Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
літ.чит 1 сем.(1).docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
229.39 Кб
Скачать

I. Організаційний момент

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Робота над скоромовкою

Біля баби баба сіла. Бубуніла з півгодини

Баба бабі бубуніла. Баба бабі про новини.

2. Розпитування за складовою таблицею

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

  1. Конкурс «Хто краще прочитає вірш»

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

Дощик, сонячний і хлібний,

Спить у лагідній хмаринці.

А. Костецький

— Яка картина постала у вашій уяві під час читання поетичних рядків?

— Якими незвичайними ознаками поет наділив дощ і хмаринку?

— Поет Леонід Глібов також писав про дощ і хмари. З його твором ми сьогодні

ознайомимося.

V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Біографічна довідка

— Народився Л. І. Глібов 1827 року на Полтавщині. Його дитинство минуло

на березі річки Хорол, у мальовничому селі Горби. Батьки не цуралися народних звичаїв. Маленького Леоніда батьки звали Льолик. Він був веселим

і жвавим хлопчиком, що дуже любив рослини і квіти. Удома охоче доглядав

за квітами. Його прозвали жартома «квітчастим королем». Коли знайомі чи родичі зустрічали хлопчика, то так і вітали його: «Здоров був, Льолику, квітчастий король». До школи Льолик спочатку не ходив, а вчився вдома. Учителькою була мати Орина Гаврилівна, культурна, освічена жінка. У 13 років Леоніда віддали до гімназії у Полтаві. Він швидко потоваришував з учнями. Але, уперше відірвавшись від дому, він так занудьгував, що йому снилася рідна оселя. Ця туга вилилась у перший вірш, над яким він старанно вивів назву «Сон».

Понад 50 творів написав він для маленьких читачів. З-поміж них є загадки,

вірші, байки, акровірші.

2. Робота над акровіршем

Акровірш — віршована загадка, відгадка якої складається з початкових

літер усіх рядків.

— Прочитайте і розгадайте акровірш (запис — на дошці).

Лиха зима сховається,

А сонечко прогляне,

Сніжок води злякається,

Тихенько тануть стане, —

І здалеку бистресенько

Вона до нас прибуде,

Кому-кому любесенько,

А діткам більше буде.

Фізкультхвилинка

3. Опрацювання твору Л. Глібова «Загадка» (с. 26-27)

1) Виразне читання загадки вчителем до слів «... і потяглась кудись за гай».

— Чи здогадалися ви, про яку саме бабусю Гасю йдеться у загадці?

2) Словникова робота.

Чимчікувати — іти швидко, поспішно, часто ступаючи.

Баштанник — сторож на баштані або його власник.

Баштан — ділянка поля, на якій вирощують дині, кавуни.

Курінь — легка будівля на городах, баштанах.

3) Читання загадки учнями «ланцюжком» за строфами.

4) Гра «Хто швидше?».

— Знайдіть і прочитайте речення, у яких ужито слова, що є на картках-блискавках.

Слова: чудна, взялася, дідок, застукаю, прозвать, нашкодить.

5) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання. Спостереження за

мовою твору.

— Прочитайте виділені слова. Чому автор використав саме їх?

— Поясніть вислів «чуба намне».

— Прочитайте перше речення твору. Як ви розумієте слово гладуха?

— У яких рядках вірша-загадки автор висловив своє ставлення до бабусі Гасі? Прочитайте.

— Прочитайте народну загадку.

• Була собі баба Гася, як прийде — всі скачуть, як довго ж нема — плачуть.

— Чим загадка Леоніда Глібова відрізняється від народної?

— Продовжте низку слів, якими можна назвати хмару: темна, сива...

6) Гра «Заєць — вовк».

Учні читають вірш парами («заєць» утікає, «вовк» намагається його наздогнати).

7) Робота за ілюстрацією.

— Знайдіть рядки вірша, до яких художник намалював малюнок.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— З яким твором ознайомилися на уроці?

— Хто є автором вірша-загадки?

— Що ви дізналися про Леоніда Глібова?

— Що таке акровірш?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Читати виразно вірш-загадку. Намалювати малюнок. Підготувати запитання

до прочитаної загадки.

Урок Дата

Тема: ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ЖИТТЯМ І ТВОРЧІСТЮ СТЕПАНА ЖУПАНИНА.НАТАЛЧИНА ПРИГОДА

Мета: удосконалювати техніку читання поетичних творів; формувати читацьку самостійність; ознайомити з творчістю Степана Жупанина; розвивати вміння ділитися своїми враженнями про прочитане; виховувати почуття дружби.

Хід уроку:

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]