
- •1 Група
- •2 Курс магістратури
- •Тренінг «Захисти себе сам» Профілактика наркотичної залежності
- •Міні-Лекція (5 хв.) на тему наркотичної залежності.
- •Вправа «Причини наркоманії» (15 хв).
- •Вправа «Молекули» (5 хв.)
- •Брейн-шторм «Що я знаю про наркотики?» (7 хв.)
- •Міні-лекція про наркотики і їх вплив на людину (8 хв.)
- •Вправа «Привітання на сьогодні» (5 хв.)
- •Вправа «Як відноситься до себе наркоман» (10 хв.)
- •Вправа «Чарівна рука» (10 хв.)
- •Вправа «Групове гудіння» (5 хв.)
- •Вправа «Метафоричний автопортрет» (10хв.)
- •Вправа «Якщо мені запропонують наркотики я відмовлюсь, тому що я впевнений в собі і …» (5 хв.)
- •«Компліменти» (5хв.)
- •Вправа «Продовжіть речення» (10 хв.)
- •Вправа «Міняються місцями» (5хв.)
- •Вправа «Ваша здатність до щирості» (5 хв.)
- •Вправа «Спасибі!» (5 хв.)
- •Вправа «Міняються місцями» (5хв.)
- •Вправа «Групове гудіння» (5 хв.)
- •Обговорення історії (дискусія)(10 хв.)
- •Підбиття підсумків заняття «4 зупинки» (5хв.)
- •5. Цілепокладання (Айвазян л., Мирончак к.)
- •Вправа «Привітання на сьогодні» (5 хв.)
- •Вправа «Молекули» (2 хв.)
- •«Планування майбутнього»(10хв.)
- •Вправа «Як використовувати?..» (8 хв.)
- •План проведення Заняття № 1 (Кармазь а.)
- •Заняття № 2 (Кармазь а.)
- •Заняття №3 (Рахубовська х.)
- •1. Організаційна частина.
- •2.Міні-лекція на тему «Наркоманія та її наслідки».
- •3. Підведення підсумків заняття.
- •1. Організаційна частина.
- •2. Розминка. Вправа «Перебудова».
- •3. Основна частина.
- •4. Підведення підсумків заняття.
- •Хід заняття:
- •1. Організаційна частина.
- •2. Розминка. Вправа «Бджоли та змії».
- •3. Основна частина.
- •4. Підведення підсумків заняття.
- •Заняття №6 (Волкова л.)
- •Хід заняття:
- •Тест «чи вмієте ви вести здоровий спосіб життя?»
- •Психокорекційна програма для роботи з агресивними дітьми
- •Критерії добору учасників
- •Загальний час реалізації програми
- •Зміст занять
- •Заняття №1
- •1. Вправа «Сніжний ком»
- •2. Вправа «Чудо-речі»
- •3. Вправа «Бувай!»
- •Заняття № 2
- •1. Вправа «Незвичне привітання»
- •2. Вправа «Лайка овочами»
- •3. Вправа: «Ні! Так!»
- •4. Вправа «Аплодисменти»
- •5. Зустріч з батьками
- •1. Мета: привітатись (або познайомитись) один з одним.
- •2. Мета: познайомитись з 6 основними емоціями: радість, здивування, страх, гнів, горе.
- •3. Мета: закріпити пройдений матеріал про емоції.
- •4. Мета: попрощатися.
- •2. Мета: навчити дітей проявляти емоції та закріпити мімічні та пантомімічні їх прояви.
- •3. Мета: навчити дітей розрізняти емоції інших людей.
- •4. Мета: попрощатися.
- •1. Мета: навчитись контролювати своє спілкування з іншими не підвищуючи голос.
- •3. Мета: зняти напругу після активних вправ.
- •4. Мета: попрощатися.
- •2. Мета: навчитись контролювати своє спілкування з іншими.
- •3. Мета: зняти напругу після активних вправ.
- •4. Мета: попрощатися.
- •Заняття №1 45 хв.
- •Заняття № 2.
Вправа «Як використовувати?..» (8 хв.)
Опис. Всі учасники діляться на міні-групи по 3-4 чоловік. Група отримує наступну інструкцію: «Під час занять ми одержали багато знань і навичок, ціль яких - полегшити наше життя на робочому місці. Але тільки ви самі можете прийняти рішення щодо того, що саме і як використовувати в реальному житті і які зміни ви плануєте зробити. Після того як ви накидаєте ідеї, одна людина від кожної команди має виступити й розповісти всім про те, що ви придумали».
План проведення Заняття № 1 (Кармазь а.)
Мета: первинне знайомство з групою, створення позитивної мотивації, що налаштовує на подальшу роботу, і шанобливо-довірчої атмосфери між учасниками групи, а також освоєння технік з саморозкриття і самоприйняття.
Хід заняття
Вступне слово ведучого
На початку тренінгу ведучий вітає групу і коротко представляється – як звуть ведучого, ким працює і чим професійно займається тощо. Потім висловлює своє приємне враження, про групу сказавши їй якийсь комплімент, наприклад: «Я вас ще не знаю досить добре, але мені здається ви дуже цікаві і веселі хлопці», продовживши висловлюванням про те, як ведучий радий цій зустрічі і майбутній спільній роботі. Ведучий коротко промовляє тему і майбутні завдання перед групою і називає постійне місце, періодичність та час зустрічей. І просить на бейджиках вказати всіх своє ім'я так як вони хочуть, щоб їх називали.
Потім робить запит на зворотний зв'язок від групи на предмет розуміння раніше отриманої інформації, наприклад, питанням: «Чи все зрозуміло, про що я зараз говорив чи може є необхідність щось уточнити?».
Після невеликої паузи, впевнившись, що все зрозуміло, ведучий продовжує роботу.
Час: 5 хвилин.
Встановлення правил
Але перш, ніж ведучий переходить до реалізації першої раніше означеної задачі, необхідно задати правила, за якими група буде працювати протягом всього тренінгу.
Ведучий говорить: «Для того, щоб ми могли разом попрацювати нам необхідні правила і норми поведінки, щоб проведений час тут приносив задоволення і користь. У мене є готовий список цих правил, але за побажанням групи його можна змінити ».
Список правил:
1. Уважно слухати один одного.
2. Говорити по черзі.
3. Поважати думку один одного.
4. Я - висловлювання.
5. Безоцінність суджень.
6. Активність.
7. Правило «стоп».
8. Конфіденційність.
Ведучий також не забуває пояснити значення конфіденційності, Я-висловлювань, що може викликати складнощі у членів групи. Після того як правила обговорюються, пояснюються і коригуються, вони записуються на ватман і закріплюються на видному місці. Доступ до цих правил повинен залишатися для всіх членів групи впродовж всієї роботи.
Час: 7 хвилин.
Розігрів. Вправа № 1. «Поміняйтесь місцями»
Мета – розігріти групу і почати знайомити її учасників.
Необхідний матеріал – наявність стільців розставлених по колу.
Процедура проведення – учасники сидять на стільцях у колі. Ведучий виходить на середину кола і говорить фразу: - «Поміняйтеся місцями» ті, хто ... (Вміє смажити яєчню) ». В кінці називається будь-якої ознака чи вміння. Завдання тих, хто володіє даними умінням або ознакою помінятися місцями. Завдання ведучого - встигнути сісти на будь-яке місце, що звільнилося. Той, хто не встиг сісти, стає новим ведучим.
Психологічний ефект – група розігрівається і створюються умови для того, щоб краще пізнати одне одного, зрозуміти як багато спільного, підвищити зацікавленість учасників один до одного.
Час: 5 хвилин.
Розігрів. Вправа № 2. «Кульки»
Мета – продовжити розігрів групи з елементами згуртування.
Необхідний матеріал – 3 повітряні кульки на кожну підгрупу.
Процедура проведення – учасники, які об'єдналися у три групи випадковим чином, наприклад, розрахувавшись на перший, другий, третій. Отримують завдання: спочатку як можна швидше надути 3 повітряних кульки, а потім домогтися, щоб вони лопнули, затиснувши їх між своїми тілами. При цьому не можна наступати на них, використовувати будь-які гострі предмети, нігті, деталі одягу.
Психологічний ефект – згуртування групи, а також часткове подолання просторових бар'єрів між учасниками.
Час: 5 хвилин.
Вправа № 3.
Мета – визначити індивідуальний рівень самоприйняття і самосхвалення кожним учасником групи.
Необхідний матеріал – перелік індикаторних тверджень, аркуш паперу і ручка.
Процедура проведення – ведучий повільно і чітко зачитує 12 індикаторних тверджень, а учасники в цей час на листку позначають собі, що вони ще недостатньо добре володіють, чого не вистачає, а де співпабає, просто ставлять плюс. По закінченню цієї вправи ведучий просить подивитися уважно кожен у свій листок і порахувати кількість відсутніх тверджень, якщо їх більше трьох значить, є точно над чим працювати. Листочки залишаються в учасників, і оголошувати результати не треба. Кожен робить для себе висновок сам.
Психологічний ефект – кожен учасник сам нікому не афішуючи може визначити власний рівень самоприйняття і самосхвалення і особисто переконатися в необхідності подальшої роботи.
Час: 5 хвилин.
Вправа № 4. «Хто Я?» Частина 1.
Мета – налаштувати учасників на подальший самоаналіз і процеси самопізнання, саморозкриття.
Необхідний матеріал – аркуш паперу і ручка.
Процедура проведення – ведучий тренінгу просить учасників впродовж 1-2 хвилин подумати і написати не менше 10 тверджень про себе. Потім кожен учасник по годинникової стрілки, по колу зачитує з цього списку ті твердження або характеристики, які він може зараз виголосити на групу. По закінченню ведучий резюмує, що незважаючи на те, що є деякі схожості все ж кожна людина індивідуальна.
Психологічний ефект – учасник визначає свої психологічні характеристики частина з яких робить його індивідуальним.
Час: 7 хвилин.
Вправа № 5. «Мої негативні якості»
Мета – за допомогою цієї вправи кожен учасник зможе зрозуміти, що саме йому заважає в процесі самоприйняття, що саме він у собі не схвалює.
Необхідний матеріал - аркуш паперу і ручка.
Процедура проведення – ведучий просить учасників написати не менше п'яти тих якостей чи характеристик, які нам не подобаються в собі. Потім кожен учасник по годинникової стрілки, по колу зачитує з цього списку ті твердження або характеристики, які він може зараз виголосити на групу не менше двох. По закінченню ведучий просить об'єднається в підгрупи за подібністю цих якостей, наприклад, у трьох учасників прозвучала така якість як запальність, значить ці учасники об'єднуються в одну підгрупу. Це необхідно для наступної вправи.
Психологічний ефект – кожен учасник прояснить для себе свої негативні якості, характеристики і знайде собі в цьому союзників.
Час: 3 хвилини.
Вправа № 6. «Мінус звертаємо в плюс»
Мета – подивитися на свої негативні якості, що не приймаються, з іншого боку.
Необхідний матеріал – аркуш паперу і ручка.
Процедура проведення – ведучий пропонує об'єдналися підгрупах разом подумати і записати кожен для себе свої негативні якості в 4 колонки. Перші 2 колонки, коли ця якість у нас є, то які плюси і мінуси ми від нього отримуємо. Останні 2 колонки, якщо уявити, що ця якість зникло, то які тоді плюси і мінуси у нас з'являються. Наприклад, уразливість.
Якість є у нас - плюси. Якість є - мінуси. Якості немає - плюси. Якості немає-мінуси. Наприклад, обережна, менш довірлива. Довго пам'ятаю образу. Стану більш відкриттю, довірливою. Стану менш обережною, моєю довірою зможуть зловживати.
Після того як таблички будуть заповнені кожна підгрупа ділиться своїми враженнями та новим досвідом. Ведучий резюмує все сказане і підводить до того, що іноді наші негативні якості в різних ситуаціях можуть нас навпаки захищати і застерігати.
Психологічний ефект – побачивши свої негативні якості в новому світлі, учасник, можливо задумається про те, що можливо не варто від них позбавлятися зовсім, а лише контролювати і проявляти лише в деяких ситуаціях. Це дозволить, в якійсь мірі, прийняти саму сторону, що ми не приймаємо в собі.
Час: 7 хвилин.
Підбиваємо підсумки першого заняття
Ведучий підводить підсумки першого заняття - промовляючи коротко про те, що відбувалося на тренінги, з чим попрацювали впритул і звертається до групи з проханням поділитися враженнями про виконану роботу.
Мова ведучого: Ми сьогодні дуже активно, бадьоро і плідно попрацювали і напевно відчуваємо приємну втому. Сьогодні ми заново познайомилися з собою і навіть розглянули свої негативні сторони, що дуже не легко дається, але у нас вийшло, ми зробили це.
Можливо, хтось хоче поділитися своїми враженнями, що нового він дізнався, на які питання знайшов відповідь або навпаки?
Після того як бажаючі висловилися, і група, готова до завершення першого заняття, група стає в коло кладе один одному руки на плечі. Вітально дивиться один на одного й прощається.
Час: 3 хвилини.