
- •Міністерство освіти і науки україни
- •Програма модулю
- •Тема 1. Вступ до політичної психології
- •Тема 2. Історія політичної психології.
- •Тема 3. Психологія влади.
- •Тема 4. Психологія політичного лідерства.
- •Тема 5. Психологія політичної діяльності.
- •Семінарсько-практичні заняття до модулю
- •Тематика рефератів до модулю
- •Тезауруси до тем за модулем
- •Структура політичної свідомості розділяється:
- •Тезаурус до теми № 2
- •Однією з найбільш давніх категорій політичної психології є поняття "Харизма".
- •Тезаурус до теми № 3 Поняття про владу в соціальних науках.
- •Тезаурус до теми № 4
- •Тезаурус до теми № 5
- •Тести до модулю "Політична психологія"
- •Пакет тьюторських завдань до модулю
- •"Політична психологія"
- •Варіанти тьюторських завдань
- •До теми № 1
- •Варіанти тьюторських завдань до теми № 2
- •Варіанти тьюторських завдань
- •Матеріали до практичних занять Матеріали до заняття № 1
- •Анкета дослідження рівня поінформованості молоді про демократію
- •Опитувальний лист для виявлення рівня політичного інтересу
- •Індикатори інтересів
- •Список груп смислових одиниць малюнків "я – влада в Україні"
- •Матеріали до заняття № 4
- •Матеріали до заняття № 5 Розвиток демократичної спрямованості особистості
- •І. Як переконливо висловити і захистити власну думку
- •Мати власну думку та висловлювати її
- •1. Позиція я вважаю, що ...
- •Іі. Чому і як треба бути толерантним
- •Про толерантність
- •Як проявляти толерантність
- •Рівні толерантності
- •Ііі. Шлях до країни демократії
- •По дорозі до демократії
- •Ви і демократія
- •Рівень демократії
- •Програма модулю„Іміджелогія (Основи pr)”
- •Тематика рефератів до модулю
- •Тезауруси до тем по модулю "Іміджелогія (основи pr)" Тезаурус до теми № 1
- •Тезаурус до теми № 2
- •Традиційна культура (a Conventional culture)
- •Тезаурус до теми № 3
- •Тезаурус до теми № 4
- •Тезаурус до теми № 5
- •IV. Підміна теми.
- •V. Маскування теми.
- •Тести до модулю "Іміджелогія (Основи pr)"
- •Пакет тьюторських завдань до модулю
- •Матеріали до заняття № 3
- •Інструкція:
- •Ключ до опитувальника:
- •Методика оцінки особливостей взаємодії глядачів з авторами у процесі перегляду телепередачі (за н.Б. Шкопоровим, 1989).
- •Додаток № 1 "Політичні конфлікти" (конфлікт між партійними блоками:
- •Порядок проведення гри:
- •Додаток № 2
- •Додаток № 2 антинаучное представление в лицах и говорить мастерицах
Матеріали до заняття № 5 Розвиток демократичної спрямованості особистості
(матеріали для роботи психолога в підлітковому та юнацькому віці) [32]
І. Як переконливо висловити і захистити власну думку
Мета
Після проведення заняття учасники й учасниці повинні вміти:
аргументовано висловлювати власну думку;
відстоювати свою позицію;
брати участь у дискусії;
оцінювати власні виступи та виступи інших.
Дидактичні засоби
Текст "Мати власну думку та висловлювати її".
Дружні поради тим, хто хоче бути переконливим.
Текст "Що таке ефективна дискусія?".
Текст "Комендантська година" для підлітків.
Хід заняття
Вступна частина
1. Запитайте, чи завжди легко висловлювати власну думку. Попросіть учасників і учасниць пригадати ситуації, коли вони, хоча і відчували, що мають сказати, однак не висловлювалися або робили це недостатньо рішуче й виразно. Це може проявлятись у їхніх стосунках із батьками, вчителями, іншими дорослими або однолітками. Виходячи з цих розповідей, запишіть на дошці причини того, чому люди не завжди можуть або здатні висловити свою думку.
Коментуючи відповіді, зверніть увагу, що інколи людям буває важко висловити свої міркування, оскільки: вони остерігаються критики з боку інших, бояться, що їх висміюватимуть або навіть покарають за висловлені власні погляди, Іноді причиною може бути ставлення до інших: небажання образити подругу, або друга суперечити їм, страх висловитись у великій групі або перед незнайомими людьми. Вмінню висловлюватись чітко, ясно і переконливо і присвячене це заняття.
2. Оголосіть тему та мету заняття.
Основна частина
3. Запропонуйте учасникам і учасницям прочитати текст "Мати власну думку та висловлювати її".
Обговоріть цей текст з допомогою закритих та відкритих питань.
4. Далі коротко поясніть важливість у житті та громадській діяльності умінь говорити переконливо і розкрийте сутність методу "Прес". Зверніть увагу на пам’ятку з роздаткового матеріалу і наведіть кілька прикладів побудови аргументації за методом "Прес".
5. Поділіть учасників і учасниць на чотири підгрупи і запропонуйте кожній з підгруп одну із тем для аргументування. Поставте перед учасниками й учасницями такі завдання:
оберіть одну із запропонованих тем для аргументованого захисту позиції або придумайте власне запитання (проблему) шкільного життя;
чи потрібна у школі шкільна форма;
чи можуть учні 9 класу самостійно, без участі батьків, вирішувати, скільки часу вони повинні витрачати на підготовку домашніх завдань і які оцінки одержувати;
чи треба надати учням школи право вибирати собі вчителя з будь-якого предмету на навчальний рік;
чи потрібно повернутись до 5-бальної системи оцінювання знань;
визначте свою позицію з цього питання словами "Так", "Ні", "Не можу визначитись, оскільки це складне для мене питання";
після обмірковування, використовуючи метод "Прес", чітко сформулюйте висловлювання щодо обраного питання (два-три аргументи), коротко запишіть його і підготуйтесь до представлення результатів роботи
6. Надайте можливість усім (переважній більшості учасників та учасниць) презентувати аргументоване виловлювання.
7. Об’єднайте учасників та учасниць у пари і запропонуйте обговорити: що таке дискусія?
Чому в житті потрібно вміти дискутувати?
8. Обговоріть результати у великому колі та порівняйте з визначенням дискусії в роздатковому матеріалі.
9. Дайте учасникам і учасницям можливість обговорити, чим визначається ефективність дискусії. Потім також порівняйте результати обговорення з текстом роздаткового матеріалу.
10. Здійсніть підготовчу роботу до проведення дискусії за такими етапами:
А. Запропонуйте учасникам і учасницям прочитати текст постанови "Про комендантську годину" та визначити основні факти.
Б. Об’єднавши учасників у пари, дайте завдання пояснити в парі своєму партнерові (партнерці) основні факти так, ніби він (вона) нічого попередньо про це не знав(ла). Другий співрозмовник ставитиме першому запитання для прояснення й уточнення отриманої інформації.
В. Попросіть пари сформулювати кілька питань для загального обговорення, звернувши увагу на визначення протилежних позицій.
Г. Обговоріть у великому колі питання, запропоновані парами, і оберіть одне або кілька, з яких проводитиметься дискусія (як варіант можливі питання: чи потрібна така постанова в нашому місті; чи порушує вона права підлітків; чи допоможе введення "комендантської години" у боротьбі зі злочинністю підлітків тощо).
Д. Запропонуйте учасникам і учасницям у парах виробити, обговорити та записати по три аргументи "за" і "проти" щодо визначеного групою питання.
11. Проведіть дискусію протягом 10-15 хв. з обраного групою питання. Перед початком нагадайте групі про необхідність дотримання критеріїв ефективної дискусії.
12. Коротко обговоріть, чи вдалося вам провести дискусію ефективно, чому?
Заключна частина
13. Запропонуйте учасникам і учасницям оцінити власну участь та участь усієї групи в дискусії в балах – від 1 до 12 (за 4 критеріями по 3 бали кожний). Обговоріть з учасниками та учасницями, як і чому саме так вони оцінили себе та групу.
Роздатковий матеріал