Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
KL6UA.DOC
Скачиваний:
47
Добавлен:
23.11.2018
Размер:
593.92 Кб
Скачать

101

Історія спасіння старого завіту методичний підручник до катехези для шостого класу

( Опрацьовано на підставі нового Катехізісу Католицької Церкви

і основної Програми катехізації дітей та молоді для єпархій

Римо-Католицької Церкви на Україні)

ad experimentum

Городок - кам’янець-подільський 1999

Історія спасіння Старого Завіту

1. Біблійний опис створення світу

2. Гріх перших людей та обітниця Спасителя

3. Гріх Каїна і послух Авеля

4. Потоп світу та жертва Ноя

5. Авраам є отцем нашої віри

6. Бог провадить Якова

7. Історія Йосипа єгипетського

8. Покликання Мойсея та вихід з Єгипту

9. Бог переказує Декалог

10. Чудеса під час мандрівки по пустині

11. Покора Гедеона перед Богом

12. Покликання Самуїла

13. Життя царя Давида

14. Історія царя Соломона

15. Пророк Ілля та його жертва

16. Навернення в житті пророка Йони

17. Пророцтво Ісаї

18. Пророк Єремія та вавілонське рабство

19. Боже благословення в житті пророка Єзикиїла

20. Історія пророка Даниїла

21. Віра Юдити

22. Відповідальність за інших в житті Езри

23. Часи макавейські

24. Іов завжди довіряє Богові

25. Життя св. Йоана Хрестителя

1. Біблійний опис створення світу

А. Хід катехези:

1. Вступна молитва:

„Вірую в Бога Отця Вседержителя...”

3. Життєвий досвід:

Дивлячись на чисте поле, що ми бачимо? (відповіді дітей). Людина, яка має намір побудувати дім, знає як приблизно він би виглядав, хоч він ще не існує. Хто бачив як будується дім? Давайте разом спробуємо побудувати його. (Зактивізувати дітей до розмови). На початку потрібно закласти міцний фундамент (намалювати на дошці). Пізніше ділимо на кімнати так, як нам подобається, муруєм стіни, кладем дах, вставляєм вікна, двері, підготовлюємо кімнати до того, щоб там можна було жити, купуємо меблі, ковдри і т. д., робимо все так щоб потім було гарно і добре. Аж тоді входить людина до будинку жити.

Можемо сказати, коли ми дивимось на гарний будинок, або на гарно обставлену кімнату (відповіді дітей). Так, кажемо, що його будувала мудра людина.

Сьогодні ми будемо говорити про дім, котрий збудував Бог, тобто про біблійний опис створення світу.

4. Запис теми:

БІБЛІЙНИЙ ОПИС СТВОРЕННЯ СВІТУ

5. Розповідь про спасенне послання:

І. Бог перша причина існування світу.

Так як ми говорили, людина не відразу збудувала дім, але їй потрібен був якийсь час, адже люди не приходять жити тоді, коли є фундамент, але коли будинок закінчений.

Так само Бог не почав створювати світ від людини чи рослини. На самому початку створив все, щоб людині було зручно. І так, коли дивимось на будинок, що його створила людина, і коли ми дивимось на цей світ,то теж можемо сказати, що над ним працював хтось, хто знає, що є гарне і добре.

Можна ставити багато різних питань, наприклад : Хто створив цей світ? Адже не могло з’явитись все це, що ми бачим навкруги, без творця. Повинен бути хтось, хто дав цьому початок. Коли ми дивимось на якусь річ, наприклад на машину чи годинник, то знаємо що її зробила людина. Чи могла б людина своїми руками зробити гори, моря, рослини і т. д. (відповіді дітей). Людина не в силі це створити.

Чи цей гарний, а заодно так повний таємниць всесвіт існував завжди, чи мав також свій початок? (Відповіді дітей, образовий метод)

Все навкруги, що ми бачимо, те до чого можемо доторкнутися, все це має свій початок. Людина також має свій початок і має свій кінець, але є хтось, хто немає ні початку ні кінця. Дякуючи Богові існує світ, дякуючи Йому ми маємо життя. Це він є початком всього, що існує. Лише Бог може створити з нічого щось. Колись ще на початку, як не було всього навкруги, був лише один хаос, не було нічого, лише Бог. (Бут 1) - Як бачимо,що Бог своєю міццю розділив сушу від води - створив землю.

(Пропонується дидактична гра „Діаграма”. Наприклад: Як проходе твій день)

а) Творити і сотворити.

Знаємо, що людина може щось творити, так як напочатку ми говорили, що може зробити машину, годинник, але вона ніколи б не зробила їх ні з чого. Потрібно багато запчастин, щоб їх можна було скласти, а якби їх не було - не було б годинника. Лише Бог міг створити з нічого щось. Тепер бачимо, яка велика різниця між значеннями цих слів.

б) Створююча міць Божого слова „Нехай так станеться”.

У цих словах бачимо міць Божого слова. Бог сказав, що нехай так станеться і так сталось. Знаємо, скільки б людина не говорила ці слова „Нехай так станеться” ніколи не станеться. Чому? (розмова з дітьми) Тому, що людина не є Богом. Ми не раз чули, а може десь читали, що Бог є всемогутній і це правда, бо дивлячись навкруги ми можемо в цьому переконатись.

в) Бог створює і підтримує в існуванні.

Бог, коли створював все навкруги, бачив, що це добре (бажано прочитати уривок з Біблії), так як ми чули в Святому Письмі. Бог, створивши все це не залишив світ, але і надалі підтримує його в існуванні, турбується про нього. Якби Бог створив і залишив світ, то усе це перестало б існувати. Але Бог зі своєї любові до нас це все підтримує.

ІІ. День в описі створення.

Ми вже ознайомились з описом створення світу, знаємо що на початку Бог створив небо і землю. На початку земля була пустою і панувала на ній темрява. І сказав Бог : нехай буде світло, і настало світло. І відділив Бог світло від темряви, і назвав Бог світло днем, а темряву - ніччю. Це був день перший. За шість днів створив Бог небо і землю, моря, рослини, тварини, а в кінці людину.

Сьомого дня Бог відпочив. Благословив світ і призначив цей сьомий день на відпочинок. Не йдеться тут про те, що Бог втомився працювати, але про те, що Бог подумав перед усім про людину, і дав цей день як день відпочинку, бо якби людина без перерви працювала і не відпочивала, то вона швидко б втратила здоров’я, а можливо й життя. Так Бог для нашого добра дав нам цей день. День при створенні не був таким як наш день, не мав він двадцять чотири години, але була певна і довга не означена доба. Ніхто не може точно сказати скільки днів, а може й років тривав такий день.

(Пропонується образовий метод)

ІІІ. Бог оцінює свою працю.

Коли Бог створив все, що мав на думці і все що хотів, то на кінець Він сказав, що все є добре. Це означає, що Бог не створив нічого злого, некрасивого. Тому, що Він - сама доброта. Ми знаємо, що з доброти ніколи не виникне зло. Тому Бог сказав, що все те, що Він створив є добре.

IV. Людина - найдосконаліше Боже створіння.

На кінець Бог створює людину. Людина є найдосконалішим створінням Бога на землі. Чому людину називаємо найдосконалішим створінням? (відповіді дітей, намагатись щоб самі діти, з допомогою катехети, довели чим людина відрізняється від всього іншого створіння). Бог коли створював усе і бачив, що воно було добре. то шостого дня сказав : „Сотворімо людину на наш образ і на нашу подобу”. Тому ми кажемо, що людина є найдосконаліша істота на землі, адже створена на образ і подобу Божу. Людина, як і все інше створіння залежить від Бога.

V. Світ говорить про Бога.

Давайте разом глянемо на природу, що нас оточує. Що ми можемо сказати? (розмова з дітьми, можна показати малюнки). Ми повині завжди дякувати за все, що нас оточує - ліси, поля, ріки і т. д.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]