- •Тема: Доменне виробництво чавуну
- •Хід уроку
- •1.Організаційний етап
- •3. Вивчення нового матеріалу
- •4.Домашнє завдання
- •Роздатковий матеріал
- •Тема: Способи виробництва сталі
- •Хід уроку
- •Організаційний етап
- •Перевірка домашнього завдання
- •Підготовка учнів до вивчення нового матеріалу
- •Тема уроку “Способи виробництва сталі”
- •Вивчення нового матеріалу
- •Які ж хімічні реакції лежать в основі виплавляння сталі?
- •І група – Мартенівський спосіб добування сталі
- •Домашнє завдання
- •Інформація по темі : Способи добування сталі
- •Тема: Проблема безвідхідних виробництв у металургії та охорона довкілля.
- •Організаційний етап
- •Перевірка домашнього завдання
- •Підготовка учнів до вивчення нової теми
- •Вивчення нового матеріалу
- •Домашнє завдання
- •Тема: застосування металів і сплавів у сучасній техніці.Розвиток металургії в україні
- •Хід уроку
- •Організаційний етап
- •Перевірка домашнього завдання
- •Підготовка учнів до вивчення нової теми
- •Вивчення нового матеріалу
- •Домашнє завдання
- •Тема Натрій і калій як представники лужних металів:будова атома і поширення в природі. Фізичні і хімічні властивості; добування і застосування
- •1.Організаційний момент
- •2.Підготовка учнів до вивчення нового матеріалу
- •3. Вивчення нового матеріалу
- •Домашнє завдання
- •Обережно!!!
Тема: Способи виробництва сталі
Мета: -навчальна: сформувати в учнів поняття про способи виробництва сталі, вміння складати рівняння хімічних реакцій, що лежать в основі переробки чавуну на сталь;
-розвиваюча: розвивати вміння аналізувати, порівнювати, співставляти і систематизувати знання;
-виховна: розширювати коло наукового світогляду учнів
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Методи навчання: словесний, наочний, груповий
Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва, електрохімічний ряд напруг металів, таблиці, роздатковий матеріал.
Література: Граніна Т.М. Хімія. 9 клас: Плани-конспекти уроків.- Харків: Веста: Видавництво “Ранок”, 2003.-320с.
Буринська Н.М., Величко Л.П. Хімія.Пробний підручник для 9 кл. серед. загальноосвіт. шк..-Київ: Перун,1995-192с.: іл.
Підгаєцька І.//Хімія. Біологія, 2005,409,№13, С10..
Хід уроку
Організаційний етап
Перевірка домашнього завдання
- які елементи входять до складу чавуну?
- скільки етапів і які процеси лежать в основі виплавки чавуну?
Підготовка учнів до вивчення нового матеріалу
- актуалізація опорних знань
Чим є виплавка чавуну по відношенню до виплавки сталі?
- мотивація навчально-пізнавальної діяльності
Характеризуючи склад чавуну, можна поділити його на сорти залежно від вмісту Карбону, Фосфору і Сульфуру. Якщо карбон міститься у чавуні у вигляді графіту – чавун сірий або ливарний. Білий чавун містить карбон у вигляді FeC3. Такий чавун використовують для переробки на сталь.
- повідомлення теми уроку
Тема уроку “Способи виробництва сталі”
Вивчення нового матеріалу
- сприйняття інформації
(розповідь учителя)
Сталь це сплав заліза з вуглецем, масова частка Карбону в якому 4% і не більше, називають твердою. Вона йде на виготовлення інструментів. Сталь у якій вміст Карбону мінімальний, називають м’якою і ковкою. Сталь містить також деякі технологічні добавки, які можуть бути як корисними, так і шкідливими. До корисних відносять Манган і Силіцій. Манган зменшує ламкість сталі при обробці в гарячому вигляді. А Силіцій запобігає утворенню дірчастості у відливах, яка зумовлюється пухирцями карбон (ІІ) оксиду. Добавки Силіцію і Мангану роблять сталь якіснішою.
Також при виплавці сталі з чавуну в неї переходять шкідливі домішки: Сульфур, Фосфор, Арсен, Стихій, Станум та ін. Ці домішки , реагуючи з киснем, воднем і азотом утворюють крихкі хімічні сполуки (оксиди, сульфіди, нітриди),що знижують якість відливок.
Мозковий штурм:
Які ж хімічні реакції лежать в основі виплавляння сталі?
(розповідь учителя)
1-а група окисно-відновних реакцій
Атмосфера в сталеплавильних печах є окисною. В ній міститься повітря, кисень і пари води, які викликають окислення Феруму:
2Fe + O2 = 2FeO + Q
Доведено, що при виплавлянні сталі ніякий другий ферум оксид не утворюється.
2-а група реакцій. Окислення домішок (Силіцію, Мангану, Фосфору) ферум (ІІ) оксидом протікає за типом заміщення.
(учні самостійно складають рівняння реакцій)
Приклад:
2FeO + Si = 2Fe + SiO2
FeO + Mn = Fe + MnO
5FeO + 2P = 5Fe + P2O5
3-я група реакцій – усунення сполук Сульфуру і Фосфору негашеним вапном СаО.
(учні самостійно складають рівняння реакцій)
CaO + P2O5 = Ca3(PO4)2
CaO + FeS = CaS + FeO
Утворюється шлак, який спливає на поверхню сталі, а ферум оксид лишається у розплаві сталі. Його усувають, коли кількість карбону зменшиться до значення, обумовленого сортом сталі.
Мозковий штурм:
Які ж є способи виробництва сталі?
- розширення інформації
(робота в групах)