встановлена на рівні мінімальної заробітної плати;
тарифні коефіцієнти встановлені на основі 11-відсоткового зростання.
Розв’язок
=1.45
Фтар =Т * C1 * Тк.сер
Т – відпрац.час;
C1 - ставка 1-го разряду;
Тк.сер – середній коефіцієнт
Т=188*12= 2256
Фтар=2256*460*1,45=1504752
Задачі на закон Оукена
Закон Оукена (Щорічний приріст реального ВВП на 2,7% утримує безробіття на одному рівні. Кожні наступні 2% зростання ВВП зменшує безробіття на 1%)
Задача 1.На скільки п.п. можна очікувати зниження рівня безробіття у звітному періоді відповідно до закону Оукена, якщо в цьому періоді в районі вироблено на 900 млн.грн. продукції проти 820 млн.грн.у базисному.
Розв’язок
(зниження безробіття )
Відповідь: на 3,55 п.п. можна очікувати зниження рівня безробіття у звітному періоді відповідно до закона Оукена.
Задача 2. Який рівень безробіття в області був у базисному періоді, якщо у звітному він знизився на 7 п.п. і склав 5,9%?
Розв’язок
??????????????????
Задача 3. Розрахуйте відповідно до закону Оукена, яке безробіття можна очікувати в плановому періоді, якщо зростання ВВП планується в обсязі 6,5%, а рівень безробіття поточного року 7,3%.
Розв’язок
U=7,3-(6,5-2,7)/2=5,4%
Відповідь: 5,4%
Задача 4. Визначити вплив показників відпрацьованого часу на зміну годинної, денної та річної продуктивності праці. Зробіть висновки.
|
Годинний виробіток, грн. |
Середня тривалість робочого дня, годин |
Робочі дні, днів |
Базис |
80 |
8 |
253 |
Звітний |
85 |
7 |
255 |
Розв’язок
І варіант
ІІ варіант
Задача 5. Підприємство з виробництва консервації за місяць виготовило: на 900 тис. грн. варення, на 300 тис. грн. компотів. При цьому витративши фруктів на 200 тис. грн., енергоносіїв 40 тис. грн., з/п 100 тис грн, амортизаційні витрати склали 20 тис. грн. Визначити продуктивність праці підприємства.
Розв’язок
???? ПП= (Випуск/витрати) = (900+300)/ (200+40+100+20) = 333%
Відповідь: 333%
Задача 6. Визначити індекси годинного, денного, річного виробітку та поясніть причину відмінності, якщо
|
Базисний період |
Звітний період |
1. Нормативно-чиста продукція, млн. грн. |
2 |
2,2 |
2. Відпрацьовано, людино-годин |
15000 |
13000 |
3. Відпрацьовано, людино-днів |
2000 |
2000 |
4. Середня облікова чисельність робітників |
400 |
410 |
Розв’язок
Ір=2,2/2=1,1
Ід= = 1,1275
Ігод= =1,300962