Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
31-35.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
03.08.2019
Размер:
156.67 Кб
Скачать
  1. Природне освітлення в закладах освіти, види, нормування, експлуатація.

Види виробничого освітлення Залежно від джерел світла освітлення може бути природним, щостворюється прямими сонячними променями та розсіяним світлом небосхилу; штучним, що створюється електричними джерелами світла, та суміщеним, при якому недостатнє за нормами природне освітлення доповнюється штучним. Природне освітлення поділяється на: бокове (одно або двобічне),що здійснюється через світлові отвори (вікна) в зовнішніх стінах;верхнє, здійснюється через отвори (ліхтарі) в дахах і перекриттях;комбіноване – поєднання верхнього та бокового освітлення.

Природне освітлення. Навчальні приміщення повинні мати природне освітлення. Без природного освітлення допускається проектувати: снарядні, умивальні, душові, вбиральні при гімнастичному залі; душові та вбиральні персоналу; комори і складські приміщення (крім приміщень для зберігання легкозаймистих рідин), радіовузли; кінофотолабораторіі; книгосховища; бойлерні, насосні водопроводу і каналізації; камери вентиляційні і кондиціонування повітря; вузли управління та інші приміщення для встановлення та керування інженерним і технологічним обладнанням будівель; приміщення для зберігання деззасобів. У навчальних приміщеннях слід проектувати бічне лівосторонній освітлення. При двосторонньому освітленні, яке проектується при глибині навчальних приміщень більше 6 м, обов'язково пристрій правостороннього підсвітки, висота якого повинна бути не менше 2,2 м від стелі. При цьому не слід допускати напрямок основного світлового потоку попереду і ззаду від учнів. У майстернях для трудового навчання, актових і спортивних залах також може застосовуватися двостороннє бічне природне освітлення і комбіноване (верхнє і бічне). У приміщеннях загальноосвітніх закладів забезпечуються нормовані значення коефіцієнта природного освітлення (КПО) відповідно до гігієнічних вимог, що пред'являються до природного і штучного освітлення. У навчальних приміщеннях при односторонньому боковому природному освітленні КЕО повинен бути 1,5% (на відстані 1 м від стіни, протилежної світловим отворів).

Нерівномірність природного освітлення приміщень, призначених для занять учнів, не повинна перевищувати 3:1.

Орієнтація вікон навчальних приміщень повинна бути на південні, південно-східні і східні сторони горизонту. На північні сторони горизонту можуть бути орієнтовані вікна кабінетів креслення, малювання, а також приміщення кухні, орієнтація кабінету інформатики на північ, північний схід.

Светопроеми навчальних приміщень обладнуються: регульованими сонцезахисними пристроями типу жалюзі, тканинними шторами світлих тонів, що поєднуються з кольором стін, меблів.

Штори з полівінілхлоридної плівки не використовуються. У неробочому стані штори необхідно розміщувати в простінках між вікнами. Для обробки навчальних приміщень використовуються оздоблювальні матеріали та фарби, що створюють матову поверхню з коефіцієнтами відбиття:

• для стелі - 0.7-0,8:

• для стін-0 ,5-0, 6;

• для підлоги - 0,3-0,5.

Слід використовувати наступні кольори фарб:

• для стін навчальних приміщень - світлі тони жовтого, бежевого, рожевого, зеленого, блакитного; • для меблів (парти, столи, шафи) - кольори натурального дерева або світло-зелений;

• для класних дощок темно-зелений, темно-коричневий;

• для дверей, віконних рам білий.

Для максимального використання денного світла і рівномірного освітлення навчальних приміщень слід:

• садити дерева не ближче 15 м, чагарник - не ближче 5 м від будівлі;

• не зафарбовувати віконне скло;

• не розставляти на підвіконнях квіти. Їх розміщують у переносних квіткарках висотою 65-70 см від підлоги або підвісних кашпо в простінках вікон;

• очищення і миття скла проводити 2 рази на рік (восени і навесні).

32. Штучне освітлення в закладах освіти, види, джерела світла для навчальних приміщень, нормування.

Штучне освітлення може бути загальнім та комбінованим. Загальне освітлення передбачає розміщення світильників у верхній зоні приміщення (не нижче 2,5 м над підлогою) для здійснювання загальне рівномірного або загального локалізованого освітлення (з урахуванням розтушування обладнання та робочих місць). Місцеве освітлення створюється світильниками, що концентрують світловий потік безпосереднього на робочих місцях. Комбіноване освітлення складається із загального та місцевого. Його доцільно застосувати при роботах високої точності, а також, якщо необхідно створити певний або змінний, в процесі роботи, напрямок світла. Одне місцеве освітлення у виробничих приміщеннях заборонене.

Штучне освітлення. В навчальних приміщеннях забезпечуються нормовані рівні освітленості і показники якості освітлення (показник дискомфорту і коефіцієнт пульсації освітленості) відповідно до гігієнічних вимог до природного і штучного освітлення. У навчальних приміщеннях передбачається переважно люмінесцентне освітлення з використанням ламп: ЛБ. ЛХБ, ЛЕЦ. Допускається використання ламп розжарювання (при цьому норми освітленості знижуються на 2 щаблі шкали освітленості). Не слід використовувати в одному приміщенні люмінесцентні лампи і лампи розжарювання. Використання нових типів ламп і світильників узгоджується з територіальними центрами держсанепіднагляду.

У навчальних приміщеннях слід застосовувати систему загального освітлення. Світильники з люмінесцентними лампами розташовуються паралельно светонесущей стіні на відстані 1,2 м від зовнішньої стіни і 1,5 м від внутрішньої. Дня загального освітлення навчальних приміщень і навчально-виробничих майстерень слід застосовувати люмінесцентні світильники наступних типів: ЛС002-2х40, ЛП028-2х40. ЛП0022х40. ЛП034-4х36, ЦСП-5-2х40. Можуть використовуватися й інші світильники за типом наведених з аналогічними світлотехнічними характеристиками та конструктивним виконанням. Класна дошка обладнується софітами і висвітлюється двома встановленими паралельно їй дзеркальними світильниками типу ЛПО-30-40-122 (125). Зазначені світильники розміщуються вище верхнього краю дошки на 0,3 м і на 0,6 м - у бік класу перед дошкою. При проектуванні системи штучного освітлення для навчальних приміщень необхідно передбачити роздільне включення піній світильників. У навчальних кабінетах, аудиторіях, лабораторіях рівні освітленості повинні відповідати наступним нормам: на робочих столах - 300 лк., На класній дошці - 500 лк., В кабінетах технічного креслення та малювання 500 лк., В кабінетах інформатики на столах - 300 - 500 лк ., в актових і спортивних залах (на підлозі) - 150 лк. При користуванні ТСО і необхідність поєднувати сприйняття інформації з екрана і веденні записи в зошиті - освітленість на столах учнів повинна бути 300 лк. При використанні діа-і кінопроекторів освітленість повинна бить500 лк. При цьому слід використовувати або одне місцеве освітлення, або створювати систему функціонального штучного освітлення з темним коридором перед екраном. Необхідно проводити чистку освітлювальної арматури світильників не рідше ніж 2 рази на рік і вчасно замінювати перегорілі лампи. Залучати до роботи учнів не слід. Несправні, перегорілі люмінесцентні лампи збираються і вивозяться з будівлі загальноосвітньої установи. З метою попередження виникнення масових інфекційних захворювань (отруєнь) зберігання ламп у непристосованих загальноосвітніх закладах забороняється (ст.29., П.1 Федерального закону «Про санітарно - епідеміологічне благополуччя населення» від 30 березня 1999 р. № 52-ФЗ). Профілактичне ультрафіолетове опромінення дітей слід проводити в районах на північ від 57,5 градусів північної широти і в районах із забрудненою атмосферою. Для цього рекомендується використовувати опромінювальні установки тривалої дії або короткочасного (ліхтарі) у відповідність з рекомендаціями щодо проведення профілактичного ультрафіолетового опромінення людей з застосуванням джерел ультрафіолетового опромінення.

Тут вы можете оставить комментарий к выбранному абзацу или сообщить об ошибке.

Оставленные комментарии видны всем.