Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Конспекти укр.мова.docx
Скачиваний:
10
Добавлен:
19.11.2019
Размер:
112.62 Кб
Скачать

Урок №3

Тема: Докладний переказ тексту художнього стилю із творчим завданням

Мета: формувати вміння учнів докладно переказувати зміст почутого, дотримуючись вимог щодо типу мовлення; розвивати зв’язне мовлення учнів, удосконалити навички роботи із художнім текстом; прищеплювати любов до рідної природи; виховувати відчуття прекрасного.

Тип : урок розвитку зв’язного мовлення

Обладнання : мультимедійна установка (проектор, комп’ютер , екран або мультимедійна дошка) для відео та слайдової демонстрації, міні-підручники, роз друки текстів поезій про осінь, кленові та дубові листочки (для оцінювання), підручники , ілюстрації пейзажних замальовок осені.

Епіграф : «Чудесний світ відкривається в живих барвах, яскравих і трепетних звуках, у казці та грі, у власній творчості, у красі, що надихає ...» (В. Сухомлинський).

І. Незвичайний початок (читання епіграфу та наступних слів вчителя на фоні музики Вівальді та відео про осінь)

Слово вчителя.

Поважно і впевнено на землю ступила осінь. Владно увійшла в широко розчинені двері, дивуючи всіх розмаїттям сміливих кольорів. Непомітно підкралась вона до наших садів, полів, гаїв, лісів. Трава на лугах висушена за літо безжалісною спекою, пожовтіла, втратила соковиту пружність і сухо потріскує під ногами.

Вражає красуня своєю багатоликістю. Багряними пелюстками високого листя сміхотливо намагається затулити сонце від нас, чи то нас від сонця.

Чудовий ліс восени! Він ще здалеку манить нас своєю неповторною красою. Землю вкриває м’який жовтий килим опалого листя. Тихо стоять замріяні дерева, тільки про щось гомонять берізки. Дуб стоїть зелений, осінь ще не встигла пошити золотого кожуха.

Золотава тиша пряде бабине літо…

…Тільки що ви прослухали невеличкий етюд про осінь, а музика Вівальді допомогла нам налаштуватись на роботу.

Етюд - слово багатозначне, одне зі значень - невеличкий літературний твір, присвячений якому-небудь одному питанню.

ІІ. Мотивація та оголошення теми , окреслення мети уроку ( учні самостійно висловлюють думки щодо мети уроку)

ІІІ. Актуалізація опорних знань. Співпраця учителя з учнями з опорою на міні-підручник (репродуктивна бесіда)

Текст - це група речень, які зв'язані між собою за змістом і об’єднані спільною думкою. Речення в тексті розташовані у послідовності, необхідній для розкриття теми.

Ознаки тексту: задум (основна думка), зв’язність, завершеність.

Тема тексту – це те, про що розповідається в тексті

Основна думка – те, до чого автор закликає, чого навчає, що стверджує текстом

Відоме в тексті і нове. Якщо речення тільки висловлює якусь думку, то текст забезпечує розвиток цієї думки за рахунок того, що кожне наступне речення до вже відомого додає щось нове.

Переказ - сприйняття і передача тексту із збереженням його мікротем

Види переказів: докладний, стислий, вибірковий Запитання: чим відрізняються докладний, стислий і вибірковий перекази?

Стиль мовлення — це своєрідна1 сукупність мовних засобів, що використовуються мовцем за певних умов спілкування.

Запитання: які вам відомі стилі мовлення?

Художній стиль – це такий стиль, який характеризується образністю, виразністю, впливом на розум, почуття і волю читача (слухача), містить описи (людей, природи, явища, поняття тощо), передає почуття, емоції, збуджує уяву.

Опис — це висловлювання, в якому йдеться про ознаки, властивості предмета чи явища.

ІV. Виконання практичних завдань

Завдання №1. Виконання короткого тесту на самоперевірку опорних знань

V. Робота з текстом (на фоні музики п. Чайковського та слайдової презентації) рідні краєвиди

Ось і осінь. Чого б її не любити, як навколо така невимовна краса! Вона тебе заворожує на кожному кроці. Із самого ранку ти помітив — твій високий білолист озолотився. Спочатку подумав: його сонце ранковим промінням освітило, і він аж засяяв. Але придивився й щиро подивувався: то він од листя такий. Ти похвалився мамі, що з твоїм білолистом зробилося, а вона й каже:

— А ясен, сину, вже одсвітив своє, тепер метеликам лад треба дати...

Ти знаєш, про які це метелики йдеться? Про сережки. Ти не раз діставав їх по парі й чіпляв на вухо, оті сережки. У них — насіння. Його й має посіяти ясен, щоб нові ясенки піднімалися. А яка смакота це для снігурів!

Кожен день приносить тобі цікаву несподіванку. Ото пішли ви з сестрою до лісу. А там усе таке барвисте: берези стоять золоті, клени — помаранчеві*, осики — малинові, берести* — аж червоні, а дуби — наче їм і нічого. Зеленіють собі дуби — пізно весною прокинулись, пізно й листя скинуть. А декотрі й цілу зиму не скидатимуть — не линятимуть. Того й назва така в них — дуб-нелинь.

… А то ходив ти в поле. Став і прислухався. Жайвора вже не чути. Хіба що якийсь обізветься та й затихне. І йому в дорогу пора. Зате коники виграють — раді, що самі у полі зосталися, що тепер і їх далеко чути. Але, буває, не дуже довго їх і послухаєш. Ураз зашуміло, загомоніло, залементувало — налетіла не зграя, а ціла хмара граків. І так стрімко кружляють, вирують, шугають*. Ото базар!

…. Ось після холодних днів стало сонячно, тепло, немов улітку. Засновигали* метелики, зашерхотіли прозорими крильцями бабки, а павучки — у повітрі літають, верхи на павутинні. Простяглися срібні ниті у повітрі, поснувалися між деревами, кущами... А небо синє-синє, повітря чисте, а вода в озерах — мов дзеркало. Така тиша, і спокій, і радість, і смуток, радість, що літо. Смуток, що літо бабине... Це останнє тепло...

Дмитро Чередниченко

Завдання №2. Дайте відповіді на запитання:

► Визначте тему та основну думку тексту

► Поділіть текст на мікротеми, складіть план

► Розставте у правильній послідовності орієновні заголовки мікротем:

Відповідь :

  1. Навколо невимовна краса

  2. Високий білолист озолотився

  3. Метелики – сережки

  4. У лісі все барвисте

  5. Осіннє поле

  6. Радість і смуток бабиного літа.

Завдання №3. Прослухайте текст вдруге і підготуйтесь до переказу тексту за складеним планом ( читання тексту вдруге, учні переказують текст по частинах; за кожну гарну відповідь учень отримує кленовий листок, на якому надруковано поезію про осінь)

Vі.Виконання творчих завдань до тексту

Завдання №4. Роз'єднай слова і прочитай, поясни правопис складних слів та розстановку розділових знаків

АнебосинєсинєповітрячистеаводавозерахмовдзеркалоТакатишаіспокійірадістьісмуток радістьщолітоСмутокщолітобабине...

Відповідь : ... А небо синє-синє, повітря чисте, а вода в озерах — мов дзеркало. Така тиша, і спокій, і радість, і смуток, радість, що літо. Смуток, що літо бабине...

Вчитель: Щоб краще справитись із творчим завданням, вам і пригоді можуть стати наступні завдання:

Завдання №5. Прочитай вірш. Про що шипшина просила людину. Чому вона її про це просила?

ШИПШИНА ВАЖКО ВІДДАЄ ПЛОДИ

Шипшина важко віддає плоди.

Вона людей хапає за рукава.

Вона кричить: — Людино, підожди!

О підожди, людино, будь ласкава.

Не всі, не всі, хоч ягідку облиш!

Одна пташина так мене просила!

Я ж тут для всіх, а не для тебе лиш,

І просто — осінь щоб була красива.

Ліна Костенко

Вчитель: Тож любіть природу, бережіть її, милуйтесь нею.

VІІ. Домашнє завдання . Підготуватись до письмового переказу тексту, доповнити текст своєю мікротемою.

Урок № 9

ДІЛОВІ ПАПЕРИ. ЗАЯВА. АВТОБІОГРАФІЯ

Мета: поглибити знання учнів про офіційно-діловий стиль мовлення, сфери його застосування, ділові папери; ознайомити дев’ятикласників з основними вимогами до складання заяви, автобіографії; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння й навички користуватися офіційно-діловим стилем мовлення в повсякденному житті.

Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Ознайомлення дев’ятикласників з темою, метою і завданнями уроку

ІІІ. Актуалізація мотиваційних резервів дев’ятикласників

Бесіда з учнями з метою відтворення знань, які необхідні будуть на уроці

1. Якою є сфера використання офіційно-ділового стилю?

2. Розказати про його основне призначення.

3. Які основні ознаки має офіційно-діловий стиль?

4. Чим відрізняється офіційно-діловий стиль від інших стилів мовлення?

5.Які документи ви опрацьовували в попередніх класах? Назвати основні особливості їх. (Лист, адреса, план роботи, оголошення, розписка, протокол).

ІV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу

Коментар учителя. Автобіографія — це документ, у якому особа, яка його складає, подає опис свого життя і діяльності. Цей документ завжди складається від руки. Назву виду документа оформлюють посередині рядка, трохи нижче від верхніх берегів аркуша (2,5 см). Кожне нове повідомлення треба починати з абзацу. Дати в документі пишуть за таким зразком: 12 березня 2005 року, у листопаді 2007 року, протягом 2005/06 н. р., 02.04.08.

Заява — це документ, який містить прохання або пропозицію однієї чи кількох осіб.

Розрізняють заяви прості (які містять лише прохання) і складні (у яких містять мотивацію прохання). Якщо до заяви додають документи, то подають перелік їх. Цей документ складають тільки в одному екземплярі. Кожний реквізит документа слід починати з нового рядка. Відомості про адресата й адресанта розміщують на аркуші праворуч угорі.

V. Колективна робота з текстами-взірцями

Прочитати зразки документів і зробити висновок про їхній зміст та оформлення.

Директорові

Херсонської загальноосвітньої школи

І–ІІІ ступенів № 1

Устиновій Н. В.

учня 9-А класу

Калюжного Олега Сергійовича

ЗАЯВА

Прошу видати мені документи про закінчення дев’ятого класу у зв’язку зі вступом до Академічного ліцею при Херсонському державному університеті.

28.06.09 (підпис)

АВТОБІОГРАФІЯ

Я, Вовкун Наталія Сергіївна, народилася 15 березня 1992 року в с. Шмидтово Снігурівського району Миколаївської області. У 1998 році була зарахована до першого класу Шмидтовської загальноосвітньої школи І–ІІІ ступенів Снігурівського району Миколаївської області. У 2005 році закінчила вісім класів цієї ж школи. У цьому ж році вступила до дев’ятого класу математичного профілю фізико-технічного ліцею при Херсонському національному технічному університеті, який закінчила у 2008 році.

У 2008 році вступила до Львівського державного університету імені Івана Франка на фізико-математичний факультет за спеціальністю «Менеджмент та економіка». Нині студентка другого курсу. Протягом навчання в школі й університеті виконувала обов’язки старости класу та групи.

Склад сім’ї: батько — Вовкун Петро Іванович, 1965 р. н., учитель праці Шмидтовської загальноосвітньої школи І–ІІІ ступенів Снігурівського району Миколаївської області; мати — Вовкун (Степанова) Ганна Максимівна, 1968 р. н., лікар-педіатр Снігурівської районної лікарні; сестра — Вовкун Олена Петрівна, 2002 р. н., учениця третього класу Шмидтовської загальноосвітньої школи І–ІІІ ступенів Снігурівського району Миколаївської області;

брат — Вовкун Артем Петрович, 2007 р. н. 08.11.09 (підпис)

VІ. Підготовча робота до самостійного складання заяви

Навчальне редагування

VІІІ. Підготовча робота до самостійного складання автобіографії

Від поданих імен утворити чоловічі та жіночі імена по батькові. Записати їх.

Варіант 1

Дмитро, Володимир, Микита, Арсен, Євген, Сидір, Прокіп, Олексій, Ігор, Еміль, Олесь, Василь, Аркадій.

Варіант 2

Юрій, Тадей, Мефодій, Анатолій, Георгій, Микола, Григорій, Ілля, Яків, Федір, Кузьма, Лука, Сава, Хома.

ІХ. Самостійне складання автобіографії

· Скласти автобіографію, користуючись пам’яткою.

Як оформляти автобіографію

Автобіографія повинна містити такі реквізити:

1) назва виду документа;

2) прізвище, ім’я, по батькові в називному відмінку однини;

3) дата народження;

4) місце народження: місто (село, селище); район; область; держава (якщо особа, що складає автобіографію, народилася в іншій країні);

5) відомості про навчання (подаються в хронологічній послідовності, указуючи повну назву всіх навчальних закладів, у яких довелося вчитися);

6) відомості про трудову діяльність (коротко, у хронологічній послідовності назви місць праці й посад, час праці на тій чи іншій посаді, у тій чи іншій установі);

7) відомості про громадську роботу;

8) відомості про склад сім’ї — батько, мати, брат, сестра (чоловік або дружина, діти); (указується повністю прізвище, ім’я, по батькові в називному відмінку однини) (для матері та дружини — дівоче прізвище), рік народження, посада і місце роботи (для тих, хто навчається — факультет і повну назву навчального закладу);

9) дата (ліворуч);

10) підпис (праворуч).

Х. Підсумок уроку

ХІ. Домашнє завдан

Урок №10 на тему "Подовження приголосних звуків"

Тема: Подовження приголосних звуків.

Мета: Засвоєння правил і зміцнення навичок правильної вимови і написання слів з подовженням м’яких приголосних.

Виховна мета: Виховання любові до праці, відповідальності за доручену справу.

Основний зміст уроку.

І. Мотивація.

Сьогодні у нас бесіда, під час якої ми систематизуємо правила вимови й написання слів з подовженими приголосними. Вестиметься розмова про вимову й написання слів із збігом приголосних та подовженими м’якими приголосними. Звертатиметься увага на випадки відсутності подвоєння букв.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Зв’язна розповідь про правила і випадки подвоєння м’яких та пом’якшення приголосних.

2. Зв’язна розповідь за таблицею про приголосні звуки, та в якому звуковому оточенні вони подовжуються.

ІІІ. Вправи на зміцнення навичок правильної вимови й написання слів з довгими приголосними.

1. Словниковий диктант.

Знаряддя, багаття, галуззя, мотуззя, волосся, колосся, гілля, підпілля, знання, квасолиння, ходіння, заміжжя, збіжжя, сторіччя, узбіччя, затишшя, піддашшя.

Пояснити правопис подовжених голосних, підкреслити подовження.

2. Творча робота.

Подані слова поставити в орудному відмінку, утворити нове слово з подовженням приголосних.

Молодь, мить, мазь, вісь, міць, сіль, повінь, річ, подорож.

Зразок: молодь – молоддю.

Картка 1.

Завдання 1. До доданих слів дібрати спільнокореневі з подвоєними буквами.

Захистити, даль, Дністрянський, земля, дах, магазин, цілина, корінь.

Зразок: беззахисний, даллю.

Завдання 2. Слова й словосполучення замінити іншими словами того ж значення з подвоєними буквами, у першому слові назвати кількість букв і звуків.

Скинув із ніг взуття (роззувся).

Дуже розкрив рот (роззявив рот).

Допоміг щось покласти на плечі (піддав).

Відійшов на певну відстань (віддалився).

Відібрати зброю (роззброїли).

Щілина (віддушина).

Села біля Дніпра (наддніпрянські).

Завдання 3. Знайти слова з подовженими приголосними. Випишіть їх.

Далі пішли навмання. Під ногами хрустить м’якеньке бадилля. Перед хатою стоїть гарний гіллястий ясен. Обличчя в усіх помалу стали прояснятися. Це добре гостювання – тільки прийшли, а їх зараз у роботу позапрягали. Столи, табурети, навіть підвіконня в майстерні заставлено різним приладдям.

Вправа (усно). Пояснити, чому в одних із поданих парами слів м’які приголосні подовжені, в інших – ні.

Запоріжжя – Заволжя, Поділля – подільський, миття – тертя, ніччю – нехворощю, передгроззя – переджнив’я, суцвіття – сузір’я.

Картка 2.

Завдання 1. Утворити від поданих слів нові слова на –ний (-ній). На межі яких частин слова збігаються звуки?

Осінь, ціна, кінь, будень, день, ячмінь, закон.

Завдання 2. Словниковий диктант. Визначити будову слів.

Віддалений, відданість, оббілений, перенісся, зрісся, юннат.

Завдання 3. Гра “Знайди мене”.

За допомогою потрібних префіксів утворіть нові слова (без-, від-, над-, воз-.)

Ділити, давати, дарувати, дороги, смерть, давно, дяка, величати, страх.

Вправа (усно). Прочитати подані слова. Як вимовляються подовжені м’які приголосні.

Волосся, колосся, знання, завдання, стаття, сіллю, ніччю, ллється, спросоння.

Творча робота №1.

Вставити пропущені букви там, де це потрібно. Позначити орфограму.

Занят..я, жит..я, безсмерт..я, лист..я, узліс..я, радіст..ю, навман..я, спросон..я, мит..ю, сіл..ю.

Словниковий диктант.

Віддячити, шиття, статей, беззахисний, обличчя, зіллють, світання, волосся, рішення, пасся, денний, віддати, юннати, розрісся.

Творчий диктант.

Від поданих іменників утворіть форми орудного відмінка.

Галузь, молодь, піч, папороть, пам’ять, швидкість, жовч, міць, якість.

Творча робота №2

Від поданих дієслів утворіть й запишіть іменники. Пояснити подвоєння букв.

Прагнути, хотіти, думати, бігати, стрибати, питати, лазити, уміти, летіти, пошити, накрити.

Естафета “Запиши правильно”.

Учні поділені на дві групи. Від кожної до дошки по черзі виходять учні і записують: перша група – іменники з подвоєними приголосними, а друга – іменники, в яких за певним правилом подвоєння відсутнє.