Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

Інтерактивні технології А5

.pdf
Скачиваний:
9
Добавлен:
28.02.2016
Размер:
662.13 Кб
Скачать

Метод «Взаємного навчання». Робота в парах. Діалог про свійську тварину.

-Яка твоя улюблена свійська тварина?

-Опиши її.

-Що вона любить їсти?

-Чим вона любить гратися?

-Як ти дбаєш про неї?

Метод «Асоціативний кущ». Робота в групах. Кіт Собака Корова

- Записати те, що характерно для цих тварин: які вони, що люблять, який спосіб життя ведуть, де живуть і т.п.

Метод «Кубування».

Вибрати серед ілюстрацій ту, яка підходить за ознаками.

Наприклад: проворна, хижа, руда, хитра, любить ласувати курочкою – хто це?

Або: вайлуватий, бурий або білий, косолапий, взимку спить у барлозі, всеїдний, любить мед – хто це?

22

Розробки уроків з використанням інтерактивних методів навчання

Урок письма в 1 класі Тема уроку: Рядкова літера д. Написання складів, слів з

нею.

Мета уроку: Вчити дітей писати рядкову літеру д, склади і слова з нею.

Розвивати каліграфічні навички, увагу, мислення, зв’язне мовлення. Виховувати родинні почуття.

Хід уроку

І. Організація класу. Етап орієнтації. «Добрий день!» - вітаєм щиро

Всіх людей добром і миром. Без добрих слів не обійтись, А ще відверто посміхнись, Не забувай чарівних слів, Щоб спілкуватися умів.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1.

Вступна бесіда.

-

Діти, з якою новою буквою ми ознайомилися на

уроці читання?

-

Який звук вона позначає?

-

Хто знайде її між буквами?

-

Назвіть слова, які б мали звуки [д] і [д’]?

2.

Фонетична зарядка.

а) Аналітико-синтетична вправа.

Добавити букву: …итина, …олина, …іти. б) Доповнити склад:

во…(да), …міно (до), …во (ди), …мати (ду).

ІІІ. Етап проектування.

23

1.Повідомлення теми і мети уроку.

2.Повторення ліній сітки зошита.

-Як називається рядок, на якому пишемо?

-Як називаються ширші лінії?

-Які є міжрядкові лінії?

-А яка ще є лінія? Для чого вона потрібна?

-Під яким кутом розміщена похила лінія?

ІV. Етап організації виконання плану діяльності.

1.Аналіз графічної структури букви д. Метод порівняння.

- Який перший елемент у літери д? - На що він схожий?

- Який другий елемент? - У якої літери він теж є?

2.Уявне писання в повітрі для засвоєння техніки виконання безвідривних рухів.

3.Письмо дітьми рядка букви д.

4.Письмо складів: де, ду, до, ді.

-У яких словах можуть бути такі склади?

5.Фізкультхвилинка.

Я– маленький першачок, Загорнувсь, мов їжачок, Потім стану, мов жирафа, Дотягнуся я до шафи.

Як берізка, погойдаюсь – Відпочити я навчаюсь.

6.Письмо слів: дід, долина.

7.Робота за малюнком у зошиті.

-Кого ви бачите на малюнку? (Родину)

-Хто у ній живе?

-Як повинні жити люди у родині?

24

8.Звуко-буквений аналіз слова родина.

9.Називання членів родини, у яких є звуки [д],[д’]. (Дідусь,діти,дівчинка)

10.Письмо слів родина, домівка.

11.Читання і письмо речення: Тато, мама, діти – родина.

12.Графічне зображення речення.

13.Фізкультпауза. Вправи для відпочинку очей, рук. V. Узагальнення і систематизація знань.

1.Відгадування загадки.

Ямаю стіни і кути,

Яте, куди заходиш ти.

Змінити і на и – в ту ж мить Мене побачиш, де горить.

2.Логічна вправа. Дописування букв д в словах: дим.

Дім.

3.Метод «Мозкова атака».

-Що означають ці слова?

-Чим вони відрізняються у написанні?

-А якими звуками відрізняються?

-Які звуки [д] і [д’]?

-Що пом’якшує звук [д’] у слові дім? 4.Відгадування загадки.

Відгадайте, діти, хто Має носик-долото?

Ним комах з кори виймає,

Про здоров’я лісу дбає. (Дятел) 5.Метод інформації. Діти розповідають про дятла. 6.Звуко-буквений аналіз слова дятел.

7.Метод групування. Гра «Що це?» Весняний, сонячний, теплий … (день)

25

Прозора, джерельна, холодна … (вода) Фруктовий, квітучий, зелений … (сад)

-Який однаковий звук чується в словах день, вода, сад? -Які злиття звука [д] з голосним є в словах: день, вода? -Напишіть самостійно склади де, да і слово сад.

VІ. Етап контрольно-оцінювальний.

1.Ситуація успіху.

2.Оцінювання діяльності учнів. - Що ми навчились на уроці?

- Чи важко було писати літеру д?

3.Релаксаційна вправа. Діти оцінюють свою роботу.

26

Урок рідної мови в 2 класі Тема уроку: Засоби зв’язку речень у тексті.

Мета уроку:Розширювати знання учнів про види текстів та засоби зв’язку речень у них. Удосконалювати вміння добирати заголовки до різних видів текстів. Розвивати зв’язне мовлення, увагу, творче мислення. Виховувати бережливе ставлення до хліборобської праці.

Хід уроку

І. Організація класу. Дзвенить дзвінок,

Починається урок. Будем гарно працювати,

Щоб мову рідну добре знати. ІІ. Розвиваючі вправи.

1. Фонетична зарядка.

- Українська мова – красива, чудова, мелодійна. Щоб вона була правильною, необхідно вірно вимовляти звуки. Вимовте звуки в словах:

казка, хліб, книжка, жолудь.

- Промовте скоромовку спочатку повільно й тихо, а потім швидше і голосніше:

Золотий жолудь зовсім пожовтів.

2. Каліграфічна хвилинка.

Ждж ють ждж ють Під’їжджають

- Складіть речення зі словом під’їжджають.

ІІІ. Повторення вивченого матеріалу.

1.Фронтальне опитування. Метод «Мозкова атака».

-Навіщо в нашому житті потрібні речення? А тексти?

-Що таке текст?

27

Хвалить його кожен,
Любить його кожен,
І дня ми прожити Без нього не
можем.

-З яких частин він складається?

-Як слід писати кожну частину тексту?

-Які бувають тексти?

-Який текст можна назвати описом, розповіддю, міркуванням?

ІV. Робота над темою уроку.

1.Оголошення завдання уроку.

-Яку велику тему ми вивчаємо?

-На сьогоднішньому уроці ми продовжимо працювати над текстом, його видами. Для цього згадаємо веселу літню пору, яскраве сонечко, теплі дні і вирушимо

вполе.

(Малюнок хлібного лану)

-Які рослини вирощують у полі?

-Навіщо вони потрібні людям?

-Як назвати одним словом: пшениця, ячмінь, овес,

жито?

2. Робота над загадкою, акровіршем. Той он парубок вусатий На пшеничний хліб багатий

На оладки, на лапшу.

Хто такий він? Не скажу. Лиш скажу, що він дозрів

Поміж тисячі братів.

 

Був зеленим довгий час,

 

Потім вигрівся гаразд,

 

Нині золотом сія…

 

Чи вгадаєш ти, хто я?

(колосок, хліб)

28

-Складіть речення з цих слів.

-А з нами протягом уроку буде колосок. Ми складемо букет із колосків, виконавши ряд завдань.

3. Робота з підручником. Вправа 108. а) Розгляд малюнка на ст.55.

б) Читання тексту.

в) Добір заголовка. ( Жнива. Збір урожаю. Гаряча пора.) г) Яке слово вжито в тексті, щоб уникнути повторення

слів на полі? (Там)

- Це слово зв’язує між собою І і ІІ речення.

r) Спостереження за засобами зв’язку речень у тексті.

-Яке слово зв’язує у тексті ІІ і ІІІ речення? (Вони)

-Яке слово воно замінило? (Комбайни)

-Яким може бути зв’язок речень у тексті? Зробіть висновок.

Висновок: Речення в тексті зв’язуються за допомогою слів, між якими існує тісний смисловий зв’язок, причому вони не повторюються.

-То чому не повинні повторюватися слова?

-Яким повинен бути текст?

д) Робота над синонімами.

-Яке слово в тексті близьке за значенням до слова ллється? (сиплеться)

-А до слова підлітають? (під’їжджають)

-В тексті вжито ці слова у прямому чи в переносному значенні?

4.Робота в групах. Метод «Кубування».

- Складіть текст за початком і кінцівкою, слідкуючи, щоб слова не повторювалися.

29

І група: Під березою Мар’янка й Дмитрик знайшли совеня з пошкодженим крилом…

Діти віднесли його до гнізда й випустили на волю.

ІІгрупа: Восени учні знайшли в кущах журавля. У нього було поламане крило…

В небі він побачив зграю журавлів. Наш журавель замахав крилами і полетів їх доганяти.

ІІІ група: Малий Павлик грався біля річки.

Він підійшов до берега, нахилився і впав у воду…

Так Василь врятував Павлика.

5.Вправа 109.

6.Робота в парах. «Доповідач – респондент». - Що в житті людині дає праця? А хліб?

-

Хто не працює,…

(той не їсть).

-

Хліб – усьому…

(голова).

-

Хочеш їсти калачі - … (не сиди на печі).

7.

Запис прислів’я: Хліб – усьому голова.

-

Висловіть свою думку щодо цього прислів’я.

8.

Фізкультхвилинка.

А ми зерно сіяли, сіяли У земельку чорную, свіжую.

І з’явилися перші листочки, Із них – повні, тугі колосочки. До сонечка потягнулись, І сонечку усміхнулись.

30

V. Виховна бесіда про значення хліба, бережливе ставлення до нього, про почесну працю хліборобів.

1. – Кого ми називаємо хліборобами?

-В кого є в сім’ї або в родині хлібороби?

-В кого мама або бабуся печуть вдома хліб?

-Який свіжоспечений хліб? А руки в пекаря?

Честь і слава хліборобам, Що живуть в нашім селі!

Хлібороби хліб нам роблять, - Знайте й ви про це, малі!

2.Поетична хвилинка. Діти розповідають вірші про

хліб.

3.Презентація книг В.О.Сухомлинського. Читання оповідання «Сухар і Хліб». Обговорення тексту.

- Чи можна викидати сухарі? - Що таке сухарі?

- В.О.Сухомлинський написав багато оповідань, і з них велика кількість – про хліб. Ви зможете прочитати ці твори, взявши книги в бібліотеках.

4.Запис речення:

Учись, дитино, святий хліб шанувати!

-Яке звертання є в цьому реченні?

-Як його слід виділити на письмі?

-А де зустрічаються звертання в нашому житті?

5. Робота в парах. Складання діалогів до ситуацій про погане ставлення до хліба, у хлібному магазині, про значення хліба.

VІ. Цікаві вправи.

1.Прочитати приказку по кружечках.

На

ній

ро

лі

 

лий

чор

дить

зем

 

хліб

бі

31