
- •План – конспект уроку з теми:
- •Структура уроку:
- •V. Узагальнення і систематизація знань.
- •Vι. Підсумки уроку.
- •Vιι. Домашнє завдання.
- •V. Узагальнення і систематизація знань.
- •Vι. Підсумки уроку.
- •Vιι. Домашнє завдання.
- •План – конспект уроку на тему:
- •V. Узагальнення і систематизація знань.
- •Vι. Підсумки уроку.
- •Vιι. Домашнє завдання.
- •План – конспект уроку На тему: « Практична робота. Виявлення Карбону, Гідрогену і Хлору в органічних речовинах.»
- •Структура уроку:
- •3. Завдання на 9 – 12 балів:
- •V. Узагальнення і систематизація знань:
- •Vι. Підсумки уроку.
- •Vιι. Домашнє завдання.
- •План – конспект урок на тему:
- •V. Узагальнення і систематизація знань.
- •Vι. Підсумки уроку.
- •Vιι. Домашнє завдання.
- •План – конспект уроку на тему:
- •Тема: Поняття про полімери на прикладі поліетилену. Полімери та пластмаси. Застосування поліетилену та інших пластмас на основі вуглеводнів.
- •V. Узагальнення і систематизація знань.
- •Vι. Підсумки уроку.
- •Vιι. Домашнє завдання.
- •План – конспект уроку на тему:
- •Тема: Бензен як представник ароматичних вуглеводнів. Склад молекули. Структурна формула. Фізичні та хімічні властивості.
- •Хімічні властивості бензену
- •V. Узагальнення і систематизація знань.
- •Vι. Підсумки уроку.
- •Vιι. Домашнє завдання.
- •План – конспект уроку на тему:
- •Тема: Застосування бензену, його дія на організм. Поняття про хімічні засоби захисту рослин.
- •V. Узагальнення і систематизація знань.
- •Vι. Підсумки уроку.
- •Vιι. Домашнє завдання.
- •План – конспект уроку на тему:
- •Тема: Нафта, вугілля, природний газ як сировина. Склад і використання природного газу та нафти, їх властивості. Застосування нафтопродуктів.
- •V. Узагальнення і систематизація знань.
- •Vι. Підсумки уроку.
- •Vιι. Домашнє завдання.
- •План – конспект уроку на тему:
- •Тема: Застосування продуктів коксування кам’яного вугілля. Охорона довкілля під час переробки і використання вуглеводневої сировини.
- •Структура уроку:
- •Продукти піролізу кам'яного вугілля
- •V. Узагальнення і систематизація знань.
- •Vι. Підсумки уроку.
- •Vιι. Домашнє завдання.
- •I рівень:
- •II рівень:
- •III рівень:
- •Здійсніть перетворення:
- •4. Розв’яжіть задачу:
- •Vι. Підсумки уроку.
- •Vιι. Домашнє завдання. План – конспект уроку на тему:
- •Тема: Поняття про органічні сполуки. Спільні та відмінні ознаки органічних і неорганічних речовин.Природні і синтетичні органічні речовини.
3. Завдання на 9 – 12 балів:
- Здійсніть перетворення речовин:
СН4→СН3Сl→?→C2H5Cl→?→C2H3Cl3
Задача.
Який обє'м повітря потрібен для спалювання 300 л і 200 л пропану?
Підбиття підсумків:
На даному уроці ви билу дуже активними на наступний раз буде захист лабораторних робіт.
Домашнє завдання:
Повторити §30
Задача.
Який об'єм повітря потрібний, щоб спалити 50 м2 газу, в якому міститься 90 % метану, 5% етану, 3% оксиду вуглецю ( IV) і 2% азоту ?
План – конспект уроку
на тему:
« Етилен та ацетилен як представники ненасичених вуглеводнів.
Їх склад, структурні формули , кратні зв’язки. Ізомерія положення кратного зв’язку.»
Тема: Етилен та ацетилен як представники ненасичених вуглеводнів.
Їх склад, структурні формули , кратні зв’язки. Ізомерія положення кратного зв’язку.
Мета: Сформувати поняття про новий гомологічний ряд –алкени та алкіни ознайомити з природою кратних зв’язків, з новим видом ізомерії – за положенням кратних зв’язків, продовжувати розвивати уміння складати структурні формули за назвами речовин і давати назви речовинам відповідно до їх структурних формул на прикладі алкенів та алкінів. Виховати вміння аналізувати і робити висновки.
Обладнання та матеріали: моделі молекул етилену, плакат: «Ізомерія гомологів алкенів та алкінів ».
Базові поняття й терміни: алкени,алкіни, кратні зв’язки, структурні формули, ізомерія, номенклатура.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Структура уроку:
Організаційний момент
Перевірка домашнього завдання
Мотивація
Вивчення нового матеріалу
Закріплення і узагальнення знань
Підбиття підсумків уроку
Домашнє завдання
Ι. Організаційний момент: Привітання, перевірка присутніх, підготовка учнів до уроку.
ΙΙ. Перевірка домашнього завдання:
- Диктант:
Напишіть молекулярні формули наступних речовин: гексен, пропан, бутин, ноніл, гептан, декан, пропіл, етилен, метан, бутен, ацетилен.
ΙΙΙ. Мотивація:
Чи може сніг горіти?
- Демонстрація:
В чашу Петрі набираємо снігу ложимо карбіду кальцію і присипаємо снігом. Відбувається реакція, якщо піднести сірника він загориться.
На даному уроці ми розглянемо хімічні властивості етилену і ацитилену і зясуємо чим зумовлено цей дослід.
ΙV. Вивчення нового матеріалу:
Ненасичені вуглеводні поділяються на:
-
Ненасичені
Алкени |
|
Алкіни |
|
Алкадієни |
Алкени – це ненасичені вуглеводні, в молекулі яких міститься подвійний зв'язок. Загальна формула - СnH2n.
Розглянемо особливості будови етилену як першого представника ненасичених вуглеводнів.
- завдання біля дошки:
Задача.
Елементарний аналіз етилену показав, що в його складі міститься приблизно 87, 5% вуглецю і 14, 3% водню. Густина етилену відносно водню = 14. Знайти молекулярну формулу етилену.
знахадимо істину молярну масу етилену:
М=2D(Н2)= 2* 14=28; М=28г/моль.
Найпростіша формула С2Н4.
Алкіни – це ненасичені вуглеводні, в молекулі яких міститься потрійний зв'язок. Загальна формула – CnH2n-2.
Особливість формули |
Етилен (етен) як представник алкенів С2Н4 |
Ацетилен (етин) як представник алкінів С2Н2 |
||||||||||
Тип гібридизації |
Sp2- |
Sp- |
||||||||||
Електронна будова
Тип зв’язку
Види ізомерії |
В атомі С на зовнішньому енергетичному рівні чотири електрони – два спарених та два неспарені. У разі надання додаткової енергії відбувається перехід одного s- електрону на вільну p- орбіталь, утворюючи чотири неспарених електрона, три з яких рухаються неправильною вісімкою (Sp2-гібридизація);
2p3
2s1
C* 1s2
утворюються три δ зв’язки між атомами С і атомом Н. Кут між ними 120 і на відстані 0,134 нм, утворюючи геометричну фігуру трикутник.
Таким чином, атоми С з’єднані одним δ- зв’язком і одним п- зв’язком, у молекулі утворюється подвійний зв'язок.
Подвійний Н2С=СН2 1.Структурна Н Н │ │ Н─С=С─Н
2.Міжкласова (ізомерні з циклоалканами).
3.Ізомерія кратного зв’язку. 4.Геометрична. |
В атомі С на зовнішньому енергетичному рівні чотири електрони – два спарених та два неспарені. У разі надання додаткової енергії відбувається перехід одного s- електрону на вільну p- орбіталь, утворюючи чотири неспарених електрона, два з яких рухаються неправильною вісімкою (Sp2-гібридизація);
2p3
2s1
C* 1s2
утворюються два δ зв’язки між атомами С і атомом Н. Кут між ними 180 і на відстані 0,120 нм, форма молекули лінійна.
Потрійний зв'язок утворений з одного δ- та двох п- зв’язків.
Потрійний НС =СН
1. Структурна
Н─С =С ─Н
2.Міжкласова (ізомерні з алкадієнами).
3.Ізомерія кратного зв’язку
|
Назви алкенів утворюються з назв алканів заміною суфікса –ан- на суфікс – ен- .Суфікс –ен- указує на наявність у молекулі подвійного зв’язку, суфікс –ин- або –ін-указує на наявність у молекулі потрійного зв’язку.
Наприклад:
Алкани CnH2n+2 |
Алкени CnH2n
|
Алкіни СnH2n-2 |
|
|
||||
С2Н6 |
Етан |
С2Н4 |
Етин |
С2Н4 |
Етен(етилен) |
|
|
|
С3Н8 |
Пропан |
С3Н6 |
Пропин |
С3Н6 |
Пропен |
|
||
С4Н10 |
Бутан |
С4Н8 |
Бутин |
С4Н8 |
Бутен |
|
||
С5Н12 |
Пентан |
С5Н10 |
Пентин |
С5Н10 |
Пентен |
|
||
|
|
|
|
|
|
|
Для алкенів крім структурної ізомерії характерний ще один новий вид ізомерії – ізомерія за положенням кратного зв’язку. Положення кратного зв’язку вказується цифрою наприкінці назви вуглеводню, наприклад:
СН2=СН2- СН2- СН3 бутен- 1.
СН3- СН=СН2- СН3
│ 2- метил-2-бутен;
СН3
СН2=СН2- СН2- СН3 бутин- 1.
СН3-СН- С=С-СН3
│ 4-метил-2-пентил;
СН3
Завдання :
Назвіть наступні речовини:
Н3С – С – СН2 – СН – СН3 Н3С – СН – С – СН3
│ │ │
СН3 С2Н5 СН3
СН3 СН3
│ │
Н3С – СН – С – СН3 Н3С - С –С – СН3
│ │
СН3 С2Н5