Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
▄ЕРНДХЙЮ МЮБ ання РіС–РјРЅ..doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
17.09.2019
Размер:
139.26 Кб
Скачать

16

НАЦІОНАЛЬНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

ІМЕНІ М.П. ДРАГОМАНОВА

Інститут фізичного виховання та спорту

Кафедра теорії та методики фізичного виховання

ЛЕКЦІЯ

«Методика навчання гімнастичним вправам»

Київ – 2011

Зміст

 1. Задачі навчання в гімнастиці.

 2. Характеристика гімнастичних вправ.

 3. Передумови успішного навчання гімнастичним вправам.

 4. Етапи навчання гімнастичним вправам.

 5. Засоби забезпечення навчального процесу в гімнастиці.

 6. Допоміжні сигнали і орієнтири, полегшуючі навчання гімнастичним вправам.

 7. Методика виправлення помилок.

 8. Прийоми допомоги і страхування.

 9. Функціональне педагогічне зрівняння - механізм управління елементами навчання і досягнення ефективності в здобутті гімнастичним вправам.

 10. Особливості навчання груповим і масовим гімнастичним вправам.

 11. Науково-методичні основи навчання гімнастичним вправам.

Задачі навчання в гімнастиці.

Предметом навчання в гімнастиці є гімнастичні вправи. На навчання гімнастичним вправам витрачається найбільша частина часу навчально-тренувального процесу. Навчання - найбільш працемісткий процес. Професор Н.Г. Озолін (5) порівняв процес навчання спортивним рухам і процес спортивних тренувань і показав, що процес спортивних тренувань в научно - методичному аспекті пішов далеко вперед, навчання змінюється повільно. Напевне, причина в тому, що теорія і методика фізичного виховання і спортивних тренувань перших кроків розвитку і до теперішніх днів будує процес навчання, виходячи в основному, з положень дидактики, які були висунені більше 350 років тому назад, без такого соціального обліку, як фізична культура і спорт. це привело до того, що навчання здійснюється в "тепличних умовах", при "полегшених режимах, коли не концентрується воля, думка, фізичний потенціал спортсменів для оволодіння вправою. Висновком являється недостатня стабільність, надійність, впровадження вивченої вправи в умовах змагань.

Оцінюючи сформований стан проблеми розроблена сучасна система навчання гімнастичним, акробатичним вправам, комплексно працююча на досягнення таких цілей як: навчання гімнастичним вправам без перенавчання, проведення учня при навчанні гімнастичним вправам по короткому шляху з досягненням якості, міцності, ефективності. При цьому вирішуються основні задачі: формувати гімнастичні навики і вміння; розвивати комплекс фізичних якостей; виховувати морально - вольові якості учнів, а також особисті завдання, відповідно певної ситуації: запам'ятати навички ходьби, бігу, стройових вправ; навчити конкретній гімнастично-акробатичній вправі.

Характеристика гімнастичних вправ

Гімнастика - універсальний та унікальний засіб для оздоровлення, спортивної підготовки, відновлення, лікування, придбання життєво необхідних якостей прикладного, виробничого та оборонного значення. Гімнастика - найдавніший та незамінний засіб. Дякуючи доступності, ефективності і емоційності вправ в заняттях гімнастикою найкращим чином вирішуються багато питань, типових для фізичного виховання, втілюючи в специфічних для гімнастики формах. Вона також втілюється в аеробіку, ушу, шейпінг та нетрадиційні види рухової діяльності.

Вибір методики навчання гімнастичним вправам багато в чому залежить від особливостей. Охарактеризуємо їх в зв'язку з процесом навчання (мал. 1).

Гімнастичні вправи - як штучні форми рухів, в більшості в своєму ациклічному характері. Вони нові, не зустрічаються в повсякденному житті, з ними знайомляться лише на заняттях. Оволодіння такими вправами пов'язано з появленням в учнів нових рухових відчуттів і представлень, утворенням нових координаційних зв'язків.

Гімнастичні вправи систематизовані в типові групи різних структур, різної складності, іншими ознаками. Одна з груп - це відносно прості вправи (пози, виси, упори, загальнорозвиваючі вправи, вправи на снарядах). Для практичного виконання подібних рухів звичайно достатньо.

Характеристика гімнастичних вправ

Гімнастичні вправи як штучні

форми рухів

Гімнастичний стиль вправ

Гімнастичні вправи,

пов'язані з ризиком

Гімнастичні вправи як типові

групи різних структур:

- найпростіші:

пози, виси, упори.

- середньої тяжкості:

підйоми, оберти, та ін.

Відповідність можливостей учня і тяжкості

вивчаючих вправ

- тяжкі вправи:

сальто, стійки

Мал. 1

показати або пояснити учню дану вправу. В той же час, засвоєння більшої групи гімнастичних вправ (різні підйоми, повороти, сальто та ін.) потребує появлення значних координаційних здібностей. В цьому випадку важлива рухова підготовленість учнів. Існує група і таких рухів, які потребують великих рухових можливостей. Виконання більшості гімнастичних вправ пов'язано з проявленням комплексу якостей.

- Гімнастичний стиль рухів: особлива постава, припіднята голова, розправлені плечі, прямого тулуба, збереження прямого положення ніг і відтягнутих носків для більшості рухів.

 • Виконання гімнастичних вправ пов'язане з ризиком: страх, невпевненість, відмова від виконання вправи. Це пов'язано з недостатньою підготовкою учнів, неправильною методикою. Проявлення захисних рефлексів може затримати формування рухливого навику.

 • Відповідність можливостей учня та складності рухів.

Питання для самоконтролю

 1. Дайте характеристику гімнастичним вправам.

 2. Назвіть вимоги до гімнастичного стилю виконання вправ.

Тут вы можете оставить комментарий к выбранному абзацу или сообщить об ошибке.

Оставленные комментарии видны всем.