- •Факультет дошкільної освіти та практичної психології
- •Теми семінарських та практичних занять
- •Vі семестр Семінарське заняття № 1, 2.
- •Семінарське заняття № 3.
- •Практичне заняття № 5.
- •Семінарське заняття № 6.
- •Семінарське заняття № 7.
- •Практичне заняття № 8.
- •Теми семінарських та практичних занять
- •Vіі семестр Семінарське заняття № 1, 2.
- •Семінарське заняття № 3.
- •Завдання для самостійної роботи (обов’язкові)
- •Vі семестр (6 год. / 22 б.)
- •Перелік питань до заліку:
- •Завдання для самостійної роботи (обов’язкові)
- •Vіі семестр (6 год. / 24 б.)
- •Розподіл балів, що присвоюються студентам
- •Vі семестр
- •Vіі семестр
- •Основна література:
- •Додаткова література:
Семінарське заняття № 3.
Тема: Зарубіжний соціально-педагогічний досвід поч. ХХ ст. (2 год.).
Мета: ознайомлення студентів з популярними авторськими зарубіжними концепціями соціалізації особистості, виявлення їх гуманістичної спрямованості та співзвучності соціально-педагогічними проблемам сьогодення, обґрунтування можливостей та умов запровадження кращих ідей.
Хід заняття:
Соціалізація дитини в системі М.Монтессорі.
Розвиток соціальних здібностей дитини в педагогіці С.Френе.
Концепція соціалізації у вальдорфській педагогіці.
«Педагогіка доброти» Я.Корчака.
Практичне завдання: підготувати реферативні повідомлення за відповідними питаннями до участі у дискусії.
Оцінювання: 1б. – за відвідування; 1-2 б. – за усну відповідь; 1-2б. – за виконання практичного завдання.
Семінарське заняття № 4.
Тема: Сімейне виховання та домашня освіта в історії вітчизняної соціальної педагогіки (2 год.).
Мета: поглибити знання студентів щодо поглядів вчених педагогів про виховання дитини у сім’ї, про принципи, умови, напрямки та методи сімейного виховання; формувати вміння коректно і самостійно працювати з першоджерелами, творчо і критично мислити.
Хід заняття:
«Домострой», педагогічна пам’ятка ХVІ ст.. про сім’ю та родинне виховання.
Просвітителі ХVІІІ ст.. про роль і значення сімейного виховання, його сутність (Г.Сковорода, О.Радищев).
Представники педагогічної думки ХІХ ст.. про сімейне виховання (В.Бєлінський, К.Ушинський, М.Пирогов, М.Манасеїна).
Праця П.Лесгафта «Сімейне виховання дитини та її значення».
Досвід навчання і виховання дітей у різних типах сімей у ХІХ ст.. (П.Флоренський, Т.Шевченко, М.Лунін).
Практичне завдання: підготувати доповідь (користуватися матеріалами навчальних посібників з соціальної педагогіки – Ю.Василькова, В.Нікітін, - та хрестоматій) про педагогічні погляди будь-якого педагога з означеної проблеми.
Оцінювання: 1б. – за відвідування; 1-2 б. – за усну відповідь; 1-2б. – за виконання практичного завдання.
Семінарське заняття № 5.
Тема: Теорія і практика вільного виховання у вітчизняній педагогіці на поч.. ХХ ст. (2год.).
Мета: поглибити та систематизувати знання студентів у сфері потенційних і реальних можливостей вільного виховання, ознайомити з досвідом та його наслідками; формувати гуманістичне мислення, творчий підхід до сучасних проблем педагогіки ненасильства.
Хід заняття:
Передумови виникнення та сутність вільного виховання.
Вільна школа у досвіді Л.Толстого.
Концепція вільного виховання К.Вентцеля та експериментальне втілення цих ідей у практику.
Реалізація ідей вільного виховання у виховних закладах С.Шацького.
Практичне завдання: репрезентувати у вигляді власного творчого проекту теоретичний і практичний досвід будь-якого представника цього напрямку.
Оцінювання: 1б. – за відвідування; 1-2 б. – за усну відповідь; 1-2б. – за виконання практичного завдання.
Семінарське заняття № 6, 7.
Тема: Досвід соціального виховання особистості у колективі (4 год.).
Мета: розширити та поглибити знання студентів про педагогічну спадщину А.Макаренка, В.М.Сороки-Росинського, зокрема про досвід соціалізації особистості у колективі, формувати творче ставлення до нього, переконання у можливості використання плідних ідей у сучасній соціально-педагогічній діяльності.
Хід заняття:
Основні етапи педагогічної діяльності А.Макаренка.
Вчення про колектив і проблеми соціального виховання особистості.
Значення педагогічної спадщини А.Макаренка для сучасного соціального педагога.
«Республіка ШКІД» - досвід соціального виховання.
Практичне завдання: опрацювати статті А.Макаренка («Про мій досвід», «Конституція країни ФЕД», «Мета виховання», «Методика організації виховного процесу»), працю В.Сороки-Росинського «Дитячий будинок…», зробити виписки згідно плану, підготуватися до засідання круглого столу.
Оцінювання: 1б. – за відвідування; 1-2 б. – за усну відповідь; 1-2б. – за виконання практичного завдання.
Практичне заняття № 8.
Тема: Досягнення теорії і практики соціального виховання у період наукової революції ХХ ст. (2 год.).
Мета: узагальнення та перевірка знань студентів зі змістового навантаження третього модулю, підготовка до екзаменаційного випробування.
Хід заняття: виконання підсумкової контрольної роботи за темами ЗМ ІІ, які обговорювалися на попередніх семінарських заняттях.
Практичне завдання: на основі лекційних матеріалів, матеріалів навчальних посібників, результатів виконання самостійної роботи підготуватися до письмової відповіді на контрольні питання.
Оцінювання: 5б. – за виконання контрольної роботи.