
- •Календарний план до теми “Однорідні члени речення”
- •Речення з однорідними членами
- •Ющук і.П. Рідна мова: Підручник для 8 кл. – к.: Арт- Освіта, 2004. – 256 с.
- •Шевчук с.В. Українська мова: Збірник диктантів: Навч. Посіб. Для учнів 10 – 11 кл. – 2-ге вид., допов. – к.: Вища шк., 2002. – 229 с.
- •Хід уроку
- •Завдання № 1. Тест
- •Іv. Мотивація навчальної діяльності
- •Розділові знаки при однорідних членах
- •Ющук і.П. Рідна мова: Підручник для 8 кл. – к.: Арт- Освіта, 2004. – 256 с.
- •Шевчук с.В. Українська мова: Збірник диктантів: Навч. Посіб. Для учнів 10 – 11 кл. – 2-ге вид., допов. – к.: Вища шк., 2002. – 229 с. Хід уроку
- •Іі. Мотивація навчальної діяльності
- •V. Домашнє завдання
- •Вивчіть теоретичний матеріал. [1, с. 154]
- •Вправа з підручника.[1, с. 155, № 2] Узагальнюючі слова при однорідних членах речення
- •Ющук і.П. Рідна мова: Підручник для 8 кл. – к.: Арт- Освіта, 2004. – 256 с.
- •Шевчук с.В. Українська мова: Збірник диктантів: Навч. Посіб. Для учнів 10 – 11 кл. – 2-ге вид., допов. – к.: Вища шк., 2002. – 229 с.
- •Хід уроку
- •Ііі. Мотивація навчальної діяльності
- •Узагальнюючі слова виступають у тій же синтаксичній функції, що й об’єднувані ними однорідні члени речення.[1]
- •Однорідні й неоднорідні означення
- •Ющук і.П. Рідна мова: Підручник для 8 кл. – к.: Арт- Освіта, 2004. – 256 с.
- •Хід уроку
- •Іі. Мотивація навчальної діяльності
- •Повторення і узагальнення теми “Однорідні члени речення”
- •Ющук і.П. Рідна мова: Підручник для 8 кл. – к.: Арт- Освіта, 2004. – 256 с.
- •Хід уроку
- •Іі. Повторення і узагальнення знань
- •V. Домашнє завдання
- •Вивчити теоретичний матеріал.
- •Знайти і записати прислів’я або приказки про птахів; знайти і записати інформацію про інші природні символи. Додатковий матеріал щодо символів:
- •Підготовка до написання переказу
- •Хід уроку
- •Переказ Українські національні символи
- •Тренувальні вправи
- •1. Записати речення під диктовку вчителя, пояснити орфограми; зробити синтаксичний розбір речень; пояснити розділові знаки.
- •2. Виписати назви хліба і додати цей список тими назвами, що знають учні.
- •Картки для учнів
Підготовка до написання переказу
Урок № 8
Тема. Підготовка до написання переказу
Мета: повторити і систематизувати знання учнів про однорідні члени речення, розвивати усне й писемне мовлення; виховувати повагу до рідної культури та історії.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
Учні читають доповіді, звертаючи увагу на речення з однорідними членами і пояснюючи розділові знаки в цих реченнях
ІІ. Підготовка до написання переказу за темою “Українські національні символи” (Українська мова. 100 переказів з творчими завданнями. Державна підсумкова атестація. 11 кл. / В.І. Тихоша, Л.І. Урсуленко, А.І. Мовчун. – К.: КІМО, 2004. – 192 с.)
Завдання роздрукувати і роздати учням (див. “Завдання до переказу “Українські національні символи”):
-
Прослухати переказ.
-
Скласти план переказу.
-
Виписати з тексту однорідні члени речення.
-
Доповнити текст розповіддю про твори, в яких оспівуються національні символи.
Переказ Українські національні символи
(переказ скорочено для 8-го класу)
Ми часто кажемо: сильний, як ведмідь, гарна, як квітка; стрункий, як тополя; хитрий, як лис та ін. Тут ведмідь виступає символом сили, квітка – краси, тополя – стрункості й високого зросту, лис – хитрості.
Завдяки символам можна одним словом чи якимось знаком сказати дуже багато.
Озирнімося довкола – і ми побачимо безліч символічних позначень, які про щось повідомляють, застерігають, закликають.
Найстародавніша символіка пов’язана з могутніми силами природи. Тоді різні племена називали себе чи то синами Сонця, чи то могутньої ріки, чи то гори, чи блискавки. Часто вони проголошували своїм предком-родоначальником ту тварину, від якої залежало їхнє життя. Зображення цих “покровителів” ставали знаками роду, племені. Навіть досі часом кажуть про “британського (англійського) лева”, “галльського (тобто французького) півня”, “російського ведмедя” тощо.
Cимволами якоїсь країни, народу можуть бути і природні об'єкти. Стародавні єгиптяни обожнювали ріку Ніл, від якого залежало все їхнє життя. Для кожного вірменина священним є гора Арарат. Об’єктом поклоніння японців з правіків є священна Фудзі – діючий вулкан Фудзіяма.
А для українців найвизначнішим національним символом з-посеред природних об’єктів є ріка Дніпро-Славутич. Він пролягає через усю Україну і через усю її історію. Його оспівано в численних піснях, думах, легендах. Дніпро – національна гордість, слава України.
На українській землі є ще багато різних природних об’єктів, відомих і шанованих усім українським народом. Наприклад, гора Говерла височить у Карпатах, а знають її по всій Україні, бо це найвища гора на українській землі. Острів Хортиця нині є фактично частиною міста Запоріжжя, але це дорогий серцю кожного українця символ історії козацтва, славної Запорозької Січі.
Символом України є калина, чорнобривці, тополя і верба, соняшник.
Надзвичайно багато про Україну промовляють такі слова-поняття: козак, чумак, хлібороб, кобзар. У них відображено найголовніші сторони буття українського народу – народу-воїна, народу-трудівника, народу-співця. Варто тільки сказати: козак або кобзар – і всяк зрозуміє, що це про нас мова!
Багато славними іменами та подіями й українська історія. Нашими національними символами є прадавні першокнязі Кий, Щек, Хорив та їхня сестра Либідь, і першокнязі київські Святослав, Володимир Великий, Ярослав Мудрий, і славний співець Боян, і літописець Нестор, а в часи ближчі – славні козацькі гетьмани: Байда Вишневецький, Самійло Кішка, Петро Сагайдачний, Богдан Хмельницький, Петро Дорошенко, Іван Виговський, Іван Мазепа, Пилип Орлик, останній кошовий Запорозької Січі Петро Калнишевський, духовні поводирі наші: Петро Могила, Григорій Сковорода, Іван Котляревський, Тарас Шевченко, Іван Франко, Леся Українка і ще, й ще!..
Без них і їхніх звершень просто не було б нашого народу. Ось чому все це – наші національні світочі, наша гордість. (За Н. Бібік)
Переказ
Урок № 9
Тема. Переказ
Мета: перевірити знання учнів за темою “Речення з однорідними членами речення”; розвивати зв’язне мовлення; виховувати повагу до рідної культури та історії.
Хід уроку
І. Читання переказу
ІІ. Написати докладний переказ
ІІІ. Доповнити переказ
Завдання до переказу “Українські національні символи”
-
Прослухати переказ.
-
Скласти план.
-
Виписати географічні назви з переказу.
-
Виписати ім’я й прізвища, що зустрічаються в тексті переказу.
-
Виписати однорідні члени речення, що зустрічаються в даному переказі.
-
Пояснити поняття “символ”.
-
Дібрати синонім до слів предок-родоначальник, кобзар.
-
Усно переказати переказ за складеним планом.
-
Написати докладний переказ.
-
Доповнити текст розповіддю про твори, в яких оспівуються національні символи.
-
Скласти план до розповіді про твори, в яких оспівуються національні символи.