Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Конспекти укр.мова.docx
Скачиваний:
10
Добавлен:
19.11.2019
Размер:
112.62 Кб
Скачать

Тема 11: Ділові папери. Розписка.Доручення

Мета: познайомитися з оформленням доручення, розписки як одних із

видів ділових паперів.

Повинні знати, що таке доручення , його класифікаційні форми та

реквізити, засвоїти мовні особливості доручення.

Вміти написати доручення , з'ясувати його класифікаційні форми

та реквізити; грамотно оформляти даний документ.

Розвивати грамотність, увагу, логічне мислення учнів.

Виховувати повагу до людей та професій, якими вони володіють.

Тип уроку: засвоєння знань, умінь та навичок.

Обладнання: таблиця « Реквізити доручення», зразки доручень.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

а) « мозкова атака» - опитування фронтально.

Оголошення теми та мети уроку

План уроку

1. Що таке доручення?

2. Реквізити доручення.

3. Мовні особливості доручення.

Пояснення нового матеріалу.

а) конспект уроку

ДОРУЧЕННЯ – документ, який засвідчує факт правової передачі часткових

повноважень підприємства, установи чи організації або

окремій особі.

Способом фіксації інформації в дорученні є лінійний запис.

Доручення видається як письмове підтвердження права якої – небудь особи чи установи виконувати доручені їй функції.

Доручення – фінансовий ( службовий) документ;

- індивідуальний ( офіційно – особовий).

Доручення – просте ( виконання однієї функції);

- складне ( виконання різнорідних дій).

Доручення – внутрішні ( у межах підприємства);

- зовнішні ( повноваження на представництва в різних організаціях).

Доручення мають термін дії – три роки.

Якщо термін дії не встановлено, документ дійсний рік з дня видачі.

Доручення – разове;

Багаторазове.

Доручення – службові;

- офіційно – особові.

б) робота за таблицею

ОСОБОВЕ ДОРУЧЕННЯ

Складається в довільній формі. Але має обов’язкові реквізити і інформаційні елементи тексту:

1. Найменування документа.

2. ПІБ довірителя.

3. ПІБ довіреної особи.

4. Точна вказівка доручених функцій.

5. Назва організації, де повинні бути виконані доручені дії.

6. Підпис довірителя.

7. Дата видачі.

8. Посада і підпис особи, яка засвідчила підпис довірителя.

9. Дата посвідчення підпису довірителя.

10. Печатка.

ДОРУЧЕННЯ

Я, Вергун Тетяна Іванівна, довіряю Мариненко Любові Леонідівні одержати в касі належну мені заробітну плату за липень 2010 року.

Доручення дійсне до 01 серпня 2010 року.

Підпис ( Вергун Т.С.)

Підпис вчителя Вергун Тетяни Іванівни завіряю:

Директор Новоселівської СЗШ Підпис ( Мариненко Т.С.)

Розписка – діловий папір, у якому укладач підтверджує факт одержання чогось від іншої особи або організації. Як і інші ділові папери, розписку складають в офіційно-діловому стилі, якому властиві такі ознаки:

тон викладу має бути нейтральний, емоційно забарвлені слова не вживаються;

усі слова вживаються тільки в прямому значенні, застосовують терміни, цифрові дані, чітко зазначаються прізвища й дати;

викладена інформація формулюється за допомогою суджень, у яких щось стверджується або заперечується.

Як і більшість ділових паперів, розписка складається за певним стандартом. Думки викладаються за допомогою речень певної будови. Такі традиційні для ділового стилю мовні звороти (мовні кліше) полегшують спілкування. Обов’язковою є назва ділового паперу (розписка). Необхідно зазначити, ким і кому, у зв’язку з одержанням яких матеріальних цінностей розписку видано. Як правило, розписка розпочинається словами: Я, Білоноженко Сергій Іванович, учень 7 класу Вишнівської середньої школи... або Видана мною, Сторожуком Олександром Григоровичем, робітником заводу “Кристал”... . Ліворуч під текстом зазначається дата, праворуч ставиться розбірливий підпис.

Пишеться розписка обов’язково від руки в єдиному примірнику. Виправлень і підчисток бути не повинно. Грошові суми слід записувати цифрами та літерами. Найменування матеріальних цінностей потрібно вказувати точне.

Розписка складається за принципом “юридичної довіри”, тобто здатності спричинити передбачену законом відповідальність за невиконання зазначеного цей діловий папір не має (крім розписок, нотаріально завірених). Тому печаткою та підписом керівника установи розписку не завіряють. Завіряється розписка лише підписом одержувача. Після повернення матеріальних цінностей (термін такого повернення часто зазначається) розписка йому повертається.

РОЗПИСКА

Я, вчитель фізкультури Львівської СШ №113 Іванюк Іван

Петрович, одержав від завгоспа школи Григоровича В.П. у

тимчасове користування для учасників турпоходу 5 (п’ять)

наметів, 10 (десять) наплечників і 10 (десять) спальних мішків.

Підстава: наказ директора СШ № 113 № 97 від 17.06.1999 р.

20.09.1999 р. (підпис)

УІ. Закріплення нового матеріалу.

1. Що таке доручення?

2. Реквізити доручення.

3. Мова документа.

УІІ. Підсумок уроку.

УІІІ. Домашнє завдання. Написати доручення.

Урок 5, 6

Тема: Складні випадки правопису великої літери.

Мета: повторити вивчене про іменники, що означають назви істот і неістот, удосконалювати вміння їхнього розрізнення, розвивати логічне мислення, пам’ять; виховувати пошану до хліба та нелегкої праці хлібороба.

Тип уроку: комбінований урок (повторення вивченого; вивчення нового матеріалу)

Обладнання: підручник, таблиця.

Хід уроку

І. Перевірка домашнього завдання.

*Робота біля дошки. Записати речення. Підкреслити члени речення, назвати частини мови. Визначити рід, число та відмінки іменників.

Першим був не Господь і не геній. Першим був простий чоловік. Він ходив по землі зеленій і, між іншим, хлібину спік. Хлібом геній живився кожен, щоби розум його не погас.

В.Симоненко.

ІІ. Повторення ключових питань теми.

*Бесіда.

  • Що означають іменники? Навести приклади.

  • На які питання відповідають?

  • Які іменники відповідають на питання хто? Які – на питання – що?

* Розподільний диктант. Іменники - назви істот та назви неістот записати в дві колонки.

Земля, сонце, мурашка, пісня, соловей, життя, рибина, кіборг, натхнення, відкриття, личинка, жар-птиця, черевик, мікроб, інфузорія, троянда, колібрі, картина, дівчатко, зіронька, краб, Горбоконик, песиголовець, богатир, Котигорошко, переможець.

ІІІ.Виклад нового матеріалу..

З великої літери пишуться

Правило

Приклад

1.Iндивiдуальнi (власнi) iмена,

по батьковi, прiзвища, прiзвиська

Тарас Григорович Шевченко;

Богдан Хмельницький;

Ярослав Мудрий

2. Імена тварин, назви дiйових осiб у казках та байках

Пес Нехай; кiт Воркiт;

братик Вовчик; Колобок

3. Назви держав, територiй, населених пунктiв, рiчок, астрономiчнi назви

Україна; Європа; Львiв;

Рiвненська область;

село Веселий Гай; Днiпро;

планета Марс;

сузір’я Чумацький Шлях

4. Назви найвищих українських та мiжнародних установ, органiзацiй та посад

Верховна Рада України;

Кабiнет Мiнiстрiв України; Президент України;

Органiзацiя Об’єднаних Нацiй; Товариство Червоного Хреста.

5. Назви релiгiйних понять

Бог; Божий Син; Святий Дух, Богородиця; Апостол;

Бiблiя Євангелія.

6. Назви державних, релiгiйних та мiжнародних свят, iсторичних подiй

День Конституцiї України; Великдень; Рiздво Христове; Пилипівка, Спасівка, Новий рiк; День молодi

7. Назви художнiх творiв, газет, журналiв, заводiв, фабрик, навчальних закладiв (назва береться в лапки)

Поезiя «Сон»,

журнал «Соняшник»,

фабрика «Любава»,

дитсадок «Веснянка»

* Переписати з дошки, на місці крапок уставляючи пропущені букви. Над кожним іменником надписати питання: хто? або що?

Бувало, сядемо до столу, нал..є нам мати молока. І раптом падає додолу ч..рствий окраєць ж..тняка. Тоді нас мати й научила окра..ць хліба цілувать, як дар з..млі, як батька силу, той скарб священ..ий цінувать.

Д.Луценко.

* Диктант із коментуванням. Підкреслити іменники – назви істот.

І. На рідній ниві будемо людьми! Ми – хліборобський рід, Івани і Марії. (В.Корж.) Я лечу, наче жайвір, споконвічно до тебе, поле! (А.Камінчук.) Спасибі вам, мережані пшеницею лани! (М.Карпенко.) Ти, наш мудрий голово, головуй! Роботящих женчиків почастуй! (О.Орач.)

ІІ.“Що за печалі хліборобу? – хтось жартував. - Май плуга й ніж! Ори, мели, а потім їж хліб, пироги, солодку здобу!” Як просто все! Той жартівник не знав землі, не дихав нею. З життя він непомітно зник, адже сміявся над землею! (О.Ющенко.) Орачу мій, господарю великий, гостило в тебе сонце за столом! (М.Стельмах.) Я, мабуть, досі уже б осліп, якби не бачив, хто робить хліб. (В.Кочевський.)

ІІІ. Перевірка диктану, коментарі.

* Розподільний диктант. Іменники - назви істот та назви неістот записати в дві колонки.

Земля, сонце, мурашка, пісня, соловей, життя, рибина, кіборг, натхнення, відкриття, личинка, жар-птиця, черевик, мікроб, інфузорія, троянда, колібрі, картина, дівчатко, зіронька, краб, Горбоконик, песиголовець, богатир, Котигорошко, переможець.

Урок 31. Усний докладний переказ із творчим продовженням

Мета: удосконалювати вміння здійснювати усний докладний переказ тексту; формувати вміння створювати творче продовження, збагачувати словниковий запас учнів, розвивати образне мислення; виховувати повагу до пам'яток історії та культури народу.

Обладнання: текст переказу.

ХІД УРОКУ

I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Бесіда за питаннями.

— Які особливості докладного переказу?

— Назвіть характерні особливості кожного типу мовлення.

— Що значить скласти творче продовження?

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

IV. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Читання вчителем тексту.

Яринка стояла на березі й не могла відвести зачудованого погляду від моря. Вона у літньому таборі вперше, і море теж бачить уперше. Легенькі хвилі набігали на берег, наче віталися з нею. Дівчинка на мить заплющила очі, щасливо засміялась і стиха мовила: «Здрастуй, море!»

Дні у таборі минали непомітно. Діти купалися, засмагали, нудьгувати було ніколи — кожен обрав собі заняття до душі.

Одного дня Олена Василівна повідомила, що завтра вони їдуть у місто.

— І не забудьте узяти записники та олівці або фломастери,— нагадала вона.— Бо побачите у Херсонесі багато такого, що неодмінно захочете занотувати й замалювати.

— Це що, якесь незвичайне місто? — запитала Яринка.

— Таких міст ви ще не бачили. Йому понад дві з половиною тисячі років. А збудували його на березі севастопольської бухти переселенці-греки, які знайшли на кримській землі свою другу батьківщину.

...Автобус зупинився на узвишші. Діти висипали з нього і прямо перед собою побачили розкопки. їхню увагу привернули передусім міські мури з білокам'яних брил, що подекуди сягали десяти метрів заввишки. Хлопці тут же почали сперечатися, чи можна було їх здолати у давнину.

Екскурсовод розповів дітям, що назва «Херсонес» походить від грецького слова «півострів». Поліс, тобто місто, мав прямокутну забудову. Вулиці в ньому були майже шість метрів завширшки. Археологи розкопали міський театр, монетний двір, багато жител, господарських будівель — виноробень, гончарних печей, ям, у яких засолювали рибу, лазень. Вціліли і рештки грецьких храмів.

Усі з цікавістю слухали розповідь про життя мешканців Хер-сонеса.

Коли екскурсія закінчилася, діти не поспішали залишати місто.

Яринка і Ганнуся побігли до руїн театру, щоб сфотографуватись. Ганнуся роздивлялася колишню сцену, уявляла себе акторкою, а Яринка, умостившись на глядацькій лаві навпроти сцени, заплющила очі — і...

2. Бесіда за текстом.

— До якого стилю мовлення належить даний текст?

— Визначте тему висловлювання.

— Який тип мовлення покладено в основу тексту?

3. Колективне складання плану.

4. Усне переказування тексту (за частинами).

5. Постановка творчого завдання.

6. Повторне прочитання тексту вчителем.

7. Усний переказ та складання творчого продовження.8. Підсумок уроку.

9. Домашнє завданн

Урок №31 на тему: Складання діалогу.

Мета: Вчити складати діалог, спілкуватися між собою, вивчити і закріпити написання розділових знаків при діалозі, поглиблювати культуру мовлення; розширювати знання про довкілля.

Основний зміст уроку.

Завдання 1.

Робота в парах. Розіграйте жартівливий діалог. Чому він немає продовження?

Робота в парах.

Однокласник запрошує тебе до себе в гості. Дізнайся, де він мешкає, і як до нього їхати, о котрій годині зручніш прийти. Можна почати так:

– Максиме, приходь до мене в суботу.

– Спасибі, приїду. А де ти мешкаєш.

Завдання 4.

Ти їдеш в автобусі. Наступна зупинка твоя. Перед тобою стоять люди. Що ти їм скажеш? Обери свій варіант, обґрунтуй свій вибір.

Пропустіть!

Тітко (дядьку), дайте дорогу!

Одійдіть од дверей!

Чи виходите на наступній зупинці?

Чого це ви стовпилися біля дверей?

ІІ. Підсумок.

1. Що таке діалог, монолог?

2. Які розділові знаки ставлять при діалозі?

ІІІ. Домашнє завдання.

Записати невеличкий діалог з бабусею, який відбувся втролейбусі.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Урок 33

Тема:Написання складних слів

Мета: - познайомити учнів із правилами написання складних слів;

- формувати уміння правильно визначати і записувати складні слова;

- розвивати самостійність у різних видах діяльності, сприяти реалізації їх творчих

можливостей;

- розвивати навички роботи в групах, раціонального використання часу;

- вдосконалювати навички культури письма;

- розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу, зв’язне мовлення;

- прищеплювати любов до природи.

Обладнання: таблиця, завдання для роботи у групах (картки із реченнями для роботи у групах, міні-підручник - текст теоретичного матеріалу, який відсутній у підручнику), підручник, дошка.

Тип уроку: формування нових знань, умінь, навичок.

Методи навчання: репродуктивна бесіда, робота з підручником, пізнавальна гра, творчий, спостереження, конструювання.

Принципи навчання: наступності, наочності, культури і логіки ведення уроку

Хід уроку: І. Привітання. Організація класу до роботи.

П. Актуалізація опорних знань.

1. Бесіда: - Що вивчає розділ мовознавчої науки словотвір?

- Які ви знаєте способи словотворення?

2. Визначити спосіб творення слів, записаних у колонках (по 1 учню від варіанту):

хлібороб - шестизначний –

горицвіт - синьоокий –

жовто-зелений - євшан-зілля -

Ш. Підготовка до