Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Садік Тести на визначення готовності дитини до....doc
Скачиваний:
13
Добавлен:
23.12.2018
Размер:
80.9 Кб
Скачать

Тести на визначення готовності дитини до школи

Фізична готовність

Зорово-графічний ґештальт-тест Бендер

Мета: Можливість оцінити ступінь сформованості зорово-моторної координації, а також виявити проблемні її моменти.

Обладнання: Чистий аркуш паперу, зразок для копіювання, ручка.

Інструкція «На чистий аркуш паперу постарайся змалювати ці картинки так, щоб вийшло дуже схоже». Змальовувати дитина повинна ручкою. Важливо, щоб вона правильно відтворювала і загальний вигляд, і розташування малюнків. По закінченні роботи запропонуйте їй перевірити, чи все вийшло схоже. Якщо дитина захоче, то може перемалювати чи виправити своє зображення. Позначте той малюнок, що дитина вибере як подібний.

Інтерпретація результату Результати виконання тесту оцінюються за допомогою порівняння роботи дитини з графічним зразком, запропонованим їй для змальовування. Дитина має правильно відтворити п'ять малюнків зразка та їх розташування відносно один одного. Рівень розвитку «зорово-моторної координації» визначається за допомогою якісного аналізу, з огляду на дані, отримані й перевірені у дослідженнях Л.Ясюкової.

Рівні розвитку Високий:усі малюнки виконані абсолютно ідентично зразку: дотримані загальні розміри і розміри деталей, нахил, положення малюнків на аркуші відносно один одного, а також положення деталей усередині кожного малюнка, лінії чіткі. Такий варіант виконання зустрічається дуже рідко.

Добрий:усі малюнки виконані майже ідентично зразку (допускаються незначні відхилення). Допускається неповний збіг просторового розташування малюнків відносно один одного. У першому малюнку розмір кружків може бути довільним, зокрема - непостійним. Допускається зміна кута нахилу утвореної кружками фігури, яка, утім, повинна зберегти загальний вигляд паралелограма. У другому і третьому малюнку допускається неточність розмірів. У четвертому малюнку розмір кружків може бути довільним, зокрема - непостійним. Допускається ущільнення всього малюнка, але при цьому загальна форма «стріли» має бути чітка. У п'ятому малюнку допускаються незначні відхилення у пропорціях і загальних розмірах шестикутників.

Середній:у всіх малюнків є загальна подібність зі зразками. Положення малюнків на аркуші відносно один одного та їх розміри не враховуються. У першому малюнку кількість кружків відповідає зразку; при цьому фігура може не мати форми паралелограма, вона нахилена, вигнута; розмір круж­ків довільний, вони зорово розташовані у суворо горизон­тальні й вертикальні лінії. У другому малюнку горизонтальні й вертикальні розміри рамки можуть бути не витримані, але кути близькі до прямих, крива лінія стосується її. У третьому малюнку коло може бути зобра­жене у будь-якому кривому варіанті, його обов'язково торкається  помірно-кривий чотирикутник кутом, а не гранню. У четвертому малюнку - точне передавання кількості кружків, допускається недотримання форми стріли. У п'ятому малюнку - будь-які шестикутники, що частково перетинаються, допускається «закруглювання» гострих кутів, пропорції і розміри не враховуються.

Слабкий:малюнки загалом схожі на зразки і хоча б один із них має значний дефект зображення, який не може бути пояснений просто нерозвиненістю графічних навичок у дитини. До таких дефектів належать: у першому малюнку кількість кружків не відповідає зразку на 1-5 кружків; у другому малюнку форма вигину кривої лінії не відповідає зразку: не збігаються опуклості і западини, замість плавної лінії - гострий кут, крива лінія не торкається кута рамки, хоча і розташована близько до неї, чи крива лінія примальована до правої грані рамки; у третьому малюнку коло і чотирикутник зображені близько одне до одного, але торкання відсутнє; у четвертому малюнку кількість кружків не відповідає зразку, причому різниця може бути і невелика (на 1-3 кружки «стріла не проглядається»); у п'ятому малюнку відсутнє часткове накладання шестикутників: вони або ледь торкаються один одного, або намальовані окремо, хоча і близько один до одного, шестикутники розташовані під прямим кутом один від одного, перетинання в середній частині.

Примітка.Якщо малюнки не відповідають зразкам, мають серйозні відхилення від зазначених вище допущень, то такій дитині обов'язково потрібна консультація невролога.

Соціальна готовність

Методика «Який я?» є.З.Басіна

Мета: Визначення самооцінки дитини дошкільника.

Хід виконання Обстеження проводиться індивідуально. Психолог запитує у дитини, як вона сама себе сприймає й оцінює за десятьма різними позитивними якостями особи­стості. Оцінки, які дитина ставить сама собі, проставляються психологом у відповідних колонках протоколу, а потім переводяться в бали.

Оцінювані якості особистості

Оцінки за вербальною шкалою

 

Так

Ні

Інколи

Не знаю

Хороший

 

 

 

 

Добрий

 

 

 

 

Розумний

 

 

 

 

Акуратний

 

 

 

 

Слухняний

 

 

 

 

Уважний

 

 

 

 

Ввічливий

 

 

 

 

Вмілий (здібний)

 

 

 

 

Працелюбний

 

 

 

 

Чесний

 

 

 

 

Оцінювання результатів Відповіді типу «Так» оцінюються в 1 бал, відповіді типу «Ні» оцінюються в 0 балів. Відповіді типу «Інколи», як і відповіді типу «Не знаю», оцінюються в 0,5 бала. Самооцінка дитини визначається за загальною сумою балів, набраною нею за всіма якостями особистості.

Рівні: 10 балів - дуже високий 8 - 9 балів - високий 4 - 7 балів - середній 2 - 3 бали   - низький 0 - 1 бал   - дуже низький

Психологічна готовність

Тест "Рівень психосоціальної зрілості"

Тест має форму бесіди і призначений для визначення рівня психосоціальної зрілості(методика С.А.Банкова)

В процесі бесіди дитині ставиться запитання, на які вона повинна відповісти. Час для відповіді не обмежаний, тому не потрібно поспішати. Якщо відповідь неправильна, але близька до правильної відповіді, запропонуйте йому ще трохи подумати. За кожну правильну відповідь нараховуються бали. Запитання для бесіди: 1. Назви своє Прізвище, Ім'я, По-батькові. 2. Назви Прізвище, Ім'я, По-батькові мами й тата. 3. Ти дівчинка чи хлопчик? Ким ти будеш, коли виростеш- тіткою чи дядьком?  4. Чи є в тебе брат або сестра? Скільки їм років? Старше вони тебе або молодше? 5. Скільки тобі років? А скільки буде через рік ? А через два роки? (Мені ... років) 6. Зараз ранок чи вечір? (День чи ранок? ) 7. Коли ти снідаеш-ввечері чи в ранці? А обідаеш- вранці чи вдень? Що буває раніше-обід чи вечеря?  8. Де ти живеш? Назви свою домашню адресу. 9. Ким працюють твої мама, тато? 10. Ти любишь малювати? Якого кольору цей олівець? А стрічка, сукня ? 11. Яка зараз пора року- зима, весна, літо чи осінь? Чому ти так вважаеш? 12. Коли можна кататися на санках-взимку чи в літку? 13. Чому сніг бувае взимку , а не влітку? 14. Що роблять листоноша, лікар, вчитель? 15. Навіщо потрібні в школі дзвоник, парта, дошка? 16. Ти хочешь вчитися в школі? 17. Покажи свое праве око, ліве вухо. Для чого потрібні очі, вуха? 18. Яких тварин ти знаеш? 19. Яких ти знаеш птахів? 20. Хто більший корова чи коза? Птах чи бджола? У кого більше лап: у собаки чи півня? 21. Що більше: 8 чи 5, 7 чи 3? Порахуй від 3 до 6. Від 9 до 2. 22. Що потрібно зробити, якщо ненароком зламаеш чужу річ?

Оцінювання: 1. За правильні відповіді на усі запитання дитина отримує 1 бал. 2. За правильні, але не повні відповіді на запитання дитина отримує 0,5 бала. 3. До контрольних завдань належать запитання 5,8,15,22. Їх оцінюють таким чином:

  • 5 - якщо дитина може вирахувати, скільки їй років-1 бал; якщо вона називає роки з врахуванням місяців-3 бали.

  • 8 — за повну домашню адресу з назвою міста-2 бали; за неповну адресу-1 бал.

  • 15 — за кожне правильно вказане застосування шкільних атрибутів-1 бал.

  • 22 - за правильну відповідь-2 бали.

4.Пункт 16 оцінюється разом з пунктами 15 і 17. Якщо в пункті 15 дитина набрала три бали і дала позитивну відповідь за пунктом16, то в протоколі занотовується позитивна мотивація до навчання в школі(загальна сума балів повинна бути не меншою 4).

Високий рівень — 24-29 балів (шкільно-зрілий) Середній рівень — 20-23 бали (середня зрілість) Низькій рівень — 15-20 балів (низька психосоціальна зрілість)

Мотиваційнана готовність

Тут вы можете оставить комментарий к выбранному абзацу или сообщить об ошибке.

Оставленные комментарии видны всем.