Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Браузер.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
18.11.2018
Размер:
68.16 Кб
Скачать

Браузер — програмне забезпечення для комп'ютера або іншого електронного пристрою, як правило, під'єднаного до Інтернету, що дає можливість користувачеві взаємодіяти з текстом, малюнками або іншою інформацією на веб-сторінці. Тексти та малюнки можуть містити посилання на інші веб-сторінки, розташовані на тому ж веб-сайті або на інших веб-сайтах. Веб-переглядач з допомогою посилань дозволяє користувачеві швидко та просто отримувати інформацію, розміщену на багатьох веб-сторінках.

Найпопулярнішими програмами браузерами сьогодні є:

 • Microsoft Internet Explorer,

 • Mozilla Firefox,

 • Google Chrome,

 • Safari,

 • Opera.

Кожний переглядач має свої відмінності в інтерпретації гіпертексту, що пов’язано з різною реалізацією рушіїв відображення та створенням пропрієтарних тегів для розширення можливостей стандартного HTML. Так, один текст може бути відтворено по різному в Internet Explorer та Mozilla Firefox. Багато Інтернет-сервісів оптимізують свої сторінки під один стандарт, віддаючи перевагу одному переглядачу (приклад Flickr з Mozilla Firefox).

Найпершим веб-переглядачем був Mosaic.

В Україні найбільш популярний браузер Opera, з незначним відставанням за ним йде Mozilla Firefox.

NCSA Mosaic

NCSA Mosaic — перший графічний веб-оглядач в світі, створений дослідниками з National Center for Supercomputing Applications (NCSA) університету Іллінойс, штат Чикаго в США. Метою створення оглядача було облегшення доступу користувачів до ресурсів ком’ютериних мереж. Перший реліз вийшов 22 квітня 1993 року. Цей оглядач популяризував використання Всесвітньої Мережі Інтернет, оскільки він мав дружній інтерфейс та давав змогу переглядати не тільки текстові, а й графічні об’єкти, слухати звук, робити закладки та ін.

Microsoft Internet Explorer 

Microsoft Internet Explorer — графічний веб-оглядач (браузер), який розробляє корпорація Microsoft.

Найперша версія побачила світ 16 серпня 1995 року. Вона була заснована на браузері Mosaic, права на який корпорація Microsoft придбала у компанії Spyglass.

Починаючи з версії 3.0, Microsoft поширювала Internet Explorer у складі операційної системи Windows, що дозволило йому швидко збільшити ринкову частку і навіть витіснити провідний колись веб-оглядач Netscape Navigator.

Серед сучасних браузерів IE відрізняється найгіршою підтримкою CSS2[Джерело?], неповною підтримкою XHTML і безліччю проблем із безпекою[Джерело?]. До виходу сьомої версії мав застарілий незручний інтерфейс.

Internet Explorer можна безкоштовно завантажити і використовувати навіть на нелегальній копії Microsoft Windows, проте ліцензійна угода дозволяє встановлювати Internet Explorer лише за наявності легальної ліцензії на операційну систему сімейства Windows.

На 2011 рік є найпопулярнішим браузером, охоплюючи близько 40% ринку, але кількість користувачів Internet Explorer стабільно знижується. Internet Explorer є найуживанішим web-браузером починаючи з 1999 року, досягнувши в 2002—2003 роках за цим показником своєї максимальної позначки в 95%; у Південній Кореї у 2007—2008 роках частка IE складала 99%. Цей показник було досягнуто внаслідок стандартизації протоколу шифрування, реалізованого лише у вигляді готових модулів, які видають громадянам (ActiveX і Nsplugin, останні більше не видаються).

Internet Explorer 1

Випущений в серпні 1995 року на основі браузера Spyglass, Inc. Mosaic. Microsoft ліцензувала браузер на умовах виплати відсотка від продажів і фіксованої суми кожного кварталу. Internet Explorer 1.0, як і Internet Explorer 2.0, випущений у листопаді 1995 року, поширення не мав.

Internet Explorer 2

Випущений у листопаді 1995 року, мав підтримку JavaScript, NNTP, фреймів і SSL. Перша версія, яку було випущено для Microsoft Windows і Mac.

Internet Explorer 3

Випущений 13 серпня 1996 року і був написаний програмістами, найнятими зі Spyglass для розробки браузера на основі Mosaic. Ця версія підтримувала CSS, плагіни ActiveX і розширення Java, можливості мультимедіа і систему контент-контролю pics, розроблену World Wide Web Consortium (W3c). Ці нововведення були значними на той час, порівняно з основним конкурентом Netscape Navigator. Поставлявся разом з Windows 95 OSR2.

Internet Explorer 4

Випущено у вересні 1997 року. Мав глибокий зв'язок з операційною системою. Код оглядача було повністю переписано. Основним нововведенням Internet Explorer 4 є технологія групових політик, що дозволяє компаніям централізовано встановлювати і контролювати доступ своїх співробітників до багатьох аспектів конфігурації оглядача. Версія 4.0 підтримувала DHTML, власні розширення Javascript, несумісні з Netscape 4.0, могла перемальовувати сторінку (наприклад, якщо за допомогою JS був доданий або прибраний елемент). IE 4.0 підтримував власну об'єктну модель документа (DOM), так звану 'document.all', яка була значно простішою і стабільнішою DOM Netscape — 'document.layers'. Internet Explorer 4.0 поставлявся в складі Windows 98. Випуск Internet Explorer 4.0 вважається початком війни браузерів.

Internet Explorer 5

Випущений 18 березня 1999 року. Вперше IE підтримував значні частини W3c DOM, а також забезпечував поліпшену підтримку CSS. Підтримка письма справа наліво (арабська мова і іврит), шрифту кегля агат, XML, XSL і можливість збереження веб-сторінок у форматі MHTML. Поставлявся разом із Windows 98 SE та Microsoft Office 2000. Версія 5.5 випущено в липні 2000 року з поліпшеним попереднім переглядом сторінок для друку, вдосконаленою підтримкою CSS і HTML і прикладним програмним інтерфейсом. Internet Explorer 5.5 поставлявся в складі Windows ME.

Internet Explorer 6

Випущено 27 серпня 2001 року, за декілька тижнів до Windows XP. У цій версії було вдосконалено DHTML, контроль вмісту, поліпшено підтримку CSS рівня 1, DOM рівня 1 і SMIL 2.0. Інтерфейс дозволяє динамічний доступ і оновлення структури і стилю документа (без обмежень). Рушій MSXML було вдосконалено до версії 3.0. Можливості: нова версія IEAK, мультимедійна панель, інтеграція з Windows Messenger, автоматична корекція розміру зображення, P3p, а також зовнішній вигляд відповідно до теми робочого столу «Luna» для Windows XP.

Internet Explorer 7

Випущено 18 жовтня 2006 року. До 26 жовтня було завантажено більше трьох мільйонів копій[. До середини січня 2007 року кількість завантажень перевищила 100 мільйонів. Нова версія відрізняється новим графічним інтерфейсом у стилі Vista Aero, підтримкою вкладок, вбудованим механізмом роботи з RSS, підтримкою alpha-каналу PNG зображень, поліпшенням підтримки стандартів W3c[, захисту від шахраїв, інтернаціональних доменних імен та ін. Ця версія IE входить до складу Windows Vista з деякими вдосконаленнями в галузі безпеки: захищений режим (виконання браузера в «пісочниці» з доступом лише до тимчасових інтернет-файлів, захист пам'яті тощо). Ця версія була першою, у якій більше не містилося коду Mosaic.

Під час встановлення застосовувався механізм перевірки легальності операційної системи, але 4 жовтня 2007 року було випущено оновлений інсталятор IE7, що не вимагає перевірки легальності копії операційної системи під час встановлення — Майкрософт відмовився від цієї практики, щоб не звужувати поле застосування свого оглядача в умовах зростаючої конкуренції.

Internet Explorer 8

Випущено 19 березня 2009 року. Працює в операційних системах XP, Vista, Server 2003 і Server 2008. У Windows 7 вбудований від початку.

Деякі з нових властивостей:

 • автоматичне відновлення вкладок після збою;

 • Activities — швидкі команди, доступні з контекстного меню: пошук в Live Search, пошук на карті, відправка поштою, переклад іншою мовою, додавання в онлайн-закладки і низка інших;

 • Webslices (веб-сервер-фрагменти) — підписка користувачів на окремі ділянки сторінок;

 • «розумний адресний рядок» — при введенні адреси браузер повертає результат, заснований не лише на URL раніше відвіданого вами сайту, але і на заголовку сторінки і інших її властивостях;

 • підсвічування доменного імені в адресному рядку;

 • приватний режим роботи Inprivate, що дозволяє заходити на сайти, не залишаючи слідів в історії браузера;

 • швидке повносторінкове масштабування (управляється натисненням клавіші ctrl і обертанням коліщатка миші);

 • підтримка Translation

Internet Explorer 9

Випущено 14 березня 2011 року. Можна користуватися в 32-х і 64-х бітових версіях тільки під Windows 7, Windows Server 2008 і вище. IE9 отримав оновлений мінімалістичний інтерфейс. Він підтримує більшість специфікацій CSS3, округлені рамки, вбудовану обробку SVG, вбудовані колірні профілі ICC, забезпечує швидшу обробку JavaScript. Також, в IE9 представлено апаратне прискорення відтворення графіки за допомогою Direct2D. Крім того, здійснена підтримка відео та аудіо тегів HTML5, а також Web Open Font Format.

Internet Explorer 10

Перша тестова збірка браузера випущена 12 квітня 2011 року, в якій до можливостей Internet Explorer 9 була додана підтримка деяких можливостей CSS3. Розробники браузера заявили, що Internet Explorer 10 буде працювати виключно з Windows 7 і Windows 8 і не буде підтримувати більш ранні операційні системи, у тому числі Windows Vista.

Mozilla Firefox

Mozilla Firefox (укр. Мозілла Файрфокс, Жар-лис, Вогнелис) — вільний безкоштовний веб-оглядач з відкритим кодом, заснований на ядрі Gecko (Проект Mozilla).

Після випуску 9 листопада 2004 версії 1.0 року одержав схвальні відгуки від багатьох видань, включно із «Форбс» [4] і «The Wall Street Journal». З більш ніж 25 мільйонами завантажень з головного сайту в перші 100 днів після випуску версії 1.0, Firefox став однією із найуживаніших програм із відкритим кодом. 19 листопада 2005 року (за 344 дні після випуску версії 1.0) Firefox було завантажено в 100 мільйонний раз. Станом на грудень 2008 Firefox має 21% ужитку в світі[5]. Зокрема, в Україні Firefox займає 2 місце після Opera по популярності серед десктопних браузерів з 33,36% користувачів на 2011 року[6]. 30 червня 2009 кількість завантажень Firefox різних версій перетнула межу в 1 мільярд[7].

Існують версії для Windows, Mac OS X, Linux, OS/2, FreeBSD, Solaris й інших операційних систем

На відміну від найбільш розповсюдженого на початок 2005 року, вбудованого в Windows веб-оглядача Internet Explorer, Firefox забезпечує вищий рівень безпеки користувача, здатний захищати його від нав'язливої реклами, має низку нових можливостей, таких як:

 • блокування спливаючих вікон;

 • відкриття сторінок у вкладках, а не в окремих вікнах;

 • додатки, що надають нові можливості, наприклад, IE Tab, ScrapBook, Firebug тощо, яких наразі існують тисячі; переважна більшість додатків розповсюджується централізовано через https://addons.mozilla.org/uk/firefox/

 • теми оформлення.

Під час розробки Firefox особлива увага приділялась підтримці стандартів W3C. Тому іноді веб-сайти, написані з порушенням стандартів у розрахунку на перегляд лише в Internet Explorer, можуть відображатись неправильно. Наразі, зокрема через поширення Firefox та інших альтернативних браузерів, такі сайти трапляються все рідше.

Firefox — лише веб-оглядач, він менший, швидший і простіший у використанні. Також Firefox надає деякі додаткові можливості, наприклад, налаштування панелі інструментів.

Додатково варто відзначити такі можливості:

 • вмонтовану панель пошуку в пошукових машинах і словниках;

 • так звані «Live bookmarks» — інтеграцію з RSS-потоками;

 • широкі можливості з налаштування поведінки та зовнішності;

 • невеликий розмір дистрибутиву (близько 7 MB для MS Windows).

Версія 4.0

Перша версія, що базується на рушію Gecko 2.0. Головні зміни:

 • Докорінно змінений інтерфейс. Вкладки в заголовку вікна, відсутність рядка меню (замінений кнопкою firefox)

 • Пошук по відкритих вкладках

 • Підтримка multitouch

 • Новий менеджер розширень, можливість встановлення розширень без необхідності перезавантаження браузера

 • Повна підтримка WebGL

 • Підтримка відеоформату WebM

 • Підтримка рендерингу сторінок за допомогою відеоакселератора

 • Більш повна підтримка HTML5

 • Новий двигунець Javascript JägerMonkey, що дає значний приріст продуктивності.

 • Вбудована синхронізація паролів (колишній проект Weave)

Після численних переносів, версія 4.0 вийшла 22 березня 2011 року. За перший день після випуску була скачана більш ніж 7 млн. разів[[28].

Швидкі релізи

Починаючи з версії 5, розробники Firefox змінили нумерацію релізів. Відтепер, реліз випускається кожні 6 тижнів, і містить невеликі зміни порівняно з попередником.

Версія 5.0

Головні зміни:

 • Додана підтримка CSS-анімації.

 • Налаштування Do-Not-Track можна знайти в налаштуваннях.

 • Поліпшення продуктивності canvas, JavaScript, пам’яті та мережі.

 • Покращена підтримка HTML5, XHR, MathML, SMIL і canvas.

 • Покращена підтримка для деяких локалізацій.

 • Покращення інтеграції з операційною системою Linux.

 • WebGL більше не підвантажує крос-доменні текстури.

 • Для фонових вкладок змінені значення setTimeout і setInterval до 1000 ms для покращення продуктивності.

 • Виправлені деякі помилки зі стабільністю та безпекою.

Версія 6.0

Головні зміни:

 • Підсвітка домена в рядку адреси

 • Підтримка останньої версії WebSockets

 • Підтримка OSX 10.7

 • Оптимізація двигунця JavaScript

Версія 7.0

Головні зміни:

 • Оптимізація використання пам’яті

 • Покращення синхронізації Firefox Sync

 • Підтримка CSS властивості "overflow: ellipsis"

 • Телеметрія

 • Підтримка Web Timing

Версія 8.0

Головні зміни:

 • Оптимізація швидкодії

 • Доданий пошук по Twitter

 • Додана підтримка HTML5-атрибута "contextmenu" для створення контекстних меню

Google Chrome 

Google Chrome — веб-переглядач, розроблений компанією Google на основі веб-переглядача з відкритим кодом Chromium та іншого відкритого програмного забезпечення. Його програмна архітектура була створена з чистого аркуша (однак використовуючи інше програмне забезпечення з відкритим кодом, у тому числі компоненти WebKit та Mozilla) з метою задоволення поточних потреб користувачів. Нова архітектура насамперед визнає той факт, що на сьогодні більшість веб-сайтів є не просто веб-сторінками, але веб-програмами. Заявленими перевагами цієї архітектури є підвищена стабільність, швидкість, безпека, а також чистий, простий та ефективний інтерфейс користувача.

Після 100 днів тестування в стадії публічної бети Google випустив версію 1.0 свого переглядача 11 грудня 2008 року.

За даними StatCounter браузер перебуває на третьому місці за популярністю у світі, а його ринкова частка в березні 2011 а становить 17,25%.

Протягом шести років головний виконавчий директор Google Ерік Шмідт не підтримував ідею про створення окремого браузера. Він вказував на те, що «Google була невеликою компанією», і що він не хотів брати участі у «болючих війнах браузерів». Після того, як засновники компанії Сергій Брін і Ларрі Пейдж найняли декількох розробників Mozilla Firefox і створили демонстрацію Chrome, Шмідт сказав: «вона була настільки хорошою, що змусила мене змінити свою думку».

Спочатку Chrome випущений тільки під Microsoft Windows, пізніше (9 грудня 2009 року) з'явилися dev-і beta-версії для операційних систем Linux і Mac OS X. Спочатку збірки для цих ОС не мали повної функціональністю аналогічних бета-версій Windows (наприклад, синхронізацією закладок), але з появою гілки 5.0 .* функціональність збірок для всіх ОС стала рівною.

У 2011 році в Google Chrome 11 був представлений новий логотип, який замінив колишній об'ємний.

Тут вы можете оставить комментарий к выбранному абзацу или сообщить об ошибке.

Оставленные комментарии видны всем.