Заняття № 5 Хімія та побут
Тема: Побутові хімікати. Мило, його склад, мийна дія. Синтетичні миючі засоби. Органічні розчинники, їх застосування.
Загальні правила поводження з побутовими хімікатами.
Мета: навчальна:сформувати поняття про побутові хімікати, мила та СМЗ, органічні розчинники, їх застосування та правила поводження з побутовими хімікатами; ознайомити студентів з рівнями структурної організації органічних речовин та з’ясувати їх значення у живій природі.
виховна: формувати шляхи творчого пошуку вирішення завдань з хімії, пізнавальний інтересу до вивчення дисципліни;
розвиваюча: розвивати наукові погляди студентів на хімію, як науку,що створює сучасні високомолекулярні сполуки та матеріали.
Тип заняття:вивчення нового матеріалу.
Основні терміни і поняття: мила, синтетичні миючі засоби, розчинники.
Наочні приладдя:
Роздавальні матеріали:
Міжпредметні зв’язки:забезпечуючі: розділи неорганічної та органічної хімії; забезпечувальні: хімія, екологія, безпека життєдіяльності;
Структура заняття:
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь студентів.
ІІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності.
IV. Вивчення нового матеріалу.
V. Закріплення нових знань і вмінь студентів.
VI.Підсумок заняття.
VII.Домашнє завдання.
Хід заняття
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності.
ІІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь (Бесіда).
-
Які речовини називаються розчинниками? На які групи за походженням їх можна поділити? (неорганічні, органічні, універсальні)
-
Що ми розуміємо під термінами «побутова хімія», «хімікати»?
-
Які хімічні засоби є у вашому житлі? З якими корисними хімікатами ви контактуєте щодня?
IV. Вивчення нового матеріалу.
Класифікація товарів побутової хімії.
- Клеї.
- Абразивні товари.
- Засоби для прання та миття.
- Засоби для чищення.
- Лакофарбові матеріали.
- Засоби по догляду за житлом, предметами домашнього побуту, садом і городом.
1. Клеї – це полімери, чи сполуки на їх основі , що застосовуються для з’єднання різних матеріалів. Дія клеїв заснована на утворенні між ними і склеюючим матеріалом адгезії - це властивість фізичних тіл прилипати до інших тіл, внаслідок чого виникає зчеплення поверхонь тіл. В склад клею входять полімери (клейкі речовини), розчинники, наповнювачі, пластифікатори і ін. Безпечність клею залежить від властивостей полімерів, розчинників, пластифікаторів та ін.
До функціональних властивостей клеїв відносять їх клеючу здатність, термічну і хімічну стійкість і універсальність. Надійність визначається довговічністю склеєних сполук, зберіганням клеїв та ін. Еластичні властивості залежать від їх кольору, прозорості, упаковки, чіткості маркіровки.
Клеї поділяють в залежності від різних ознак:
-
За призначенням :
- виробничі (для з’єднань матеріалів)
- побутові (для ремонту, склеювання).
-
За походженням клейової речовини :
- синтетичні (відрізняються високою міцністю склеювання, хімічною стійкістю, водостійкістю, здатністю склеювати матеріали, кераміку, скло). Найбільш поширеними являються наступні клеї:
- на основі полівінілхлориду – МЦ-1, ПВХ;
- на основі полівінілацетату і його похідних – ПВА, полівінілацетат;
- на основі модифікованих фенолформальдегідних смол – БФ-2, БФ-4 і ін.
- двокомпонентні – епоксидний, уретановий та ін., в які перед використанням добавляють затвердувач.
- штучні ( характеризуються стійкістю до дії води і мікроорганізмів. Це клеї на основі целюлози, крохмалю, білків і силікатів. До нітроцелюлоз них відносять клей КМЦ-Н (для приклеювання миючих і паперових шпалер), АГО, Нітроцелюлозний, Суперцемент; до крохмальних – шпалерний; до білкових – столярний, кістяний і казеїновий; до силікатних – силікатний конторський).
-
По універсальності розрізняють клеї:
- одноцільові (для склеювання паперу),
- напівуніверсальні
- універсальні (для склеювання різних матеріалів).
-
По консистенції клеї бувають:
- тверді (у вигляді гранця, порошків та ін.)
- рідкі (у вигляді розчинів, емульсій, маси).