Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
ІІІ модуль Лекція 1 тканини.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
18.08.2019
Размер:
59.9 Кб
Скачать

ІІІ модуль

Методика роботи з тканиною і волокнистими матеріалами

Лекція 1

Тканини та волокнисті матеріали. Колекція видів тканин

Ткани́на — виріб, виготовлений шляхом переплетіння ниток у процесі ткання на ткацькому верстаті.

Кожна епоха пропонує свої тканини, свої манери її використання в костюмі та сукні. Мовою пластики, самої драпіровки, складок одяг виражає дуже багато. В тому, як накинута на фігуру тканина, читається образ часу, характер людей.

Спочатку носили одяг, складки якої розташовувалися вільно. Потім навчилися ними керувати, підкоряти відповідній системі, створювати пластичний образ. Тканина поступово видавала людям свої таємниці, властивості, її пластична сутність розкривалася поступово і ставала предметом мистецтва.

Тканини розрізняють за вихідним матеріалом ниток:

  • шерстяні,

  • шовкові,

  • бавовняні,

  • синтетичні та ін.

а також за методом переплетіння ниток.

Сьогодні для виробництва тканин використовується велика різноманітність натуральних і штучних волокон.

Натуральні волокна одержують із різних рослин і вовни тварин. Овеча вовна є основним джерелом волокон тваринного походження й складається з кератину (вид білка). Усі волокна тваринного походження мають подібну структуру. Тканини роблять із мохеру (вовни ангорської кози), кашеміру (вовни кашмірської кози), вовни звичайної кози, верблюда, лами, коня й кролика.

Шовк одержують із коконів шовковичного шовкопряда - гусениці метелика Bombyx mori. Шовкопряд виділяє рідкий білок - фібриноген, - який миттєво твердіє на повітрі. Кожний шовкопряд випускає безперервну нитку фібриоген довжиною до декількох кілометрів і обмотується нею. Шовкову нитку одержують, розмотуючи зібрані кокони

Рослинні волокна

Рослинні волокна складаються з різних видів целюлози - матеріалу стінок рослинних кліток. Найважливішим джерелом їх одержання є бавовна. Його довгі трубчасті клітки утворюють волокна. У насінних коробочках бавовнику перебувають пухнаті грудочки, що складаються із тисяч волокон. З них одержують бавовняну пряжу.

Лляне волокно, широко використовуване для виробництва тканини для одягу, одержують зі стебел льону-довгунця. Прядивні й джутові волокна йдуть на виготовлення мішковини й канатів, а з волокон листів сизалю роблять шпагат

Штучні волокна

Віскоза (або штучний шовк) стала першим штучним волокном для виробництва тканин. Цей матеріал почали випускати наприкінці XIX століття, коли були розроблені основні технологічні процеси виробництва віскози, застосовувані й донині. Спочатку рослинний матеріал (деревна маса) проходить хімічну обробку, у результаті якої одержують витяжку целюлози. Потім з отриманого розчину виділяють чисту тверду целюлозу, з якої роблять віскозні волокна. З деревної маси одержують ще два штучні волокна - ацетилцеллюлозу й триацетилцеллюлозу.

Існує багато видів нейлону, що представляють собою штучні поліаміди - більш прості види натуральних поліамідів (вид білка). Нейлонове волокно одержують, розплавляючи й пропускаючи невеликі шматки хімічного продукту (полімеру) через ковпачок з мікроотворами - фільєру. Отримані довгі нитки нейлону прохолоджуються й твердіють, після чого їх витягають.

Самими популярними серед штучних волокон є поліефірні. Акрил широко застосовується для виготовлення одягу, килимів і штучного хутра. Тканини мають вогнестійкість. Водонепроникні тканини одержують, наносячи прозорий водовідштовхувальний полімер на бавовняну основу.

Є три основні види тканин:

  • трикотажні,

  • ткані,

  • неткані.

Для одержання перших двох з волокон спочатку прядуть нитки, а потім їх переплітаються

Ткані полотна виготовляють на ткацьких верстатах. Поздовжні нитки полотна називаються нитками основи, а поперечні - уточинами. Різні переплетення ниток основи й уточин визначають фактуру тканини. Малюнок тканини одержують, вплітаючи нитки різних квітів

Трикотаж одержують шляхом утвору із пряжі петель і їх взаємного переплетення. При серійнім виробництві трикотажне полотно виготовляють на в'язальних машинах, оснащених рядами язичкових голок. У деяких машин число таких голок доходить до 2500, що дозволяє одержувати більш 3 млн. петель в хвилину.

Неткані матеріали одержують із суцільного шару волокон (полотна). Волокна з'єднуються воєдино за рахунок обробки їх клейкою смолою. Після засихання смоли, просочені нею волокна піддають термофіксації (нагріванню) для додання їм міцності. Волокна деяких тканин з'єднують, прокочуючи тканину між гарячими металевими валиками. При плавленні волокон між ними утворюється міцний зв'язок, що зберігається й після застигання. Застосовують також метод зшивання волокон

Комбіновані тканини складаються із двох і більш матеріалів і мають властивості їх окремих компонентів

Малюнки

Більшість малюнків наноситься машиною. Звичайно тканина пропускається між металевими барвними валками, на яких вигравіруваний потрібний малюнок

При трафаретному способі нанесення малюнка, барвник наноситься на тканину через мережу отворів. Матеріал, за допомогою якого наноситься трафаретний малюнок, називається ситовим

При перекладнім друкуванні малюнок наноситься фарбою на папір. Потім тканина з накладеним папером пропускаються через гарячий прес (температура + 200°З), при цьому волога випаровується, і фарба друкується на тканині.

Підбираючи тканину для пошиття одягу, варто звертати увагу на якість

Тканина володіє властивостями, за які її завжди будуть цінувати люди – вона пластична, прилягаюча до будь-якої фігури, драпірується, здійснює відчуття цілісності силуету із багатим ритмічним життям, грою різних відтінків та кольорів.

Інтерв’ю

Купуючи будь-яку річ, ви неодмінно звертаєте увагу на якість тканини, з якої вона пошита. На сьогодні в магазинах є надзвичайно велика різноманітність тканин, з яких важко вибрати потрібну. Як обрати матеріал для майбутньої речі високої якості і на що звертати увагу при купівлі готових моделей розповіла нам модельєр одягу Наталія Стиран.

«При виборі тканини перш за все потрібно звертати увагу на її якість та практичність. Не варто купувати тканину лише тому, що вона сподобалася вам на дотик або своїм кольором. Підбирайте тканину до майбутньої моделі ретельно і лише тоді ви будете виглядати в ній чудово», - розповіла Наталія Іванівна.

Як точно визначити будову і склад тканини?

Якщо ваші знання в науці про види тканин невеликі, і ви не орієнтуєтеся в них, але прагнете мати неповторну річ, варто звернутися до майстра. Кожна тканина має двониткову систему, яка розташована взаємно перпендикулярно. «Нитки, що йдуть уздовж тканини називаються основою, а інші – повздовжні. По тому, як переплетені нитки в тканині, можна говорити про її якість та будову. Переплет ниток впливає на зовнішній вигляд та властивості тканини», - розповіла технолог швейних виробів Ірина Главацька. Усі тканини можна розрізнити в залежності від сировини, з якої вони зроблені, за фактурою, дотиком, кольором та її обробці.

При виборі тканини насамперед потрібно визначити її лицевий і виворотній бік. Є тканини, у яких дві сторони майже однакові. В такому випадку їх можна визначити за допомогою дотику. Лицьова сторона має яскравіший і соковитіший колір, де виразно видно малюнок.

Тут вы можете оставить комментарий к выбранному абзацу или сообщить об ошибке.

Оставленные комментарии видны всем.