Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Лiтаратурнае чытанне.doc
Скачиваний:
19
Добавлен:
19.11.2019
Размер:
387.07 Кб
Скачать

Структура ўрокаў

(20 мінут урока адводзіцца навучанню грамаце.)

1.Работа па падрыхтоўцы вучняў да ўспрымання тэксту загадак, апавяданняў, казак, вершаў. (Да 3 мінут.)

На гэтым этапе неабходна ўзнавіць у памяці вучняў або сфарміраваць у іх рэальныя ўяўленні, што складаюць аснову вядучых мастацкіх вобразаў твораў, якія дзеці будуць слухаць; задаць эмацыянальны настрой.

Мастацкія вобразы ўводзяцца пры дапамозе гутарак, загадак, ілюстрацый, макетаў, іншых наглядных дапаможнікаў, песень, успамінаў пра прачытаныя творы.

2.Выразнае чытанне настаўнікам мастацкага твора ўголас, яго ўспрыманне вучнямі. (Да 7 мінут.)

3.Калектыўнае ўзнаўленне твора па пытаннях настаўніка. Разважанні вучняў аб праслуханым творы, завучванне на памяць рэплік галоўных герояў, загадак, прыказак і прымавак з тэксту, састаўленне слоўнікавых малюнкаў і інш. (Да 6 мінут.)

4.Разглядванне дзіцячай кнігі, у якой змешчаны пэўны твор, з мэтай адпгуквання яго.

Знаёмства дзяцей з састаўнымі часткамі кнігі: вокладка, ілюстрацыі, надпісы, змест, аўтар. (Да 4 мінут.)

5.Рэкамендацыі па самастойнай рабоце вучняў у пазаўрочны час. (1 мінута.)

Напрыклад: намаляваць малюнак, зляпіць з пластыліну герояў прачытанага твора; адгадаць па схемах, змешчаных у кутку чытання, назвы герояў; разгадаць рэбусы, крыжаванкі; прынесці ў куток чытання падобныя кнігі.

Урок 1. У свеце загадак

Мэты: навучыць дзяцей знаходзіць загадкі ў кніжках, загадваць іх адзін аднаму, сваім блізкім; развіваць мову, памяць, мысленне вучняў; выхоўваць цікавасць да загадак.

Літаратура: кніжкі-самаробкі з загадкамі, ілюстрацыямі.

Абсталяванне: гародніна (морква. бурак, агурок, капуста, цыбуля, рэпа); цацачнае зайчаня; кошык; малюнкі з выявамі ахарода.

Ход урока

I.Арганізацыйны момант

—Сёння да нас завітаў госць. Вось яго кошык. Давайце раз-гледзім, што ў ім ляжыць. (Настаўнік выкладвае на стол гародніну.)

Можа ято з вас здагадаўся, хто гэта? Вам дапаможа загадка: «Летам шэры, а зімой белы».

—Правільна, гэта заяц. Але гэта не звычайны заяц, а Зайка-загадайка. Ён прынёс з сабою партфель з кніжкамі, у якіх шмат загадак. (Цацачны заяц з кніжкамі выстаўляецца ля допікі.)

II.Работа па падрыхтоўцы дзяцей да ўспрымання загадак

(Дзеці разглядваюць гародніну, успамінаюць, дзе яна расце, якая на смак, на што падобная і г. д.)

  • Вы любіце адгадваць загадкі?

  • Сёння я буду загадваць вам загадкі, але перш давайце разгледзім тое, што прынёс нам Зайка-загадайка ў кошыку.

а)Настаўнік паказвае дзецям моркву і пытаецца:

  • На што падобна морква? (На нос Бураціны.)

  • Дзе яна расце? (На агародзе, у зямлг.)

  • Хто бачыў яе дома на агародзе?

  • Што расце па-над зямлёю? (Бацвіпне.)

  • Што мы ўжываем у ежу? (Тое, што расце ў зямлі.)

  • Хто любіць моркву?

  • Мы даведаліся, што сама морква (настаўнік паказвае) расце на градцы ў зяімлі, а над градкай — бацвінне, падобнае да пышнага хваста. Моркву мы любім, а бацвінне не - яго есці нельга.

б) Настаўнік дэманструе капусту: - Зараз паглядзіце на гэту гародніну.

  • Што гэта? (Качан капусты.)

  • Дзе расце капуста? (На градцы.)

  • Што расце ў зямлі, а што над замлёю? (У зямлг харэнне, а над зямлёю качан.)

  • Колькі ў яе лісточкаў? (Разбграе капусту.)

  • Што ўжываюць у ежу? (Лісце.)

—Мы даведаліся, што капуста расце на градцы «на ножцы», а ў зямлі – карэнне. У яе шмат лісточкаў, якія мы ядзім.

в) Настаўнік паказвае цыбулю: – А зараз разглсдзім цыбулю.

  • Дзе яна расце?

  • Што расце ў зямлі, а што над зямлёю? (У зямлг круглая цыбу-лгна жоўтага колеру, а зверху – зялёнае лгеце.)

  • Што ўжываем у ежу? (I круглую цыбулю., і лісце,)

  • Хто ведае, як ачысціць цыбулю? (Дзеці паказваюць.)

–Што можа адбьпцід, калі чыщкп цыбулю? (Можна расплакацца.)

—Цыбуля расце на градцы, і ў зямлі, і над зямлёю. Яна «злосная», горкая, ад яе можна расплакацца

Ш. Выразнае чытанне настаўнікам загадак пра разгледжаную гародніну

(Дзеці хорам адгадваюць.)

Завітала ў хату паігі Яна зусім не мышка,

У чырвокым сарафане. Хоць І на «м» завецца.

Як пачалі распранаць — Сама імчыцца ў норку,

Сталі плакаць, праклінаць. А хвост у неба рвецца.

(Цыбуля.) (Морква.)

Сто пасцелей

На адным кійку ляжаць.

(Капуста.)

(Загадкі чытаюцца 2-3 разы.)

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]