Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

ІЕ та ЕД / ІЕ та ЕД (шпори) / Особливості промислового перевороту у Франції

..docx
Скачиваний:
8
Добавлен:
23.02.2016
Размер:
19.53 Кб
Скачать

Особливості промислового перевороту у Франції.

(з 20 – 70 рр. 19 ст.)

Повільний (довгий, затяжний) характер промислового перевороту у Франції відбувався внаслідок:

Слабкості власної інженерно-технічної думки (довгий час використовувались в основному гідравлічні двигуни, а парові були переважно на підприємствах англійських інвесторів).

Наполеонівської континентальної блокади1, внаслідок чого Франція на довгі роки була позбавлена машинних і металургійних засобів, необхідних для механізації виробничого процесу.

Слабкості розвитку пролетаризації населення (переважна більшість населення являлась дрібними селянами).

Винаходи: візерунковий верстат, машина для хімічно-механічної обробки льону, метод прискореного відбілювання тканини хлором, фарбування тканин.

Основний інтерес французької буржуазії стосувався позичково-лихварської діяльності, внаслідок ментальної особливості народу (прагнення швидкого збагачення); так виникли рантьє – люди, які не займаються виробничою діяльністю, живуть виключно на проценти з власного капіталу.

Початок 19 ст. характеризує Францію як період грюндерства – ажіотажного заснування банків, бірж, нотаріальних контор, акціонерних товариств, що супроводжувалось махінаціями та спекуляціями фінансової буржуазії, яка переважно інвестувала капітал в іноземні уряди чи у французький уряд, що приносило величезні і гарантовані прибутки (так, наприклад, було створено акціонерне товариство у Франції, яке на вимогу єгипетського уряду і на правах концесії2 (85 років) інвестувало кошти в будівництво Суецького каналу (1869-1956 рр.).

Аграрна галузь – через високі митні збори на імпортну сільськогосподарську продукцію вигравали лише землевласники-аристократи, бо вони користувались технічними нововведеннями і витримували конкуренцію із збіднілими французькими селянами та, користуючись цим, піднімали ціни на сільськогосподарську продукцію на внутрішньому ринку. Так аграрна галузь занепадала, оскільки в ній домінували збіднілі дрібні селянські господарства.

Таким чином промисловий переворот у Франції здійснювався за рахунок англійських винаходів і французькі капітали повільно перетікали з фінансової у промислову сферу.

1 В 1806р. Наполеон оголошує континентальну блокаду, з метою штучного огородження Франції та її союзників від торгівлі з Англією ( для її занепаду).

2 Концесія - право тривалого володіння і користування об’єктами державного майна іншими економічними агентами. Як свідчить світовий досвід, концесія – це компромісний вихід з ситуації, коли державі не вигідно або не можливо передати у приватну власність окремі об’єкти, а державних коштів бракує для їх ефективного використання та розвитку. В Україні прийнято Закон “Про концесії” в липні 1999р. Понад 120 країн світу використовує систему концесій.

Тут вы можете оставить комментарий к выбранному абзацу или сообщить об ошибке.

Оставленные комментарии видны всем.