- •Курсовий проект
- •1. Вибір електродвигуна та кінематичний розрахунок приводу
- •2. Розрахунок закритої прямозубої циліндричної передачі
- •3. Проектний розрахунок валів редуктора
- •4. Конструктивні розміри шестерні і колеса
- •4.1.Шстерня.
- •5.Конструктивні розміри корпуса і кришки редуктора
- •6. . Перший етап ескізного компонування
- •7. Підбір підшипників валів редуктора
- •8.Перевірочний розрахунок веденого валу
- •9. Другий етап ескізного компонування.
- •11. Добирання муфти.
- •11. Підбір шпонок і перевірочний розрахунок шпоночних з’єднань
- •12.Вибір мастила зубчастого зачеплення і підшипників.
- •13.Порядок збирання
1. Вибір електродвигуна та кінематичний розрахунок приводу
1.1. Визначаємо загальний механічний ККД приводу:
η=η1
η2
;
де η1 - ККД муфти;
η2 - ККД редуктора;
η3 –ККД пари підшипників;
-ККД цепної передачі.
За табл. 1.1.(2) приймаємо : η1=0,98; η2=0,99; η3=0,98; =0,95.
Тоді η=0,98 0,993 0,98 0,95=0,89.
1.2.Визначаємо необхідна потужність:
.
1.3.Попередньо призначаємо значення передаточних чисел щаблів передачі.
За табл.1.2(2) приймаємо для цепної передачі U2=3; для зубчастої – U1=3.
1.4. Загальне передаточне число:
U=U1 · U2=3 · 4=12.
1.5.Визначаємо орієнтовне значення частоти обертання валу електродвигуна:
nдв.=n3 · U=100 ·12=1200 об/хв.
1.6.Вибір електродвигуна
За табл. 18.36(2) приймаємо електродвигун типу 112МА6, у якого
Рдв.=3 кВт, nдв.=955 об/хв.
1.7. Визначаємо загальне передаточне число:
.
1.8. Розбиваємо передаточне число по окремим передачам.
За ГОСТ 21426-75 приймаємо для зубчастої передачі U1=4, тоді для цепної передачі:
.
1.9.Частота обертання валів приводу:
Розходження відповідає заданому.
1.10. Визначаємо потужності на валах приводу:
Р1=2,9кВт;
1.11. Обертальні моменти:
Рис.1. Кінематична схема приводу
2. Розрахунок закритої прямозубої циліндричної передачі
2.1. Вибираємо матеріал коліс і призначаємо термічну обробку:
За табл.. 3.3(5) вибираємо: сталь 45.ГОСТ 1050-88, термообробка – поліпшення до твердості: шестерня 230HB, зубчасте колесо 210HB.
2.2. Визначаємо допустимі контактні напруження за формулою:
,
де
нlіmв
-
границя контактної витривалості при
базовому числі циклів в навантаження.
За табл.. 3.2(5) приймаємо:
(МПа),
КHL- коефіцієнт довговічності, при довготривалій роботі КHL=1,
(SH) – коефіцієнт безпеки, для нормалізованої та поліпшеної сталі(SH)=1,1...1,2. Приймаємо (SH)= 1,15.
Тоді:
Тоді:
2.3. Визначаємо допустимі напруження згину за формулою:
,
де
–
границя
згинальної витривалості при базовому
числі циклів навантаження.
За табл. 3.9.(5) =1,8 НВ.
Тоді для шестерні і колеса:
=1,8
·230=414МПа;
=1,8
·210=378МПа.
КFL – коефіцієнт довговічності.
При навчальному проектуванні для довготривалої роботи КFL=1,0.
[SF]- коефіцієнт безпеки:
[SF]= [SF]'[SF]",
де[SF]' – коефіцієнт, що враховує нестабільність властивостей матеріалу зубчастих коліс. Для поліпшеної сталі[SF]'≤ 350НВ. [SF]'=1,75.
[SF]"- коефіцієнт, що враховує спосіб отримання заготівки, для поковок і штамповок [SF]"=1,0.
Тоді:
(SF)=1,75·1,0=1,75
Допустимі загальні напруження:
2.4.Визначаємо міжосьову відстань за формулою:
аW
= 49,5(U1+1)
.
За ГОСТ 2185-66 міжосьова відстань приймається стандартною.
ΨВа – коефіцієнт ширини вінця колеса. ΨВа=0,25 – для прямозубих передач.
КНВ = коефіцієнт нерівномірності розподілу навантаження між зубами.
За табл.3.1[5] для несиметричного розташування коліс ( за рахунок дії консольної сили ) і твердості < 350НВ приймаємо КНВ=1,2.
Тоді:
мм
За ГОСТ 2185-66 вибираємо стандартне значення аw=140мм .
2.5.Визначаємо нормальний модуль зачеплення:
тп=(0,01...0,02) ·140=1.4... 2,8мм.
За ГОСТ приймаємо стандартне значення тп=2 мм
2.6. Визначаємо число зубів :
шестерні
Z1=
приймаємо Z1=28;
сумарне
число зубів
;
колеса: Z2=ZΣ - Z1 = 140 – 28=112.
2.7. Визначаємо ділильні діаметри:
шестерні : d1=mn · Z1=2·28=56мм;
колеса : d2= mn · Z2=2·112=224мм.
2.8.Визначаємо діаметри виступів :
шестерні : d а1= d1+2 mn= 56+2·2=60мм;
колеса : dа2= d2+2 mn= 224+2·2=228мм.
2.9.Визначаємо
діаметри западин :
шестерні : d f1= d1 - 2,5 mn= 56 - 2,5 · 2 =60мм;
колеса : df2= d2 -2,5 mn=224 - 2,5 · 2=219мм.
2.10.Перевірка міжосьової відстані:
.
2.11.Визначаємо ширину колеса:
в2= Ψва · аW = 0,25·140 = 35мм.
За табл. 18.1[2]приймаємо в2= 30мм.
Шестерні : в1= в2+5= 30+ 5= 35мм.
За табл. 18.1[2]приймаємо в1=35мм.
Коефіцієнт ширини шестерні за діаметром:
Ψвd=
.
2.12. Сили, що діють в зачепленні:
колова
:
;
радіальна:Fr=Ft ·tg αW, αW=20 ˚;
Fr=1035 ·tg 20 ˚=376,7H.
Рис. 2. Схема сил, що діють в зачепленні прямозубої передачі.
2.13. Колова швидкість коліс :
.
При даній швидкості призначаємо восьму степінь точності виготовлення передачі.
2.14. Перевірка контактної міцності передачі:
=
,
де КН – коефіцієнт навантаження,
КН=
,
де
–
коефіцієнт, що враховує нерівномірність
розподілення навантаження між зубами;
– коефіцієнт,
що враховує нерівномірність розподілення
навантаження по ширині вінця;
–
коефіцієнт
динамічності. За табл. 3.6.(5) приймаємо,
що
=1,05;
За табл. 3.4(5) приймаємо =1,09;
За табл. 3.5 (5) приймаємо =1,06.
Тоді:
КН= 1,09 ·1,06 ·1,05=1,21.
Тоді:
=
.
Отже,
<
=
376,4МПа <
426,1 МПа, тобто передача недовантажена;
Недовантаження
складає :
,
що допустимо.
2.15. Перевірка міцності зубів на згин :
=
-
коефіцієнт форми зуба,
-
коефіцієнт
кута нахилу зубів,
-
коефіцієнт
перекриття.
За ГОСТ 21354 – 75вибираємо 1=3,80 і 2= 3,60. Для прямозубих коліс =1,0.
Приймаємо в навчальних цілях =0,92.
КF=
,
де
-
коефіцієнт,
що враховує нерівномірність розподілення
навантаження по ширині вінця.
-
коефіцієнт
динамічності.
За табл. 3.7.(5) при несиметричному розташуванні коліс приймаємо =1,12. За табл. 3.8.(5)приймаємо =1,25.
Тоді:
КF=1,12·1,25=1,4.
Знаходимо відношення:
для
шестерні:
;
для
колеса:
.
Подальший розрахунок проводимо для зубів колеса:
=
;
<
=216МПа,
перевірка виконується.
