Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
2 ЕКЗЕМПЛЯРИ.doc
Скачиваний:
10
Добавлен:
01.05.2019
Размер:
623.1 Кб
Скачать

V. Узагальнення і систематизація знань:

- гра « Пізнайка »

За допомогою плакату «Ізомерія гомологів етилену і ацетилену » учні складають формули ізомерів. Один учень складає і назначає учня який називає ізомер, а потім складає і так далі. Вразі якщо учень невзмозі назвати ізомер, допомагає учень який складав. Якщо вони не можуть допомагає вчитель.

Vι. Підсумки уроку.

Виставлення оцінок та їх мотивація.

Vιι. Домашнє завдання.

Прочитати §31 ст.131.

Завдання:

1.Напишіть структурні формули ізомерів октену і октину і дайте їм назви.

2.Напишіть структурні формули таких речовин:

3-етил-4,4-диметил-2-гептан

3-етил-4,4-диметил-2-гептен

3-етил-4,4-диметил-2-гептин

План – конспект урок на тему:

«Загальна формула гомологів етилену і ацетилену. Хімічні та фізичні властивості. Застосування етилену і ацетилену».

Тема: Загальна формула гомологів етилену і ацетилену. Хімічні та фізичні властивості. Застосування етилену і ацетилену.

Мета: Ознайомити учнів з загальною формулою ненасичених вуглеводнів, а також з хімічними властивостями етилену і ацетилену; розглянути застосування ненасичених вуглеводнів; удосконалити уміння складати рівняння хімічних реакцій з а участі органічних речовин на прикладі етилену і ацетилену. Розвинути мислення, увагу і спостережливість. Виховати вміння самостійно здобувати знання.

Обладнання та матеріали: моделі молекул етилену і ацетилену

Базові поняття й терміни: реакції приєднання, окислення.

Тип уроку: комбінований

Структура уроку:

  1. Організаційний момент

  2. Перевірка домашнього завдання

  3. Мотивація

  4. Вивчення нового матеріалу

  5. Закріплення і узагальнення знань

  6. Підбиття підсумків уроку

  7. Домашнє завдання

Ι. Організаційний момент: Привітання, перевірка присутніх, підготовка учнів до уроку.

ΙΙ. Перевірка домашнього завдання:

- самостійна робота;

Ι варіант ΙΙ варіант

1. Напишіть структурні формули ізомерів і дайте їм назву:

пентену пентину

2.Напишіть струкрні формули таких речовин:

2,4- диметил-2-гексен; 3,3-диметил-2-пентен;

2-метил-3-етил-2-гексен;

4- метил-2-пентен; 4-метил-2-пентин;

2-метил-3-етил-2-гексин; 3-етил-1-бутин;

3-метил-2-бутин;

ΙΙΙ. Мотивація:

Чи знаєте ви як зробити, щоб овочі і фрукти дозрівали швидше? У незначнiй кількості етилен міститься в багатьох тканинах рослин, але найбільше його в плодах, де він утворюються в результаті ферментативного розпаду під дією ферментів. Етилен сприяє дозріванню плодів і викликає опадання листя. Найбільш активно він виробляється в період дозрівання: так, 1 кг зелених яблук виділяє близько 130 мл цього газу, у той час як 1 кг стиглих плодів -110 мл, а перестиглих – всього 10 мл. До кінця фізіологічної дії етилену ще до кінця невивчено.

ΙV. Вивчення нового матеріалу:

Етиленові й ацетиленові вуглеводні належать до досить реакційно – здатних сполук, що є підтвердженням основної ідеї органічної хімії. Електронна будова речовини зумовлює її хімічні властивості, а саме: наявний подвійний зв'язок у алкенів та потрійний у алкінів зумовив їх більшу реакційну здатність порівняно з алканами ( і подвійний зв'язок у алкенів, і потрійний у алкінів містить п- зв’язок, утворений не гібридизованими орбіталями та є слабким).

Застосування етилену і ацетилену:

  • робота з підручником:

Учні знайомляться з застосуванням етилену і ацетилену самостійно. Складають по одному запитанню дається 5хв.Далі по одному задають запитання один одному у довільному порядку. Вчитель доповнює відповіді учнів.

Застосування

Етилен

Ацетилен

Одержання етанолу

( барвники, ліки, синтетичний каучук); 1,2-дихлоретану (інсектициди, розчинник), хлор етану ( анестезія). Одержання поліетилену (ізоляція, корозійностійкі матеріали).

Газове зварювання і різання металів, механізоване чищення одягу, одержання полівінілхлориду, оцтової кислоти, одержання бензину.

Хімічні властивості етилену і ацетилену.

Властивості

Алкени

Алкіни

1.Повне окислення

(горіння)

С2Н4 +3О2→2СО2 + 2Н2О

2Н2 +5О2→4СО2 + 2Н2О

( горить кіпт’явим полум’ям)

2.Часткове окислення

Відбувається легко:

3СН2=СН2+2КМnO4+

4H2O→3CH2(OH) – CH2(OH) +2MnO2 +2KOH

2 Н2+8КМnO4+

4H2O→3CO(OH) CO(OH) +8MnO2 +8KOH

3.Заміщення

За місцем розриву кратного зв’язку неможливе:

СН3- СН=СН2 +Сl2→СН2Сl-СН=СН2 +НСl

HC=CH +2Na→Na- C=C-Na +H2

C2H2 +[Ag(NO3)2]OH→Ag- C=C-Ag +4NH3 +2H2O

4.Приєднання

а)водню (гідрування):

С2Н42→С2Н6

б)води(гідратація):

С2Н42О→С2Н5ОН

в)галогенів (галогенування):

С2Н4 +Сl2→С2Н4Сl2

г)галогеноводнів:

С2Н4 +НСl→С2Н5Сl

а)водню (гідрування):

С2Н22→С2Н4

б)гідратація (реакція Кучерова):

С2Н22О→СН2 -СОН

в)галогенів (галогенування):

С2Н2 +Сl2→С2Н2Сl2

г)галогеноводнів:

С2Н2 +НСl→С2Н3Сl

5.Полімеризація

nCH2=CH2 →(-CH2-CH2-)n

Тримеризація ацетилену:

2Н2→С6Н6

Демонстрація: « Добування ацетилену та його горіння»

Якісна реакція на ненасичені вуглеводні.

Якісною реакцією на ненасичені вуглеводні є знебарвлення бром­ної води або розчину калій перманганату. Невеликий шматочок каль­цій карбіду поміщають у пробірку, додають води, отвір пробірки закривають пробкою з газовідводною трубкою, другий кінець якої опускають у пробірку з розчином калій перманганату або бромною водою. Відбувається знебарвлення розчинів.