Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

Hist of Uk 5 cllas / 20_5-22_

.docx
Скачиваний:
2
Добавлен:
23.02.2016
Размер:
15.57 Кб
Скачать

Дата___________________ Урок 22

Історія України 5 клас

Тема. Українська культура XVIII ст. Києво-Могилянська академія. Григорій Сковорода

Мета: дати короткий огляд розвитку культури України у XVIII ст., сформувати уявлення учнів про стан культури на прикладах діяльності її видатних діячів Григорія Сковороди і Самійла Величка; учні мають наводити приклади видатних культурних пам’яток; визначати належність зображених на ілюстраціях історичних пам’яток козацькій добі; виховувати в учнів естетичні смаки.

Обладнання: Власов В., Данилевська О . Вступ до історії України. — К .: Ґенеза, 2005; Мисан В. Вступ до історії України. — К .: Ґенеза, 2005; ілюстрації архітектурних пам’яток козацької доби; портрет Г. Сковороди.

Тип уроку: комбінований.

Поняття: «братська школа», «академія», «філософ».

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ . Актуалізація знань учнів

«Дерево дат»

Учні знімають з дерева по одному папірцю з датою, називають подію, яка пов’язана з цією датою, прикріплюють на стрічці часу, визначають століття.

«Аукціон імен»

Учні за бажанням або за викликом вчителя йдуть до дошки, де прикріплені портрети козацьких гетьманів, обирають будь-який портрет і розповідають про гетьманів:

Івана Виговського, Петра Дорошенка, Данила Апостола, Івана Скоропадського, Пилипа Орлика

(до 10 речень).

ІІІ . Мотивація навчальної діяльності учнів

Повідомлення теми та мети уроку.

ІV. Вивчення нового матеріалу

У ч и т е л ь.

З давніх часів шанували в Україні освічених людей. Цю традицію не змогли знищити завойовники.

У ХVII–XVIII ст. український народ залишався письменним і постійно прагнув знань.

Де ж можна було здобути освіту на українських землях?

Працюємо з тестом підручника

Прочитати текст про стан освіти в українських землях у XVIII ст. і скласти план до нього (Власов В., Данилевська О. Вступ до історії України. — К.: Ґенеза, 2005. — С. 125–126; Мисан В. Вступ до історії України. — К.: Ґенеза, 2005. — С. 113–115).

Працюємо з історичним джерелом

Прочитати уривок з історичного джерела й дати відповідь на запитання.

«Сідати кожен має на своєму певному місці, визначеному за його успіхи: котрий більше знає, сидіти буде на першому місці, хай би й найубогішим був; котрий менше знати буде, має сидіти на гіршому місці. Багатий над убогим в школі нічим не має бути вищий, тільки

самою наукою... Учитель повинен вчити і любити всіх дітей однаково, як синів багатих, так і сиріт убогих, і які ходять по вулиці, милостиню просячи, кожен по своїй силі навчатися може» ( Зі статуту братських шкіл).

• Про які права та обов’язки тогочасних учнів та учителів ви дізналися з цього історичного джерела?

Робота в групах

Розділити учнів на 2 групи.

1-а група. Опрацьовує матеріал про Григорія Сковороду. (Власов В., Данилевська О. Вступ до історії України. — К.: Ґенеза, 2005. — С. 128, рубрика «Жива історія»; Мисан В. Вступ до історії України. — К.: Ґенеза, 2005. — С. 115–116) і дає відповідь на запитання.

1. Чому Григорія Сковороду називають мандрівним філософом?

2. Що ви дізнались про його життєвий шлях?

2-а група.

Опрацьовує матеріал про Самійла Величка (Власов В., Данилевська О. Вступ до історії України. — К.: Ґенеза, 2005. — С. 126–127; Мисан В. Вступ до історії України. — К.: Ґенеза, 2005. — С. 116–117) і виконує завдання до нього.

1. Запишіть у зошитах 2–3 речення, що характеризують Григорія Сковороду та Самійла Величка.

2. Розкажіть 5–6 реченнями про козацького літописця Самійла Величка.

У ч и т е л ь. Величними архітектурними пам’ятками залишили про себе пам’ять будівничі тих часів.

Троїцький собор у Новомосковську, церква всіх святих Києво-Печерської лаври, Георгіївський собор Видубицького монастиря у Києві, Чернігівський колегіум, Свято-Преображенський собор у Великих Сорочинцях на Полтавщині, собор Святого Юра у Львові,

Андріївська церква в Києві. Доброчинцями й замовниками цих церков і соборів були українські державці — гетьмани, полковники, заможна козацька старшина.

Вправа на розвиток пам’яті

1. Учні розглядають та запам’ятовують архітектурні споруди.

З‑під ілюстрацій витираються або знімаються їхні назви. Проводиться конкурс, хто більш точно згадає назви архітектурних пам’яток.

2. На дошку прикріплюються ілюстрації із зображеннями сучасних споруд (можна використати зображення відомих будівель свого міста чи селища). Порівняти будівлі козацьких часів із сучасними спорудами.

V. Узагальнення та підбиття підсумків

У ч и т е л ь. Уявіть, що ви опинилися в Чернігові за козацьких часів. Де та яку освіту ви могли тут здобути?

V. Домашнє завдання

1. Читати і переповідати текст підручника (Власов В., Данилевська О. Вступ до історії України. — К.: Ґенеза, 2005. — § 17, С. 125–128; Мисан В. Вступ до історії України. — К.: Ґенеза, 2005. — § 19, С. 113–117).

2. Підготувати невеликі повідомлення за темою «Наш край».

Джерела: 1. «Усі уроки «Вступ до історії України. 5 клас».

2. Книга «Вступ до історії України. 5 клас. Дидактичні матеріали».

 

Соседние файлы в папке Hist of Uk 5 cllas