Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Історія педагогіки 11.doc
Скачиваний:
1
Добавлен:
14.11.2019
Размер:
161.79 Кб
Скачать

Факультет дошкільної освіти та практичної психології

Кафедра дошкільної освіти

Робоча програма

З курсу «Історія педагогіки»

для студентів ІV курсу відділення «Дошкільна освіта»

Слов’янськ - 2011

Структура залікового кредиту курсу

Тема

Кількість годин, відведених на:

лекції

практичні заняття

самостійну роботу

Змістовий модуль І. Історія західноєвропейської педагогіки

Тема 1. Вступ до технології вивчення курсу “Історія педагогіки”.

2

2

2

Тема 2. Проблеми виховання та освіти в період давнього світу й епоху середньовіччя.

8

4

4

Тема 3. Розвиток педагогічної теорії і практики у добу Просвітництва та новий час (ХУІІ – І пол. ХІХ ст.).

10

8

Тема 4. Педагогічні системи кінця ХІХ – І пол. ХХ ст.

4

4

4

Змістовий модуль ІІ. Історія вітчизняної педагогіки

Тема 1. Виховання, писемність та освіта у найдавніші часи та добу Київської Русі. Педагогічні пам’ятки.

4

2

Тема 2. Освіта, школа та педагогічна думка у добу Українського відродження.

2

2

4

7 семестр. Усього годин

30

20

16

Тема 3. Освіта та педагогічна думка у ХУІІІ столітті.

4

2

4

Тема 4. Педагогіка, школа та дошкільне виховання у ХІХ – на поч. ХХ століття.

14

8

6

Тема 5. Школа, педагогічна думка і дошкільне виховання за радянських часів.

10

8

3

Тема 6. Відродження національної системи освіти і виховання за часів незалежності.

2

1

8 семестр. Усього годин

30

18

16

Разом:

60

38

32

Теми семінарських та практичних занять

7 Семестр

Семінарське заняття № 1, 2.

Тема: Вступ до вивчення курсу. Виникнення виховання та освіти у світовій цивілізації (4 год.)

Мета: ознайомити студентів з джерелознавчою базою навчальної дисципліни, особливостями підготовки до семінарських занять; актуалізувати знання щодо опрацювання першоджерел; вчитися аналізувати історико-педагогічну літературу; поглибити та систематизувати знання щодо витоків та причин виникнення педагогічних явищ на перших етапах існування людства, започаткувати формування професійно-особистісного ставлення до педагогічної спадщини минулого.

Хід заняття:

  1. Основні поняття курсу: предмет історії педагогіки, завдання, історіографія історії педагогіки, джерельна база, методологічна основа, структура історико-педагогічного знання.

  2. Теорії виникнення виховання.

  3. Основні риси виховання у первісному суспільстві.

  4. Спартанська та афінська системи виховання.

  5. Особливості освіти та виховання у Давньому Римі.

  6. Античні філософи про виховання та освіту.

Практичні завдання:

  1. Скласти схему шкіл Давнього Риму.

  2. Підготувати реферативні повідомлення: «Внесок Аристотеля у розвиток дошкільної педагогіки», «М.Ф.Квінтіліан про навчання та виховання дітей дошкільного віку».

Оцінювання: 1 б. – за усну відповідь на теоретичне питання; 2 б. – за виконання практичного завдання.

Семінарське заняття № 3.

Тема: Розвиток школи, виховання та педагогічних ідей у період Середньовіччя та добу Відродження (2 год.)

Мета: познайомити студентів з тенденціями розвитку освітньо-виховного процесу в означену добу, причинами зародження гуманістичних ідей, поглибити знання на основі вивчення першоджерел, формувати вміння та навички публічного виступу та участі в дискусії.

Хід заняття:

  1. Монополія релігії та церкви на освіту, науку, культуру. Система виховання та освіти в країнах Європи.

  2. Система лицарського виховання.

  3. Середньовічні університети, характерні риси організації навчального процесу, зміст освіти та методи навчання, роль у розвитку освіти, науки та культури.

  4. Епоха Відродження. Зародження гуманістичної педагогіки. Видатні педагоги-гуманісти (В.да Фельтре, Ф.Рабле, М.Монтень, Т.Мор, Т.Кампанелла та ін.).

Практичні завдання:

  1. Підготувати реферативне повідомлення про відкриття перших університетів Європи.

  2. Підготувати реферативне повідомлення про одного з педагогів-гуманістів (за вибором).

Оцінювання: 1 б. – за усну відповідь на теоретичне питання; 2 б. – за виконання практичного завдання.

Семінарське заняття № 4.

Тема: Науково-педагогічна система Я.А.Коменського (2 год.).

Мета: познайомити студентів із спадщиною засновника педагогічної науки Я.Коменського, вчити аналізувати та критично оцінювати структурні компоненти авторської педагогічної системи, її значення для подальшого розвитку педагогічної науки та практики; обґрунтовувати значення доробку Я.Коменського для сучасної дошкільної педагогіки.

Хід заняття:

  1. Життя та педагогічна діяльність Я.Коменського. Характеристика його світогляду.

  2. Основні структурні елементи педагогічної системи Я.Коменського Ідея всезагальної освіти, провідної ролі виховання у формуванні особистості людини (за матеріалами розділів 6; 9 «Великої дидактики»).

  3. Принцип природовідповідності виховання (за матеріалами розділу 16 «Великої дидактики»).

  4. Вікова періодизація та система шкіл.

  5. Аналіз «Материнської школи» як першого джерела з дошкільної педагогіки.

  6. Значення педагогічної системи Я.Коменського для подальшого розвитку педагогічної науки та освіти.

Практичні завдання:

  1. Скласти конспект 6, 9 та 16 розділів «Великої дидактики».

  2. Заповнити схему за матеріалами «Материнської школи»: загальні цілі виховання та його організація (розділ 2,3); завдання виховання та його зміст (р. 4); методи виховання – фізичного, розумового, морального (за вибором) – р.5 - 9; критерії готовності до шкільного навчання (р. 11-12).

Оцінювання: 1 б. – за усну відповідь на теоретичне питання; 2 б. – за виконання практичного завдання.

Практичне заняття № 5.

Тема: Проблеми виховання в період давнього світу, епоху середньовіччя, Відродження та на початку Нової доби (2 год.).

Мета: формування аналітичного мислення, пошукових навичок, перевірка та узагальнення знань студентів.

Хід заняття:

1. Виконання контрольної роботи або тестових завдань за попередніми темами семінарських занять.

Оцінювання: 3 б. – за виконання контрольних завдань.

Семінарське заняття № 6.

Тема: Проблеми дошкільної педагогіки в працях зарубіжних педагогів нової доби (Я.Коменський, Д.Локк, Ж.-Ж. Руссо, Й.Г.Песталоцці) (2 год.).

Мета: формувати у студентів уміння аналізувати класичні педагогічні ідеї, виокремлювати основні положення у змісті джерел, порівнювати різні педагогічні позиції, узагальнювати, оцінювати; виховувати інтерес до пошукової діяльності.

Хід заняття:

1. Порівняльна характеристика поглядів Я.Коменського та Ж.-Ж.Руссо на фізичний розвиток і виховання дитини-дошкільника.

2. Виховання дитини очима Ж.-Ж.Руссо: утопія чи реальність (за романом «Еміль, або про виховання» – кн. 1, 2).

3. Проблеми розумового виховання дітей в педагогічній теорії Я.Коменського та Й. Песталоцці.

4. Причини розбіжностей у розв’язанні питань: де, чому і як вчити дітей на думку Д.Локка та Ж.Ж.Руссо.

5. Проблеми розвитку дитячого мовлення у спадщині Я.Коменського та Ж.-Ж. Руссо.

6. Ідеї Д.Локка у роботі сучасного гувернера.

Практичне завдання:

1. Зробити попередній змістово-структурний аналіз творів педагогів, вміщених у хрестоматії, та скласти тези згідно обраної за власним бажанням теми.

Оцінювання: 1 б. – за усну відповідь на теоретичне питання; 2 б. – за виконання практичного завдання.

Семінарське заняття № 7.

Тема: Становлення суспільного дошкільного виховання у країнах Західної Європи (кінець ХУІІІ – поч.. ХІХ ст..) (2 год.).

Мета: поширити та конкретизувати знання студентів про особливості організації перших виховних закладів для маленьких дітей, специфіку їх роботи, про педагогічну систему Ф.Фребеля, засновника дошкільної педагогіки як науки.

Хід заняття:

  1. Перші дошкільні заклади Германії та Франції (Й.Базедов, Й.Оберлін).

  2. Педагогічна діяльність Ф.Фребеля. Погляди Фребеля на розвиток дитини.

  3. Ідея дитячого садка. Завдання дитячого садка.

  4. Ф.Фребель про дитячу гру.

  5. Дидактичний матеріал Ф.Фребеля.

  6. Види занять та зміст діяльності дітей у дитячому садку.

Практичні завдання:

    1. Підготувати реферативні повідомлення за пунктами плану, використовуючи матеріали хрестоматій з історії дошкільної зарубіжної педагогіки, де вміщено праці Ф.Фребеля, Й.Базедова, Й.Оберліна, для дискусії або до роботи в творчих групах.

    2. Опрацювати статті: Плеханов А., Морозов О. Создатель детского сада и основоположник дошкольной педагогики // Дошкольное воспитание. – 1995. - № 7; Борисова З. Ф.Фребель – засновник ідеї дитячого садка // Дошкільне виховання. – 2002. - № 12.

Оцінювання: 1 б. – за усну відповідь на теоретичне питання; 2 б. – за виконання практичного завдання.

Семінарське заняття № 8.

Тема: Основні напрямки зарубіжної педагогіки кінця ХІХ – поч. ХХ століття (2 год.).

Мета: познайомитися з основними авторськими зарубіжними течіями (теоріями) в педагогічній науці означеного періоду, виявити їх гуманістичну спрямованість, обґрунтувати можливості та умови запровадження кращих ідей зарубіжного досвіду у сучасній освітній практиці (на прикладі Монтессорі-педагогіки).

Хід заняття:

  1. Коротка характеристика основних напрямків зарубіжної педагогіки.

  2. Педагогічна система М.Монтессорі:

  • Творчий шлях італійського педагога;

  • Погляд на природу дитини та сутність виховання;

  • Всотуюче мислення та сензитивні періоди розвитку;

  • Поляризація уваги та нормалізація поведінки;

  • Роль та функції педагога;

  • Як створити підготовлене середовище;

  • Форми роботи з дітьми (співвідношення роботи та гри);

  • Презентація дидактичного матеріалу.

Практичне завдання: підготовка реферативних повідомлень за відповідними питаннями, матеріалів для дискусії до участі у засіданні круглого столу.

Оцінювання: 1 б. – за усну відповідь на теоретичне питання; 2 б. – за виконання практичного завдання.

Практичне заняття № 9.

Тема: Педагогічні ідеї Ф.Фребеля і М.Монтессорі у контексті розвитку сучасної дошкільної освіти (2 год.).

Мета: розвивати у студентів самостійність в аналізі та оцінці педагогічної теорії та практики, формувати порівняльно-аналітичні вміння, вміння встановлювати зв’язки між минулим та сьогоденням.

Хід заняття:

1. Виконання підсумкових творчих завдань.

Оцінювання: 3 б. – за виконання практичного творчого завдання.

Практичне заняття № 10.

Тема: Педагогічні пам’ятки та література вітчизняного середньовіччя (ІХ – ХVІІ ст.) ( 2год.).

Мета: формування уміння працювати з авторським текстом, аналізувати педагогічну літературу в історико-порівняльному аспекті, бачити наступність у розвитку педагогічної думки, обґрунтовувати власну професійну позицію.

Хід заняття:

1.Гуманістичні ідеї першої педагогічної пам’ятки Київської Русі «Повчання В.Мономаха дітям».

2. «Домострой» (ХVІ ст.) і проблема сімейного виховання.

3. Характеристика збірки «Громадянство звичаїв дитячих» Є.Славинецького.

4. Педагогічна проблематика пам’ятки ХVІІ ст. «Про виховання чад».

Практичне завдання:

1. Презентувати будь-яку педагогічну пам’ятку (за вибором) у відповідності до наступних вимог: час і причини її виникнення; характеристика змісту та педагогічних проблем, які розкриваються у роботі; вплив обраного типу літературного твору на становлення педагогічних традицій вітчизняного виховання; актуальність ідейної проблематики.

Оцінювання: 1 б. – за усну відповідь на теоретичне питання; 2 б. – за виконання практичного завдання.