- •Пояснювальна записка
- •1. Компонування конструктивної схеми збірного балкового перекриття.
- •2. Розрахунок і констроювання збірної попередньонапруженої залізобетонної плити перекриття.
- •2.1. Обчислення навантажень.
- •2.2. Статичний розрахунок.
- •2.3. Розрахунок плити за і групою граничних станів.
- •2.3.1. Розрахунок поздовжної робочої арматури в нормальному перерізі на дію згинального моменту.
- •2.3.2. Розрахунок втрат попереднього напруження арматури класу а600с і параметрів обтиснення бетону.
- •2.3.3 Статичний розрахунок полички плити.
- •2.3.4 Розрахунок і констроювання арматури полички.
- •2.4. Розрахунок плити за іі групою граничних станів.
- •2.4.1. Розрахунок утворення тріщин, нормальних до поздовжньої осі плити.
- •2.4.2. Розрахунок утворення тріщин, похилих до поздовжньої осі плити.
- •2.4.2. Розрахунок ширини розкриття нормальних тріщин.
- •2.4.3. Розрахунок прогинів плити.
- •3. Розрахунок і констроювання збірного нерозрізного ригеля з звичайного з/б.
- •3.1. Наближений статичний розрахунок нерозрізного ригеля.
- •3.1.1. Обчислення навантажень і визначення розрахункових прольотів.
- •3.1.2. Побудова огинаючих епюр згинальних моментів та поперечних сил.
- •3.2. Розрахунок прольотноїі надпрольотної арматури на дію згинальючих моментів в нормальних перерізах першого прольоту.
- •3.3. Розрахунок поперечної арматури ригеля на дію поперечних сил в похилих перерізах 1-го прольоту.
- •3.4. Розрахунок параметрів і побудова епюри матеріалів ригеля.
- •3.5. Розрахунок стику ригеля з колоною.
- •4. Розрахунок і констроювання збірної колони каркасу в’язевої системи.
- •4.1. Обчислення навантажень на колону першого поверху.
- •4.2. Розрахунок поздовжньої робочої арматури колони.
- •4.3. Розрахунок консолі колони.
- •4.4. Розрахунок стику колон.
- •5. Розрахунок і констроювання центрально навантаженого фундаменту під колону.
- •5.1. Обчислення навантажень і зусиль.
- •5.2. Визначення розмірів плитної частини фундаменту.
- •5.3. Розрахунок фундаменту на продавлювання.
- •5.4. Розрахунок арматури плитної частини фундаменту.
- •6. Розрахунок цегляного простінка несучої стіни першого поверху.
- •7. Література
2.2. Статичний розрахунок.
Для визначення розрахункових прольотів плити попередньо задаємося розмірами поперечного перерізу ригеля. Ригель проектуємо таврового перерізу із поличкою в нижній розтягненій зоні (рис.2.2). Номінальний проліт ригеля lr=6,8 м, крок ригелів Вr=5,4 м.
Рис.3 Ригель виробничої будівлі.
Висота перерізу ригеля:
Приймаємо = 600 мм.
Ширина ребра:
Приймаємо = 300 мм.
З урахуванням мінімально допустимих ділянок обпирання ребристих плит на полички сf = 150 мм ширину полички приймаємо рівною:
bf = b + 2 сf +2δ= 300 +2·150 + 2·25 = 650 мм,
а висоту полички hf =300 мм:
hf = h - hpl = 600 – 300 = 300 мм.
Розрахунковий проліт визначаємо за формулою:
l0 = l - bf +cf = 5400 – 650 + 150 = 4900 мм = 4,9 м.
При номінальній ширині плити Вpl = 1.5 м погонні нормативні навантаження:
-
від власної ваги плити
gw0 = w0 · Вpl = 2500 · 1,5 = 3750 кН/м;
-
корисне тривале
v0l = 0l · Вpl = 3900 · 1,5 = 5850 кН/м;
-
корисне короткочасне
v0,sh = 0,sh · Вpl = 2600 · 1,5 = 3900 кН/м;
-
повне тривале
q0l =( 0l + 0 )· Вpl =(3900 + 3650) · 1,5 = 11325 кН/м;
-
повне нормативне
q0 =( 0 + 0 )· Вpl =(6500 + 3650) · 1,5 = 15225 кН/м.
Погонні розрахункові навантаження:
-
від власної ваги плити
gw = w · Вpl = 2750 · 1,5 = 4125 кН/м;
-
повне розрахункове
q=( + )· Вpl =(7800 + 4190) · 1,5 = 17985 кН/м.
Розрахункова схема плити наведена на рис.2.2.
Зусилля від нормативних і розрахункових навантажень визначаємо як в одно пролітній балці. Момент від повного розрахункового навантаження q=17985 кН/м, якщо γn =1,1( будинок другого класу відповідальності):
Розрахункова поперечна сила на опорах, якщо q=17985 кН/м, γn =1,1:
Момент від повного нормативного навантаження q=15225 кН/м, якщо γn = 1,1:
Нормативна поперечна сила:
Момент від нормативного постійного і тривалого тимчасового навантажень:
Поперечна сила від нормативного постійного і тривалого тимчасового навантажень:
2.3. Розрахунок плити за і групою граничних станів.
2.3.1. Розрахунок поздовжної робочої арматури в нормальному перерізі на дію згинального моменту.
Рис. 4 Поперечний переріз ребристої плити основні розміри
Плиту номінальними розмірами 5,1×1,5 м проектуємо П-подібного перерізу без проміжних поперечних ребер, передбачаючи тільки торцеві поперечні ребра. Висоту перерізу збірної плити приймаємо hpl = 300 мм (кратно 50 мм).
Товщину поздовжніх ребер по низу рекомендується приймати в межах br =70÷10мм – приймаємо br = 70 мм.
Товщину поличок плити перекриттів виробничих будинків рекомендується приймати hf´≥50мм – приймаємо hf´= 50мм.
З метою забезпечення можливості безперешкодного розопалублювання внутрішнім граням плити надають ухил не менше і ≥ 1/15 – приймаємо і = 0,1. Перехід від нижньої грані полички до внутрішньої грані поздовжнього ребра виконуємо заокругленим з радіусом r = 50 мм. На бокових гранях плити зовні передбачаємо шпонки круглого обрису з метою покращення сумісної роботи плит в складі лиску перекриття після замонолічування швів.
Ширину плити зверху приймаємо рівною 1440 мм, а по низу -1490 мм.
Загальні відомості. Ребристу плиту проектуємо попередньо напруженою з арматурою класу А600С. Спосіб натягування арматури – електротермічний, на упори форм. Тимчасові анкери на кінцях стержнів-заготовок – типу «висаджена головка». Вироби піддають тепловій обробці при атмосферному тиску. Плити виготовляють із важкого бетону. Поличку ребристої плити перекриття армують звичайним дротом періодичного профілю класу А400С (за ДСТУ 3760-98). Умови експлуатації конструкцій не сприяють наростанню міцності з часом, вологість не перевищує 75%.
Матеріали: бетон. Призначаємо клас важкого бетону В25, що не менше мінімально допустимого В20 при арматурі класу А600С діаметром більше 20 мм включно (табл. 8* норм [1]). Передавальну міцність бетону Rbp призначаємо рівною 0,5В: (Rbp=0.5В=0,5·25=12.5МПа), що не є менше, ніж Rbp,min=11,5МПа за рекомендацвями п.2.6* норм [1].
Характеристики міцності бетону класу В25 : = 14,5 МПа; = 1,05 МПа (табл. 13 [1]); Rbt,n = Rbt,ser= 1,6 МПа(табл. 12 [1]). Модуль пружності Еb = 30·103 МПа (табл. 18 [1]). Коефіцієнт умов роботи бетону γb2 =0,9 (табл. 15 [1]).
Матеріали: арматура. Гарячекатана арматурна сталь класу А600С з умовною межею текучості (ГОСТ 10884-81*), випускається діамеиром 10-32мм. Характеристики міцності: Rsn = 590 МПа (табл. 19* [1]); Rs = 510 МПа (табл. 22 [1]). Максимальний коефіцієнт умов роботи арматури, який враховує опір напруженої арматури вище умовної межі текучості η = 1,2 (п.3.13 [1]). Модуль пружності арматури класу А600С - Еsр = 1,9·105 МПа (табл. 29 [1]).
Розрахунковий переріз. Фактичний переріз зводимо до розрахункового таврового (рис 2.3) з шириною полички b´f ≤156 мм, висотою перерізу h = 30 см, усередненою шириною ребра b = bm1 = 2·0,5·( b1 + b2) = 2·0,5·( 70 + 100) = 170 мм.
Ширину полички b´f, яку вводимо в розрахунок, уточнюємо, виходячи із вимог п.3.16. [1]. При віддалі між поперечними ребрами плити l0 = 5050 - 2·225 = 4600 мм більший, ніж віддаль між поздовжніми ребрами в чистоті В0 = 1240 мм, ширину полички приймаємо із умови:
b´f ≤ 2 b2 + l0/6 = 17 + 460/6 = 94 см < 144 см,
b´f ≤ 2 b2 + 12 hf´ = 17 + 12·5= 77 см < 144 см.
Остаточно вводимо в розрахунок міцності b´f = 77см.
Рис.5 Розрахунковий переріз
Розрахункове зусилля: згинальний момент від повного розрахункового навантаження Mmax = 51,28 кН·м (з урахуванням γn = 1,1).
Розрахунок робочої попередньо напруженої арматури класу А600С.
Рис.6 Поперечний переріз ребристої плити до розрахунку міцності
Розрахунок арматури виконуємо за блок схемою 9 [4] алгоритму визначення площі перерізу попередньо напруженої розтягненої арматури в згинальних елементах таврового профілю з одиновим армуванням.
Для ребристої плити h = 300мм>250мм захисний шар бетону призначаємо аb ≥ 20мм, і не менше діаметру робочої арматури аb ≥ dsp. Передбачаючи діаметр робочої арматури dsp ≥ 20 мм, задаємося аb=25 мм. В цьому випадку, якщо прийняти однорядне армування, віддаль аsp від розтягненої грані ребра до центру ваги арматури:
аsp = аb + 0,5dsp = 25 + 0,5·12 = 31 мм.
Робоча висота перерізу:
h0 = h – аsp = 300 – 30 =270 мм.
Розрахунковий опір бетону з урахуванням коефіцієнту γb2 =0.9:
Rb = · γb2 = 14,5·0,9 = 13,05 МПа.
Момент, який сприймає повністю стиснена поличка
М´f = Rb · b´f · hf´(h0 – 0,5 hf´) = 13,05(0,1) · 77 · 5 · (27 – 0,5 · 5) = 12733 кНсм = =127,33 кНм.
Перевіряємо умову М = 59,36 кНм < М´f = 127,33 кНм – умова задовольняється, нейтральна вісь знаходиться в межах полички.
Розрахунок арматури продовжуємо вести за блок-схемою алгоритму для елементу прямокутного профілю, приймаючи b = b´f = 770 мм.
Отже, коефіцієнт
Відповідна відносна висота стисненої зони бетону
ξ = 1 – = 1 – = 0,083.
Абсолютне значення висоти стисненої зони бетону
х = ξ· h0 = 0,083 · 27 = 2,24 см < hf´ = 5 см – умова виконується, нейтральна вісь проходить в межах полички.
Коефіцієнт
ζ = 1 – 0,5· ξ = 1 – 0,5 · 0,083 = 0,9585.
Обчислюємо граничне значення відносної висоти стисненої зони бетону, для чого знаходимо її характеристику w:
w = α – 0,008 Rb = 0,85 - 0,008·13,05 = 0,75,
де α = 0,85 – для важкого бетону.
тут σsr = Rsp + 400 – σsp – Δσsp = 510 + 400 – 0,6·510 = 604 МПа, в першому наближені допускається приймати σsp+ Δσsp =0,6 Rsp.
Коефіцієнт γs6 , який враховує роботу легованої арматурної сталі вище умовної межі текучості, обчислюється за формулою:
γs6 = η – (η – 1)( – 1 ) = 1,2 – (1,2 – 1)( – 1) = 1,3693
η = 1,2 – найбільше значення коефіцієнта γs6 для арматурної сталі класу А600С.
Отже, приймаємо γs6 =1,2.
Необхідна площа перерізу арматури класу А600С:
Конструюючи, приймаємо згідно із сортаментом:
216А600С (Аsp,fac = 4,022 см2 > Аsp,nec = 3,75 см2).
Захисний шар бетону аb = 30 мм залишаємо без змін.
Обчислення геометричних характеристик перерізу.
Коефіцієнти зведення площі арматури до площі бетону:
Площа зведеного перерізу
Статичний момент площі зведеного перерізу відносно нижньої грані (вісь х-х, рис. 6).
= 2(9900 + 2812,5 + 131,3 + 7726 + 106,3) =25879,2 см3.
Віддаль від нижньої грані до центру мас зведеного перерізу:
Віддаль від верхньої грані до центру мас зведеного перерізу:
y´red = h – yred = 30 – 21=9 см.
Ширина ребра на рівні центру ваги перерізу:
br = b1 + i· yred = 7 + 01·21=91 см.
Момент інерції зведеного перерізу:
Момент опору перерізу стосовно нижньої грані:
те ж, стосовно верхньої грані:
Віддаль від центру мас перерізу до верхньої ядрової точки:
те ж, до нижньої ядрової точки:
Пружно-пластичний момент опору стосовно нижньої грані таврового перерізу з поличкою в стисненій зоні (рис 2.5) обчислюємо наближено за формулою:
Wpl = Wred·γ =3805,9 · 1,75 = 6660,3 см3,
тут γ = 1,75 за табл. 38 [4]*.
Пружно-пластичний момент опору стосовно верхньої грані таврового перерізу з поличкою в розтягненій зоні (рис 2.5) обчислюємо наближено за формулою:
W´pl = W´red·γ´ =8880,4 · 1,5 = 13320,6 см3,
тут γ´ = 1,5 за табл. 38 [4]*, якщо bf /b =1440/211 =6,82 > 2 , a hf /h =50/300 =0,166<0,2.