- •V. Орієнтовна схема звіту практиканта
- •Vі. Орієнтовна схема щоденника психолого-педагогічних спостережень студента-практиканта
- •Назаренка Владислава Анатолійовича
- •Виховна робота.
- •VI. Робота з батьками
- •Vііі. Схема вивчення особистості учня
- •V. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу.
- •Vі. Підсумок уроку. Оцінювання.
- •Vіі. Пояснення домашнього завдання.
- •V. Актуалізація опорних знань.
- •Vі. Формування задуму висловлювання.
- •Vіі. Робота над твором-описом картини.
- •V.Підведення підсумків. Оцінювання.
- •VI. Домашнє завдання
- •Організація класу
- •Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу
- •Виразне читання поезії «Ви щасливі, пречистії зорі», обмін
- •Повідомлення учня
- •3. Робота в парах (7 хвилин) Завдання:
- •1 Пара:
- •Скласти паспорт літературного твору
- •IV. Домашнє завдання
- •Підсумок уроку
- •Оцінка учителем роботи учнів
- •II. Актуалізація опорних знань
- •«Мозковий штурм» (Слайд)
- •2. Перевірка домашнього завдання
- •2) Взаємоперевірка тестування учнями
- •3) Оголошення оцінок
- •Слово вчителя
- •IV. Етап організації і виконання плану діяльності
- •1. Слово вчителя
- •2. Слово вчителя (Слайд)
- •3. Слово вчителя:
- •5. Слово вчителя. Запитання
- •Слово вчителя
- •Слово вчителя
- •Повідомлення учня
- •9. Слово вчителя
- •11. Слово вчителя.
- •Повідомлення учня «Сучасні майстри гумору» (Слайд)
- •V. Закріплення опрацьованого матеріалу
- •VI. Домашнє завдання
- •Слово вчителя
- •VII. Підсумок уроку
- •Студента-практиканта 5 курсу ____ групи українського мовно-літературного факультету ім. Г.Ф. Квітки-Основ’яненка
- •4 Курсу _____ групи українського мовно-літературного факультету
V.Підведення підсумків. Оцінювання.
VI. Домашнє завдання
Вивчити вірші «За сонцем хмаронька пливе», «Садок вишневий коло хати» напам’ять; дібрати з інших поезій Т. Шевченка по 5 епітетів і 5 порівнянь.
Автор: учитель української мови та літератури Т.І. Маркович
Урок української літератури у 8 класі
Тема: «Леся Українка. Розповідь про життя поетеси, її мужність і силу духу. «Ви щасливі, пречистії зорі»»
Мета: поглибити знання школярів про мужню поетесу Лесю Українку;
51
проаналізувати її програмовий твір; сформувати сталий інтерес до особи письменниці і її творчої спадщини;
розвивати творчі здібності учнів, удосконалювати вміння аналізувати поетичний твір, навички виразного читання;
розвивати вміння доводити власні думки, спостереження, наводячи при цьому переконливі аргументи, власні твердження;
виховувати почуття пошани, любові до письменниці, її таланту; прищеплювати інтерес до наслідків власної праці, зацікавленість до
предмету української літератури.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: портрет Лесі Українки, відеофільм «Обличчя історії», презентація «Життя і творчість Лесі Українки», міні-бібліотечка творів поетеси, дидактичний матеріал.
Перебіг уроку
Організація класу
Підвищення емоційної готовності учнів до уроку
Слово вчителя на фоні тихої мелодійної музики
- Ми рідко думаємо про те, що природа живе з нами одним життям: вона відчуває найменші дрібниці, що з нами трапляються. Не випадково я сьогодні матеріалізувала «Дерево знань», яке сумує, коли ви не вчитеся, квітне, коли у вас виникає бажання щось дізнатися, дарує плоди, коли ви чогось навчилися.
Повідомлення теми та мети уроку
Слово вчителя
Сьогодні ми починаємо вивчення творчості видатної української поетеси Лесі Українки
Запишіть тему уроку і визначте завдання, які нам потрібно
розглянути Завдання уроку, які озвучать учні:
52
Дізнатися більше про життя Лесі Українки, про її родину та
творчість;
Проаналізувати вірш «Ви щасливі, пречистії зорі»
Завдання уроку, які доповнить учитель:
- Крім того, ми будемо розвивати вміння доводити власні думки, наводячи при цьому переконливі аргументи, власні твердження; розвиватимемо мовлення, мислення, пам’ять, творчі здібності, естетичний смак.
Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу
Слово вчителя
Щоб зрозуміти твори поетеси, я думаю, нам треба познайомитися
із її життям
Для цього я пропоную вам переглянути фільм
«Обличчя історії». Під час перегляду ви повинні закцентувати увагу на тих моментах, які не були вам відомі, а також націлити себе на складання «Сенкану» до теми «Леся Українка»
(Формула «Сенкану» на слайді, орієнтовна відповідь теж)
Леся Українка
Талановита, мужня, освічена
Знала понад 10 мов, грала на фортепіано, добре малювала, писала вірші, оповідання, підручник «Стародавня історія східних народів», займалася перекладами, керувала гуртком «Плеяда»
Жінка титанічного духу і мужності
Лариса Петрівна Косач-Квітка (Письменниця)
Релаксаційна фізкульхвилинка (квіти на фоні музики) (слайд)
Додаток Лариса Петрівна Косач-Квітка
(Леся Українка) (25.02.1871 – 01.08. 1913) поетеса, перекладачка, громадська діячка
53
Народилася 25 лютого 1871 року в містечку Новограді-Волинському Новоград-Волинський, Луцьк, Ковель, село Колодяжне, в якому з 1882
року стала постійно мешкати сім’я Косачів, – це ті місця, де минали, можливо, найкращі роки життя юної поетеси.
Мати Лесі Українки – Ольга Петрівна Косач, відома на той час українська письменниця Олена Пчілка – мала величезний вплив на доньку, сама вибрала їй високо зобов’язуючий псевдонім – Українка.
Батько – Петро Антонович Косач – був людиною передових поглядів, за що ще в студентські роки його виключили з Петербурзького університету.
Писати дівчина почала ще й не досягнувши десятирічного віку. Вірш «Надія» позначено 1880 роком, а вже через декілька років поетичні публікації, підписані промовистим псевдонімом Леся Українка, почали з’являтися в пресі регулярно.
У 1894 році родина поетеси поселяється в Києві. Серед людей, з якими Леся Українка постійно спілкується, – Микола Лисенко, Михайло Старицький, інші видатні представники української інтелігенції. Добрі взаємини склалися і підтримувалися з Іваном Франком, Михайлом Коцюбинським.
У 1899 році поетеса вперше зустрічається з Ольгою Кобилянською, дружба з якою матиме благотворний вплив на творчість обох письменниць.
Починаючи з 1903 року, коли здоров’я Лесі Українки погіршилося, вона майже постійно живе в Грузії. Саме хвороба була причиною того, що поетесі доводилося постійно їздити з надією віднайти те чудодійне місце чи ліки, які позбавили б її від щоденних фізичних тортур. Лікувалася вона в Болгарії, Італії, Єгипті.
І серпня 1913 року в невеличкому грузинському містечку Сурамі відходила у вічність Леся Українка – великий поет України і жінка з трагічною долею.
54
3. Робота над віршем
