Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Лекція 3-4 групи.doc
Скачиваний:
1
Добавлен:
16.11.2018
Размер:
2.21 Mб
Скачать

Натрію тетраборат. Бура.

Natrii tetraboras. Borax.

Na2B4O7 . H2O M.M. 381,37

В природі натрію тетраборат зустрічається у вільному стані у вигляді мінералу тинкалю, препарат отримують кристалізацією з води. Крім того, препарат одержують з борокальцитів, кип’ятять з розчином соди, відфільтровують утворений кальцій карбонат:

CaB4O7 + Na2CO3 = Ca CO3 + Na2 B4O7

З холодного фільтрату викристалізовують буру.

Властивості:

Натрію тетраборат- безбарвні прозорі кристали або білий кристалічний порошок, розчинний в 25 ч. холодної та 0,5 ч. гарячої води. В спирті не розчиняється. Водні розчини мають внаслідок гідролізу слаболужну реакцію. Проте при додаванні до водного розчину бури гліцерину реакція стає кислою внаслідок утворення гліцероборної кислоти:

При нагріванні до 75º топиться в своїй кристалізаційній воді.

Ідентичність:

  1. При внесенні крупинки бури в полум’я воно забарвлюється в жовтий колір (іон натрію);

  1. До розчину препарату додають 15% розчин K2CO3, нагрівають до кипіння, додають 4 мл розчину калію піроантимонату, знову доводять до кипіння, охолоджують у льодяній воді, при необхідності потирають стінки пробірки скляною паличкою, утворюється густий білий осад. (іон натрію):

  2. З метоксифенілоцтовою кислотою утворюється об’ємний білий кристалічний осад, що розчиняється у розчині аміаку (іон натрію):

  1. Характерною реакцією на бор є горіння її спиртових розчинів зеленим полум’ям. При цьому утворюється борноетиловий ефір.

Реакція проходить найкраще при наявності концентрованої сірчаної кислоти, яка зміщує реакцію вправо.

  1. Куркумовий папірець, змочений розчином борної кислоти та декількома краплями хлороводневої кислоти, забарвлюється при висушуванні в рожевий або червоно-бурий колір, що переходить від розчину аміаку в зелено-чорний.

Кількісне визначення:

1.Метод нейтралізації, ацидиметрія, титрований розчин 0,1М хлороводнева кислота, індикатор метиловий оранжевий, що має інтервал переходу забарвлення 3,0 (червоний) – 4,4(жовтий ). Титрування проводять до переходу забарвлення від жовтого до рожевого.

Na2B4O7 +2HCL = 4 H3BO3 + 2 NaCL

2. Алкаліметрія гліцеринових розчинів s= 1/2

Використовується як антисептичний засіб для спринцювання, полоскань і змазувань.

Зберігають препарат в умовах, що виключають звітрювання води.

Атоми елементів другої групи періодичної системи мають на зовнішній електронній оболонці 2 електрони, віддалені від ядра на значну відстань. Тому вони легко відщіпляються від атомів, які перетворюються при цьому в позитивно заряджені двохзарядні іони. У другій групі існує дві підгрупи: головна, що включає лужноземельні метали (берилій, магній, кальций, стронцій, барій, радій) та побічна підгрупа, що включає елементи (цинк, кадмій, ртуть). Елементи головної підгрупи, крім берилію і радію, мають яскраво виражені металічні властивості. Лужноземельні метали є легкими металами і мають високу реакційну здатність. Металічні властивості побічної підгрупи слабшають від цинку до ртуті.

Найбільш токсичним із елементів другої групи періодичної системи є барій в своїх розчинних сполуках, які застосовуються лише як реактиви і яди для комах та гризунів. В медицині застосовується барію сульфат, практично нерозчинна ні в одному з розчинників сіль.

Тут вы можете оставить комментарий к выбранному абзацу или сообщить об ошибке.

Оставленные комментарии видны всем.