
- •Хід уроку
- •Iі. Мотивація навчальної діяльності учнів
- •Iіi. Вивчення нового матеріалу
- •6. Writing
- •Хід уроку
- •6. Writing
- •8. Speaking
- •Хід уроку
- •5. Speaking
- •6. Writing
- •7. Speaking
- •Хід уроку
- •6. Speaking
- •7. Reading
- •Хід уроку
- •I’m glad to see you. (я рада вас бачити.)
- •Iі. Мотивація навчальної діяльності учнів
- •Iіi. Вивчення нового матеріал
- •4. Writing
- •5. Speaking
- •Хід уроку
- •I’m glad to see you. (я рада вас бачити.)
- •Iі. Мотивація навчальної діяльності учнів
- •Iіi. Вивчення нового матеріал
- •Хід уроку
- •I’m glad to see you. (я рада вас бачити.)
- •Iі. Мотивація навчальної діяльності учнів
- •Iіi. Вивчення нового матеріал
- •4. Reading
- •Хід уроку
- •I’m glad to see you. (я рада вас бачити.)
- •Iі. Мотивація навчальної діяльності учнів
- •Iіi. Вивчення нового матеріал
- •3. Reading
- •4. Writing
- •6. Speaking
- •Хід уроку
- •Iіi. Вивчення нового матеріал
- •5. Reading
- •7. Reading
- •8. Speaking
- •Хід уроку
- •Iіi. Вивчення нового матеріал
- •5. Speaking
- •6. Reading
- •Хід уроку
- •Iіi. Вивчення нового матеріал
- •Хід уроку
- •Iіi. Вивчення нового матеріал
- •5. Speaking
- •Хід уроку
- •I’m glad to see you. (я рада вас бачити.)
- •Iі. Мотивація навчальної діяльності учнів
- •Iіi. Вивчення нового матеріал
- •Speaking
- •4. Speaking
- •5. Speaking
- •Хід уроку
- •I’m glad to see you. (я рада вас бачити.)
- •Iі. Мотивація навчальної діяльності учнів
- •Iіi. Вивчення нового матеріал
- •4. Writing
- •Хід уроку
- •I’m glad to see you. (я рада вас бачити.)
- •Iі. Мотивація навчальної діяльності учнів
- •Iіi. Вивчення нового матеріал
- •2. Writing
- •4. Writing
- •Хід уроку
- •Iіi. Вивчення нового матеріал
- •Independent schools
- •6. Speaking
- •Хід уроку
- •I’m glad to see you. (я рада вас бачити.)
- •Iі. Мотивація навчальної діяльності учнів
- •Iіi. Вивчення нового матеріал
- •Хід уроку
- •Iіi. Вивчення нового матеріал
- •6. Writing
- •7. Speaking
- •8. Reading
- •Хід уроку
- •I’m glad to see you. (я рада вас бачити.)
- •Iі. Мотивація навчальної діяльності учнів
- •Iіi. Вивчення нового матеріал
- •2. Reading
4. Writing
Some friends are planning a party. Everybody wants to party, but nobody's really keen on preparing and organizing the party. So everybody comes up with a few conditions, just to make sure that the others will also do something.
prepare hover tidy help clean play bring decorate move looks after make let be buy do cut peel organize mix give |
Complete the sentences with Conditional I and the words from the box.
If Caroline and Sue the salad, Phil the house.
If Sue the onions for the salad, Caroline the mushrooms.
Jane _ the sitting room if Aaron and Tim the furniture.
If Bob up the kitchen, Anita the toilet.
Elaine the drinks if somebody her carry the bottles.
If Alan and Rebecca the food, Mary and Connor the sandwiches.
If Bob the barbecue, Sue the guests in.
Frank the DJ if the others along their CDs.
Alan the drinks if Jane him some of her cocktail recipes.
If they all their best, the party great.
Key: 1 prepare, will decorate; 2 cuts, will peel; 3 will hover, move; 4 tidies, will clean; 5 will buy, helps; 6 organize, will make; 7 looks after, will let; 8 will play, bring; 9 will mix, gives; 10 do, will be.
5. Summary
What kind of discipline do you think there should be in schools?
6. Homework
What should be there at your school in order for pupils to study well? Write some sentences using Conditional I.
Урок № 27
Тема уроку: AMERICAN SCHOOLS
Мета уроку:
вдосконалювати лексичні навички й навички читання, а також виконання тестових завдань;
розвивати логічне мислення;
виховувати зацікавленість у розширенні своїх знань щодо освіти.
Обладнання: підручники, роздатковий матеріал, робочі зошити, словники
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організаційний момент (перевірка наявності учнів, готовність їх до уроку)
Т: Good afternoon boys and girls! (Доброго дня хлопці та дівчата!)
I’m glad to see you. (Я рада вас бачити.)
Take your seats, please! (Сідайте!)
Who is on duty today? (Хто черговий?)
Who is absent today? (Хто відсутній?)
Thank you! Sit down, please. (Дякую! Сідайте, будь ласка.)
Введення в іншомовну атмосферу
1)
IІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Iіi. Вивчення нового матеріал
Procedure
1. Warm-up
What images spring to mind when you hear the country USA?
What is the USA most famous for?
What things about the USA do you think Americans are proud of?
What do you know about education in America?
2. Grammar practice
Do ex. 1, p. 45.
3. Reading
Do ex. 2, p. 45.
4. Writing and speaking
Do ex. 3, p. 46.
5. Reading
Read the article from the Internet and choose the sentences (A-H) that best fit gaps (1-7). There is one extra sentence.
SCHOOL TYPES: THE DIFFERENCE BETWEEN
PUBLIC, PRIVATE, MAGNET, CHARTER, AND MORE
Approximately 46 million students are enrolled in the nation's public schools in grades kindergarten through 12. Another 6 million attend private schools. But if you read the newspapers, you know it's not that simple anymore. Several new types of schools have appeared in recent years. What's the difference between a magnet school and a charter school? Parochial and proprietary? Which one is best for your child?
Here's a brief description of the different types of schools on today's educational landscape.
Public schools
Public schools get their financing from local, state, and federal go- vernment funds. In most cases, they must admit all students (1) . Charter schools and magnet schools are two relatively new kinds of public schools.
Charter schools
Charter schools began appearing in the early 90s. They are autonomous, "alternative" public schools started by parents, teachers, community or-ganizations, and for-profit companies. These schools (2)______ must also come up with private funding. Charter schools must adhere to the basic curricu-lar requirements of the state but are free from many of the regulations that apply to conventional schools and the day-to-day scrutiny of school boards and government authorities.
Considered cutting edge, charter schools usually challenge standard education practices and sometimes specialize in a particular area, such as technology, the arts, or a back-to-basics core-subjects approach. Some charter schools are specifically for gifted or high-risk kids. They usually offer smaller classes and more individual attention (3)____. To find out more about charter schools and where to find them in your area, visit the U.S. Charter Schools Web site.
Magnet schools
Magnet schools are highly competitive, highly selective public schools renowned for their special programs, superior facilities, and high academic standards. They may specialize in a particular area, such as science or the arts. Students who apply to these schools go through a rigorous testing and application process. Some magnet schools have boarding facilities (4)___. Magnet schools were first launched in the late 1970s to help desegregate public school systems by encouraging children to attend schools outside their neigh-borhoods. Student diversity is still an explicit goal of most magnet schools.
Private schools
Private schools rely on tuition payments and funds from non-public sources such as religious organizations, endowments, grants, and charitable donations. These schools select from among students who apply for admission. They may (5)____. About 25 percent of the elementary and secondary schools in the United States are private.