- •Кафедра економіки підприємства
- •Баланс підприємства
- •Звіт про фінансові результати
- •Калькуляція собівартості продукції
- •1. Оцінка фінансового стану підприємства
- •Визначите фактори впливу на динаміку норми прибутку на акціонерний капітал.
- •Розрахуйте систему показників дюпонівського розкладання і представте її графічно, а також зробіть висновок про максимальний вплив одного з показників на норму прибутку на акціонерний капітал.
- •Аналіз прибутковості продукції
- •1.2 Аналіз оборотності активів
- •Визначите, як динаміка коефіцієнта оборотності впливає на прибуток підприємства.
- •Величина запасів х 360
- •Зробіть висновок про результати товарної політики підприємства.
- •1.3 Аналіз заборгованості
- •Оціните фінансову незалежність вашого підприємства
- •Ефект фінансового важеля
- •Під який відсоток комерційний банк у майбутньому може надати вашому підприємству кредит? Обґрунтуйте відповідь.
- •1.4 Аналіз платоспроможності
- •Оборотні активи - запаси
- •Поточні зобов'язання
- •Яким чином можна знизити значення коефіцієнтів ліквідності і чи слід це робити вашому підприємству?
- •На що робить ставку ваше підприємство при здійсненні своєї діяльність: на платоспроможність або прибутковість?
- •2. Аналіз ефективності виробництва
- •2.1 Дослідження абсолютних значень показників
- •Показник1. Товарна продукція
- •Дослідження відносних показників Показник 2. Витратоємкість продукції
- •2.3 Факторний аналіз
- •2.4 Кількісний аналіз
- •Розрахунок крапки беззбитковості і визначення запасу безпеки
- •3.1.1. Класична крапка беззбитковості
- •3.1.2. Мінімальна крапка беззбитковості
- •3.1.3. Фінансова крапка беззбитковості
- •3.1.4. Фінансова крапка беззбитковості з урахуванням оподатковування
- •3.2 Розрахунок ступеня операційного важеля
- •Зведена таблиця фінансових показників
- •Загальний висновок
- •Вихідні дані по варіантах завдань для студентів спеціальності
- •Вихідні дані по варіантах завдань для студентів спеціальності «Економіка підприємства» (спеціалісти група 1)
- •Вихідні дані по варіантах завдань для студентів спеціальності «Економіка підприємства» (спеціалісти - група 2)
3.1.1. Класична крапка беззбитковості
Х = постійні витрати / відносний маржинальний доход, (грн.)
Приклад:
Постійні витрати підприємства представлені в середньомісячній собівартості продукції базового періоду цеховими і загальнозаводськими витратами. Також до постійних витрат можна віднести 50% витрат, зв'язаних з утриманням і експлуатацією обладнання.
Постійні витрати0 = 6167 + 5781 х 0.5 = 9058 грн. у рік.
Ці витрати залишаються незмінними також протягом року t.
ВМД = (Виручка - Перемінні витрати)/ Виручка
Для базового року:
ВМД0 = (41600 - (38681 – 9058)) / 41600 = 0.288.
Крапка беззбитковості для даного підприємства в базовому році складала:
Х0кл = 9058 / 0.288 = 31451 грн.,
Для поточного року показники будуть рівні:
ВМДt = (46025 – (42396 – 9058)) / 46025 = 0.276.
Х tкл= 9058 / 0.276= 32819 грн.
Запас безпеки (Z) являє собою різницю між фактичним обсягом виробництва і крапкою беззбитковості:
Z 0кл = 41600 – 31451 = 10149 грн., що складає: (10149 / 41600) х 100% = 24%.
Z tкл = 46025 - 32819 = 13206 грн., що складає: (13206 / 46025) х 100 %= 29%.
3.1.2. Мінімальна крапка беззбитковості
Хmin = (постійні витрати – амортизація) / ВМД, (грн.)
Х0min = (9058-2891) / 0.288 =21413 грн, Хtmin = (9058-2891) / 0.276 = 22344 грн.
Z0min = 41600 – 21413 = 20187 грн., що складає: (20187 / 41600) х 100% = 49%.
Z tmin = 46025 – 22344 = 23681 грн., що складає: (23681 / 46025) х 100% = 51%.
3.1.3. Фінансова крапка беззбитковості
Хфин = (постійні витрати + прибуток нормативний) / ВМД, (грн.)
Прибуток нормативний = акціонерний капітал х депозитна ставка залучення коштів
Прибуток нормативний 0 = 22700 х 0.12 = 2724 грн.,
Прибуток нормативний t = 25160 х 0.12= 3019 грн.,
Х0фін = (9058 +2724) / 0.288 = 40910 грн., Хtфін = (9058 + 3019) / 0.276 = 43758 грн.
Z0фін= 41600 – 40910 = 690 грн., що складає: (690 / 41600) х 100% = 2%.
Z tфін = 46025 – 43758 = 2267 грн., що складає: (2267 / 46025) х 100% = 5%.
3.1.4. Фінансова крапка беззбитковості з урахуванням оподатковування
Хфін. податок = (Постійні витрати + Прибуток нормативний з урахуванням оподатковування) / ВМД, (грн.)
Х0фін.податок = (9058 +2724 / 0.7) / 0.288 = 44963 грн, Хtфін = (9058 + 3019 / 0.7) / 0.276 = 48445 грн.
Z0фін. податок = 41600 – 44963 = -3363 грн., що складає: (-3363 / 41600) х 100% = -8%.
Z tфін. податок= 46025 – 48445= -2420 грн., що складає: (-2420 / 46025) х 100% = -5%.
Рис.3.1. Чотири рівні крапки беззбитковості
Рис. 3.2. Чотири рівні запасу безпеки
Висновок:
Підприємство протягом аналізованих двох років забезпечує перевищення грошових надходжень над витратами, тобто є платоспроможним. Мінімальний запас безпеки збільшився з 49% до 51%;
Класична крапка беззбитковості для даного підприємства в базовому році дорівнює 31451 грн. У цьому ж періоді запас безпеки складав 24% - тобто підприємство здатне витримати зниження обсягів виробництва і реалізації продукції на 24% та не понести при цьому збитків. У поточному році крапка беззбитковості підвищилася, але зріс і запас безпеки до 29%. Це є позитивною тенденцією і пояснюється ростом обсягу виробництва.
Підприємство забезпечує одержання прибутку на заданому рівні нормативної прибутковості капіталу в розмірі 12%. Фактична прибутковість власного капіталу по чистому прибутку складає 9% і 11%
Однак, отриманого прибутку на заданому рівні буде недостатньо для виплати податку. Про це свідчать негативні значення запасів безпеки по фінансової крапки беззбитковості з урахуванням оподатковування в двох періодах: у 0-році – 8%, у t-році - 5%.