Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
656_Відкриті уроки.doc
Скачиваний:
19
Добавлен:
20.11.2018
Размер:
180.74 Кб
Скачать

Розгорнутий конспект уроку з української мови у 7 класі

ТЕМА: ПРИЙМЕННИК ЯК СЛУЖБОВА ЧАСТИНА МОВИ. ВИДИ ПРИЙМЕННИКІВ. ПРИЙМЕННИК ЯК ЗАСІБ ЗВ’ЯЗКУ В СЛОВОСПОЛУЧЕННІ ТА РЕЧЕННІ.

МЕТА: поглибити й закріпити знання учнів про службові частини мови, зокрема, про прийменник,

його особливості та види; формувати вміння розпізнавати прийменники в реченнях, давати

їм характеристику; вдосконалювати вміння визначати відмінкові форми іменних частин мови;

виховувати увагу й пошану до влучного, образного слова, любов до рідної землі;

розвивати увагу, пам’ять, логічне мислення та мовлення учнів.

ТИП УРОКУ: урок засвоєння нових знань, умінь і навичок з елементами повторення.

ОБЛАДНАННЯ: підручники, роздавальний матеріал – картки, тексти, схеми, зошити; робота в групах, метод „Ажурна пилка”.

ЕПІГРАФ: „… Є багато квіток запашних,

Кожна квітка красу свою має,

Та гарніші завжди поміж них

Ті, що квітнуть у рідному краї…”

Платон Воронько

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ (поділити клас на три групи, робота в малих групах)

ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ, ОГОЛОШЕННЯ ЕПІГРАФА

ІІІ. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ УЧНЯМИ НОВОГО МАТЕРІАЛУ (записати дату і тему уроку у зошит ).

  1. Актуалізація опорних знань учнів (бесіда)

  • Які групи частин мови ви знаєте? Скільки їх?

  • Чим характеризуються службові частини мови?

  • Про яку частину мови можна сказати: „При іменнику стою!”?

  • Знайдіть у нашому епіграфі до уроку службові частини мови, назвіть їх.

  1. Робота біля дошки (для 3-х учнів)

(Викликати по одному учню від кожної групи до дошки, де записані речення.

Завдання: підкреслити в реченнях службові частини мови, вказати усно, з якими самостійними частинами мови вони вживаються, вказати, чим відрізняються ці 2 групи частин мови; іншим учням – виписати прийменники зі словами, до яких вони належать, поставити питання, визначити відмінки повнозначних слів.)

1 група

2 група

3 група

  • Як не любити зими сніжно-білої на Україні моїй?

  • У сніжну ніч ялинка новорічна в душі моїй засвічує вогні.

  • В небі холод, поміж дерев снує золота осінь.

  • Хмари ходять, мов по синьому льоду.

  • По Україні, по землі з дитинства в юність вирушайте.

  • Навесні горить над степами вишнева зоря України.

(Виступи груп по швидкості виконання завдань, висновок: назвати, з якими самостійними частинами мови можуть вживатись прийменники, у формі яких відмінків вони стоять.)

  1. Робота з опорною схемою (на партах)

Виражає залежність іменника, числівника, займенника від інших слів у словосполученні та реченні

(За допомогою таблиці сформулювати визначення прийменника як частини мови, звернутись до підручника, розглянути види смислових відношень, види за походженням, приклади.)

  1. Пояснювально-розпізнавальний диктант (робота на картках)

(Завдання: у поданих словосполученнях визначити смислові відношення, які виражаються за допомогою прийменників.)

Картка №1

Розповідав про книгу, їхати на море, гуляють під дощем, ішов за правду, дерево без листя.

Картка №2

Йти до лісу, росте біля криниці, зібратися для гри, біля шостої, встав з переляку.

Картка №3

Підійшли до озера, писати про брата, заспівав від радості, браслет із бісеру, прийшов з гарним настроєм.

  • Які види прийменників за походженням використали у словосполученнях?(непохідні)

  • Назвіть кілька прикладів словосполучень із похідними прийменниками.

  1. Метод „Ажурна пилка”

(використати для вивчення видів прийменників за будовою, кожній групі – один вид;

пояснити іншим групам на прикладах, чим відрізняються прості, складні та складені прийменники.)

(Прочитати текст, списати, розставляючи потрібні розділові знаки, виділити прийменники, визначити види за будовою і синтаксичну роль прийменниково-іменникових сполучень.)

Почуття любові до Батьківщини починається з невеличких справ на благо власного міста села вулиці чи двору. Країна не може розвиватись без участі громадян у вирішенні загальнолюдських справ. Громадська діяльність передбачає що людина робить щось важливе й корисне поза межами своєї домівки місця роботи або школи. Ніхто не примушує вас до таких справ але виявляючи власну активність виконуючи щось задля своєї країни на добровільних засадах ви можете змінити життя навколо себе на краще…

- Яку роль відіграють прийменники в реченнях та словосполученнях?Спробуйте пояснити, вилучивши їх з тексту і побачивши різницю. (Зробити висновок з почутого.)

  1. Вибірково-зоровий диктант

(Завдання: попередньо підготовлені на дошці або на великому аркуші паперу прийменники відкрити учням на кілька секунд, вони мають виписати з поданих слів свою групу прийменників за будовою – прості, складні чи складені, через певний проміжок часу прийменники закриваються, і учні по пам’яті записують їх.)

Без, над, із-за, навколо, через, з, на, з-за, згідно з, край, з-поміж, поза, відповідно до, обабіч, у зв’язку з, між, у разі, задля.

ІV. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО, ПІДСУМКИ УРОКУ

Дати відповіді на питання:

  • Що нового ви дізнались про прийменник як частину мови?

  • До якої групи частин мови він належить і чим відрізняється від повнозначних слів?

  • Що таке прийменник і які його особливості ви знаєте?

  • У чому полягає його службова функція?

  • З якими самостійними частинами мови він може вживатись? Назвіть відмінки.

  • Які смислові відношення виражаються за допомогою прийменників? Наведіть приклади.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]