
- •1.2. Природа як фактор морального виховання дітей
- •1.3. Методи морального виховання дітей в освітньому процесі дошкільного навчального закладу
- •Висновки до розділу 1
- •Розділ 2. Організація роботи вихователя з морального виховання дітей дошкільного віку
- •2.1. Особливості змісту і форм роботи в днз з морального виховання дітей старшого дошкільного віку
- •2.2. Використання творів в.О.Сухомлинського в освітньому процесі днз
- •2.3. Методичні рекомендації для батьків та вихователів
- •Висновки до розділу 2
- •Висновки
- •Список використаних джерел
- •«Добрі слова - чарівні слова».
- •Бесіда на морально-етичну тему: «Що таке співчуття?»
- •Хід бесіди
- •Ігра-казка «Казка казкою, а в ній наука»
- •Хід заняття:
Бесіда на морально-етичну тему: «Що таке співчуття?»
Мета: ознайомити дітей з емоційними проявами людини; вчити враховувати почуття інших людей, уміти співчувати, співпереживати; розвивати уяву; виховувати повагу до людей.
Матеріал: картини за змістом бесіди.
Хід бесіди
Вихователь. У житті, казках, у кінофільмах люди посміхаються і плачуть, радіють і сумують. Сьогодні ми помандруємо до країни людських почуттів. А ось про яке з почуттів ми будемо говорити, спробуємо з вами зрозуміти, розглянувши цю картину.
Розгляд картини «Добрим будь – пожаліти друга не забудь».
Діти разом з вихователем розглядають її зміст.
Ситуація «Співчуття і доброта»
Вихователь пропонує дітям морально – етичну ситуацію. Діти оцінюють персонажів, їхні вчинки.
Вправа «Хто виявив співчуття»
Оцінювання дітьми поведінки песика.
Мене сварили мама з татом,
Що я, мовляв, такий – сякий,
А вірний друг мій. Пес кудлатий,
Прийшов до мене залюбки,
Довірливо у очі глянув –
І не такий я вже поганий!
Вправа «Кому ви більше співчуваєте» (робота з демонстраційним матеріалом)
Вихователь. Діти, сьогодні ми побували в країні людських почуттів, навчилися співчувати людям.
- Діти, а якщо у друга трапиться горе, об ви зробили?
- Як необхідно ставитися одне до одного?
- Ставтеся одне до одного так, як би ви хотіли, щоб друзі ставилися до вас.
Додаток В
Ігра-казка «Казка казкою, а в ній наука»
Програмовий зміст: Формувати елементарні знання, вміння і навички поведінки в різних ситуаціях, дати дітям знання про небезпечні предмети та явища довкілля, особливості стосунків між людьми. Вчити неухильно дотримуватись правил безпечної поведінки вдома, на вулиці, з іншими людьми. Розвивати обачність, обережність. Виховувати ввічливість, скромність, дисциплінованість, уважність, слухняність, почуття відповідальності за свої дії.
Матеріал: гра-лабіринт, ілюстрації.
Хід заняття:
Привітання.
Вихователь. Діти, у нас сьогодні незвичайний день. В нашу групу завітало багато гостей, а ми, як добрі господарі, повинні їх гостинно зустріти. Отож, давайте візьмемось за ручки, станемо на мить сонячними промінчиками, будемо дарувати один одному та нашим гостям тепло та хороший настрій, якого вистачить на цілий день.
Вихователь. А розпочати цей день я хочу словами «Жили-були...» чи «За синіми морями...». Де ви могли чути ці слова?
Вихователь. Чи подобаються вам казки?
Вихователь. Тож сьогоднішню нашу зустріч я пропоную провести в казковій країні, поряд з казковими героями. Але шлях до цієї країни буде нелегким. Ми будемо мандрувати ось по цих доріжках (Виставляю гру-лабіринт) і шукати безпечний вихід з цих заплутаних переходів.
Вихователь. А розпочати мандрівку та визначити місця відпочинку та зупинок нам допоможуть ось ці різнокольорові метелики, які присіли до вас на кофтинки (Перед заняттям дітям пристебнути до одягу метеликів різного кольору). Дитина чи вихователь виставляє метелики під номерами від 1 до 4. Діти рахують.
Вихователь. Отож, мандрівку розпочинають метелики під №1, які мають … (певний) колір. Виходять діти з метеликами відповідного кольору і шукають безпечний шлях до цифри 1.
Вихователь. На зупинці під №1 заховалася казка «Кицин дім».(Виставляю ілюстрацію)
… Палає будинок. Його господиня Киця благає своїх гостей врятувати їй житло. З якої казки ця сцена? Про що вона вам нагадує? (Про те, що з вогнем треба бути обережним, що жарти з ним призводять до пожежі). Чим страшна пожежа? (Очікувані відповіді дітей: від неї можуть постраждати люди, тварини, майно).
Вихователь. Господиня цього гарного будиночка була багатою і безтурботною пані. А після пожежі вона стала бідною, втратила все, що мала і тепер шукає хоч би якого прихистку. Чи прихистив її хтось?
Вихователь. Хто саме? Чи було киці соромно за свою зухвалу та жорстоку поведінку перед кошенятами?
Вихователь. Тож остерігайтеся вогню! Пам’ятайте: він може бути небезпечним! ТЕЛЕФОН ВИКЛИКУ ПОЖЕЖНОЇ КОМАНДИ - 101.
ПРИСЛІВ’Я: СІРНИКАМИ ГРАВСЯ - БІД НАБРАВСЯ.
Вихователь. На зупинці під № 2 заховалась казка «Котик і півник».
(Виставляю ілюстрацію)
Вихователь. А тепер поговоримо про таку важливу рису характеру як слухняність. Чи можна вважати слухняним Півника, який, не зважаючи на заборони Котика, таки визирнув до хитрої лисички і пропав би, якби друг не виручив його?
Вихователь. Пам'ятаєте, з якої це казки?
Вихователь. Розкажіть цю казку по-своєму.
Вихователь. Як би вона змінилася, якби змінилися характери її персонажів?
Вихователь. Який можна зробити висновок?
Вихователь. Тож ТРЕБА дослухатися до того, що радять старші, які турбуються про вас, і часто наперед знають, що може трапитися. А в цій казці Півник на мудрі поради свого вірного друга не зважив, а на лестощі Лисички піддався. А з вами ніколи такого не траплялося?
Вихователь. На зупинці під №3 заховався мультик про Віні-Пуха (виставляю картинку).
Вихователь. Ви його впізнали?
Вихователь. Як називається цей мультик?
Вихователь. На картинці ми бачимо персонажа вашої улюбленої казки в той час, коли він прийшов у гості до Кролика. Чому Кролик не був радий цьому гостю?
Вихователь. У чому ж причина? Можливо ніхто не пояснив Віні-Пухові, як треба поводити себе у гостях? Що треба бути ввічливим, чемним, не можна бути нахабою?
Вихователь. Може ви поясните йому?
Вихователь. Як би ви вчинили на його місці?
Вихователь. ТРЕБА ВМІТИ ЧЕМНО ПОВОДИТИСЬ, бути ввічливим з хазяями, треба бути гостинним, запрошувати й до себе в гості, а не тільки ходити до когось.
Подумайте, що б ви порадили ведмедику, якщо пішли у гості разом з ним.(Відповіді дітей)
Вихователь. На зупинці під № 4 заховалась казка «Колобок».
(Виставляю ілюстрацію).
Вихователь. А що б ви порадили добре знайомому всім Колобку?
Вихователь. СКРОМНІШИМ ТРЕБА БУТИ! Якби не хвалився, то не потрапив би в Лисиччину пащу! Назвіть риси характеру Колобка, які призвели до такого сумного кінця. (Задавакуватий, необережний).
Вихователь. А якою була лисиця? ( жорстокою, хитрою, підступною).
Вихователь. Тож як ми повинні поводитися з незнайомими людьми, котрі пропонують нас покатати, пригостити...?
Вихователь. Діти, я сподіваюсь, що той шлях, який ми щойно з вами пройшли, допоможе вам уникнути помилок та неправильних вчинків і зберегти своє життя та здоров’я та не забувати про чемність та вихованість.
А наша подорож добігла кінця, і ми потрапили до чудової Країни казок, де мешкають лише добрі герої, де немає зла та жорстокості. Давайте разом зробимо аплікацію «Улюблена казка» (з готових форм).